WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Система охолодження та система мащення двигуна: будова та технічне обслуговування - Реферат

Система охолодження та система мащення двигуна: будова та технічне обслуговування - Реферат

приводиться в обертання за допомогою клинопасової передачі від шківа гідромуфти. Порожнина в корпусі під крильчатку герметизується сальником 8, що складається з корпусу, гумової манжети ущільнювача, розтискної пружини і графітного кільця. Сальник запресований у корпусі рідинного насоса, а його графітне кільце постійно притиснуте до упорного сталевого кільця. Між упорним кільцем і крильчаткою встановлене гумове кільце ущільнювача. Висока якість виготовлення торців графітного і сталевого упорних кілець забезпечує надійне контактне ущільнення рідинної порожнини насоса.
Підшипники 4 і 6 з одностороннім ущільненням. Порожнина підшипників при збиранні заповнюється мастильним матеріалом, який необхідно поповнювати в процесі експлуатації через прес-маслянку 5.
Особливості конструкції рідинного насоса двигуна ЯМЗ-238 показані на рис. 4.
Рис. 3. Рідинний насос двигуна КамАЗ-740:
/ - шків; 2 - болт; З - шайба; 4,6 - підшипники; 5 - прес-маслянка; 7 - манжета; 8 - сальник
Рис. 4. Рідиннийнасос двигунаЯМЗ-238:
7 - сальник; 2 - корпус насоса; З - втулка; 4 - шпилька кріплення підвідного патрубка; 5 - стопорне кільце сальника; 6 - упорне кільце сальника; 7 - пружина сальника; 8 - манжета сальника; 9 - крильчатка; 10 - кришка; 11 - вал; 12 - гайка; 13 - стопорна шайба; 14 - перепускний ніпель трубки водяних термостатів; 15, 16 - кулькові підшипники; 17- прокладки; 18 - корпус сальника; 19 - втулка сальника; 20 - гайка кріплення боковини шківа; 21 - замкова шайба; 22 - гайка; 23-маточина шківа; 24- боковина шківа; 25 - регулювальні прокладки; 26 - прес-маслянка
Вентилятор осьового типу, створює додатковий потік повітря через серцевину радіатора системи охолодження. Вентилятор двигуна КамАЗ-740 закріплений на маточині 15 (рис. 5) веденого вала гідромуфти і розміщений у кожусі. При обертанні вентилятора кожух формує потік повітря, спрямований через серцевину радіатора, і тим самим підвищує ефективність охолодження.
Привід вентилятора гідравлічний; він складається з гідромуфти і вимикача режиму її роботи. Гідромуфта приводу вентилятора забезпечує передачу крутного моменту від колінчастого вала двигуна до вентилятора і зниження динамічних навантажень, що виникають при різкій зміні частоти обертання колінчастого вала. Вимикач забезпечує автоматичне вмикання або вимикання вентилятора.
Гідромуфта встановлюється в передній частині двигуна КамАЗ-740 співвісно з колінчастим валом у порожнині, обмеженій передньою кришкою 1 блока (див. рис. 5) і корпусом 2 підшипника. Ведучий вал у зборі з кожухом З, ведуче колесо 10, вал 12 шківа і шків 11 з'єднані болтами і обертаються в кулькових підшипниках 8,19. Вони складають ведучу частину гідромуфти, яка приводиться в обертання від колінчастого вала двигуна за допомогою шліцьового вала 6. Ведене колесо 9 у зборі з валом 16 і закріпленою на ньому маточиною 15 вентилятора, обертаються в кулькових підшипниках 4, 13 і складають ведену частину гідромуфти. Гідромуфта ущільнена гумовими манжетами 17,20.
Рис. 5. Гідромуфта приводу вентилятора:
1 - передня кришка; 2 - корпус підшипника; 3 - кожух; 4, 8, 13, 19 - кулькові підшипники; 5 - трубка; 6 - ведучий вал; 7 - вал приводу гідромуфти; 9 - ведене колесо; 10 - ведуче колесо; 11 - шків; 12 - вал шківа; 14 - втулка манжети; 15 - маточина вентилятора; 16 - ведений вал; 17,20 - манжети; 18 - прокладка
На внутрішніх тороїдальних поверхнях ведучого і веденого коліс є радіальні лопаті, відлиті разом з колесами. Міжлопатевий простір коліс утворює робочу порожнину гідромуфти.
Передача крутного моменту з ведучого колеса 10 гідромуфти на ведене колесо 9 відбувається при заповненні робочої порожнини маслом. При працюючому двигуні масло, що надходить з нагнітальної секції масляного насоса через канал вимикача, потрапляє на лопаті ведучого колеса, що обертається і захоплюється ними, отримуючи при цьому кінетичну енергію. В порожнині коліс встановлюється внутрішня циркуляція масла. Частинки масла, ударяючись об лопаті веденого колеса, віддають йому енергію, забезпечуючи обертання ведених деталей і вентилятора. Частота обертання веденого колеса залежить від кількості масла, що надходить у порожнину гідромуфти. Різка зміна частоти обертання колінчастого вала двигуна супроводжується проковзуванням ведучого колеса гідромуфти відносно веденого, що знижує динамічні навантаження в приводі.
Вимикач гідромуфти (рис.6) коректує режим роботи вентилятора залежно від температури рідини в системі охолодження, змінюючи кількість масла, що надходить у гідромуфту. При необхідності забезпечує постійне вимикання або вмикання вентилятора.
Вимикач має три фіксовані положення і забезпечує роботу вентилятора в одному з трьох режимів.
Автоматичний - важіль встановлений в положення А (рис. 6.7). При підвищенні температури охолодної рідини, що омиває термосиловий датчик 7 (див. рис. 6), активна маса, що знаходиться в балоні датчика, починає плавитися і, збільшуючись в об'ємі, переміщує шток датчика і кульку. При температурі рідини 85-90°С кулька відкриває масляний канал у корпусі вимикача. Масло з головної масляної магістралі двигуна каналами у корпусі вимикача, блока і його передній кришці, трубці і каналах у ведучому валу над-
Рис. 7. Схема роботи вимикача гідромуфти залежно від положення важеля:
1 - автоматичний режим; 2 - вентилятор увімкнений постійно; 3 - вентилятор вимкнений; І - подача масла із системи мащення двигуна; // - подача масла в гідромуфту
ходить у робочу порожнину гідромуфти; при цьому крутний момент від колінчастого вала передається крильчатці вентилятора. При температурі охолодної рідини нижче 85°С кулька під дією пружини перекриває масляний канал у корпусі і подача масла в гідромуфту припиняється; при цьому масло, що знаходиться в гідромуфті, через отвір у кожусі зливається в картер двигуна і вентилятор вимикається.
Вентилятор вимкнений - важіль встановлений у положення В (див. рис. 7), масло в гідромуфту не подається; при цьому крильчатка може обертатися з невеликою частотою під дією сил тертя, що виникає при обертанні підшипників і манжети гідромуфти.
Вентилятор увімкнений постійно - важіль встановлений в положення Я; при цьому в гідромуфту постійно надходить масло незалежно від температури охолодної рідини, вентилятор обертається постійно з частотою, яка приблизно дорівнює частоті обертання колінчастого вала.
Основний режим роботи гідромуфти - автоматичний. При відмові вимикача гідромуфти в автоматичному режимі (характеризується перегрівом двигуна) необхідно увімкнути гідромуфту в постійний режим (встановити важіль вимикача в положення П) іпри першій нагоді усунути несправність вимикача.
Радіатор призначений для передачі тепла від охолодної рідини в довкілля.
Радіатор трубчасто-стрічкового типу розташований перед двигуном. Він складається з теплорозсіюючої серцевини (остова), верхнього і нижнього бачків і деталей кріплення. Три ряди розташованих вертикально овальних трубок серцевини впаяно в бачки. Для збільшення теплорозсіюючої поверхні простір між трубками заповнений гофрованою мідною стрічкою, розташованою горизонтально і в перегинах припаяної до бічних поверхонь трубок. До бачків припаяні сталеві бічні стояки, що створюють разом з нижньою пластиною кар-кас радіатора. У верхній бачок упаяні патрубки підведення нагрітої рідини з

 
 

Цікаве

Загрузка...