WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Система охолодження та система мащення двигуна: будова та технічне обслуговування - Реферат

Система охолодження та система мащення двигуна: будова та технічне обслуговування - Реферат

підшипникового вузла рідинного насоса, нагнітаючи його через прес-маслянку до появи свіжого матеріалу в контрольному отворі. Витікання рідини з дренажного отвору в корпусі насоса свідчить про те, що сальник ущільнення торця втратив герметичність і його необхідно замінити.
Несправності системи охолодження виникають від перегріву двигуна внаслідок недостатньої кількості охолодної рідини, зовнішнього забруднення серцевини радіатора, значного накипу, несправності вимикача гідромуфти або неповного відкриття клапанів термостатів, а також при поломці рідинного насоса.
ПРИЗНАЧЕННЯ, БУДОВА І РОБОТА СИСТЕМИ МАЩЕННЯ
Система мащення забезпечує підведення до тертьових поверхонь деталей масла, яке зменшує тертя між ними та їх зношування, а також дозволяє знизити втрати потужності двигуна на подолання сил тертя. Під час роботи двигуна масло безперервно циркулює між деталями: охолоджує і оберігає їх від корозії та видаляє продукти зношування. Тонкий шар масла, що знаходиться на поршнях, поршневих кільцях і циліндрах, не тільки знижує їх зношування, але й покращує компресію двигуна.
Система мащення дизеля КамАЗ-740 (рис. 1) є типовим прикладом комбінованої системи мащення.
Заправка дизеля маслом здійснюється через заливний патрубок, встановлений на картері маховика справа. Для періодичного контролю за рівнем масла в піддоні 6 картера служить щуп 21. Особливістю системи мащення дизеля є те, що в ній є два фільтри тонкого очищення: повнопотоковий фільтр 13 із змінним фільтруючим елементом і неповнопотоковий - центрифуга 19, включені між собою паралельно.
Двосекційний масляний насос, що складається з нагнітальної 11 і радіаторної 10 секцій, приводиться в дію від колінчастого вала. Секцією 11 масляного насоса по каналу в правій стінці блока циліндрів масло подається в повнопотоковий фільтр 13 із змінним фільтруючим елементом тонкого очищення, звідки воно потрапляє в головну масляну магістраль 14.
Рис.1. Система мащення дизеля КамАЗ-740:
1 - компресор; 2 - паливний насос високого тиску; З - регулятор-вимикач; 4 - гідромуфта; 5 - кран; 6 - піддон; 7 - запобіжний клапан радіаторної секції масляного насоса; 8 - радіатор; 9 - запобіжний клапан нагнітальної масляного насоса; 10 секції - радіаторна секція масляного насоса; /1 - нагнітальна секція масляного насоса; 12 - редукційний клапан; ІЗ - фільтр; 14 - головна масляна магістраль; 15 - перепускний клапан; 16 - зливний клапан масляного радіатора; 17 - перепускний клапан; 18 - кран ввімкнення масляного радіатора; 19 - центрифуга; 20 - манометр; 21 - щуп; 22 - сапун
З головної масляної магістралі каналами у блоці циліндрів масло надходить до корінних підшипників колінчастого вала і через отвори в його щоках надходить до шатунних підшипників. Одночасно масло вертикальними каналами в блоці циліндрів надходить до опорних шийок розподільного вала і похилими - до втулок коромисел, а від них потрапляє до регулювальних гвинтів і верхніх наконечників штанг.
Стікаючи внутрішніми отворами штанг, масло змащує штовхачі і кулачки розподільного вала двигуна.
На стінки циліндрів дизеля масло потрапляє внаслідок розбризкування, надлишок знімається маслознімними кільцями, відводиться всередину поршня і змащує поршневий палець. З похилих каналів блока масло надходить для змащення підшипників компресора 1 і паливного насоса 2 високого тиску. Крім того, від нагнітальної секції через кран 5 і регулятор-вимикач З масло подається в гідромуфту 4 приводу вентилятора.
Радіаторна секція 10 маслопроводом подає масло до центрифуги 19, з якої воно постійно зливається в піддон картера через клапан 16 або проходить у радіатор 8, якщо кран 18 маслопровода відкритий. Перепускний клапан 17 обмежує тиск масла, що проходить через центрифугу, до 0,6-0,65 МПа, а клапан 12 у корпусі масляного насоса, обмежує тиск у головній магістралі мащення і відкривається при тиску 0,4-0,45 МПа.
Тиск масла в системі мащення визначається манометром 20. При засміченні фільтра 13 або підвищенні в'язкості масла відкривається перепускний клапан 15 і неочищене масло надходить у головну масляну магістраль 14. При цьому на щитку приладів спалахує сигнальна лампочка.
Клапани системи мащення. До тертьових деталей масло підводиться під певним тиском. Якщо він недостатній, то через зменшення швидкості потоку в зазорах погіршується вимивання з них продуктів зношування і охолодження деталей. При надмірному тиску збільшуються навантаження на складальні одиниці системи мащення і витрата енергії на привід масляного насоса. Тиск масла в магістралі залежить від частоти обертання колінчастого вала, тем-ператури масла, ступеня зношеності деталей, опору масляних фільтрів, радіатора і т.п.
Щоб із зміною цих чинників не порушилася нормальна робота, система обладнана автоматично діючими плунжерними клапанами. Всього їх шість: три у масляному насосі - запобіжні 9 і 2 (рис. 2) відповідно радіаторної і нагнітальної секцій і клапан 7; у центрифуги - зливний 12 і перепускний 11 клапани і один перепускний клапан 5 у повнопотоковім маслянім фільтрі.
Клапан 7 необхідний для підтримки нормального тиску (400-550 кПа) масла в головній магістралі прогрітого двигуна. За принципом дії клапан диференціальний і представляє собою плунжер з кільцевою проточкою А. З одного боку він навантажений силою тиску масла з головної магістралі, а з іншого - пружиною. При цьому сила тиску, що передається безпосередньо з нагнітальної секції масляного насоса каналом Б, не порушує рівноваги, оскільки вона діє на рівні за площею поверхні торців проточки. Коли тиск у головній магістралі перевищить допустимий, клапан, долаючи опір пружини, зміститься і проточка А з'єднає канали Б і В, внаслідок чого масло від насоса вільно зливатиметься каналом В у піддон.
Рис. 2. Клапани системи мащення:
1 - маслоприймач; 2, 9 - запобіжні клапани нагнітальної і радіаторної секцій; 3,8 - нагнітальна і радіаторна секції масляногонасоса; 4 - повнопотоковий масляний фільтр; 5 - перепускний клапан із сигналізатором засмічення; 6 - лампа сигналізатора засмічення повнопотокового масляного фільтра; 7 - диференціальний клапан системи мащення; 10 - відцентровий масляний фільтр; 11 - перепускний клапан центрифуги; 12 - зливний клапан центрифуги; 13 - масляний радіатор
Перепускний клапан 5 вступає в роботу при забрудненні фільтруючих елементів повнопотокового фільтра 4. З одного боку на клапан 5 діє сила тиску неочищеного масла, а з іншого - сила тиску очищеного масла і зусилля пружини, відрегульованої на перепад (різницю) тиску до і після фільтра, що дорівнює 250-300 кПа. Коли опір фільтра перевищує значення перепаду тиску, клапан відкривається і частина масла перетікає в головну магістраль, обминувши фільтр.
Таким чином, коли спрацьовує перепускний клапан, то він запобігає аварійному пошкодженню двигуна, але одночасно підвищується спрацювання деталей через подачу до них неочищеного масла. Щоб водій знав про це, в перепускному клапані є контактний пристрій, який забезпечує ввімкнення лампи 6 на щитку приладів у кабіні, що сигналізує про роботу двигуна на неочищеному маслі.
Запобіжні клапани 2 і 9 запобігають надмірному підвищенню тиску, створюваного секціями масляного насоса, подача яких розрахована із запасом на випадок роботи зі зниженою частотою обертання, на гарячому маслі, при певній зношеності двигуна. З боку

 
 

Цікаве

Загрузка...