WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Система охолодження та система мащення двигуна: будова та технічне обслуговування - Реферат

Система охолодження та система мащення двигуна: будова та технічне обслуговування - Реферат


Реферат
Система охолодження та система мащення двигуна: будова та технічне обслуговування
СИСТЕМА ОХОЛОДЖЕННЯ
Двигун працює нормально тільки при певному тепловому режимі. Якщо циліндри та поршні від зіткнення з гарячими газами перегріваються, то підвищується їх зношуваність через вигоряння мастильного матеріалу. Відбувається коксування масла з відкладенням нагару. Зменшення зазорів внаслідок теплового розширення може призвести до заклинювання поршнів у циліндрах. Одночасно знижується потужність через погіршення наповнення циліндрів.
Таких негативних наслідків можна уникнути, якщо охолоджувати гарячі деталі двигуна. Проте надмірне охолодження теж неприпустиме. Якщо двигун переохолоджений, то збільшуються втрати тепла в процесі перетворення її в механічну енергію. Крім того, паливо погано випаровується, важко займається і не повністю згоряє, що знижує потужність і економічність двигуна, а значне ут-ворення нагару при неповному згорянні палива може призвести до залягання поршневих кілець і зависання клапанів. Зношуваність у переохолодженому двигуні теж збільшується, оскільки відбувається конденсація продуктів згоряння, які, перебуваючи в рідкому стані, викликають сильну корозію гільз циліндрів, поршнів і поршневих кілець. Через збільшення затримки самозаймання палива підвищується жорсткість роботи.
Найвигідніший тепловий стан двигуна в межах 85-95°С підтримує система охолодження, яка відводить зайве тепло від деталей і передає її навколишньому повітрю. Для відведення тепла від нагрітих частин двигуна використовують рідинну примусову систему охолодження. Циркуляція охолодної рідини в такій системі відбувається під дією відцентрового насоса, що подає охолоджену воду з радіатора в сорочку охолодження блока циліндрів.
У сучасних дизельних двигунах застосовується замкнута система охолодження, ізольована від атмосфери і з'єднується з нею тільки при відкритті повітряного або парового клапанів, розташованих у пробці радіатора.
На рис. 1 наведена схема системи охолодження двигуна КамАЗ-740. Рідина, охолоджена в радіаторі 4, надходить з його нижнього бачка по нижньому патрубку у відцентровий насос 26 і подається ним у сорочку охолодження блока циліндрів 25. При цьому вона спрямовується до найбільш нагрітих частин блока і омиває зовнішні стінки циліндрів. Крім того, рідина проходить через отвори у верхній поверхні блока в головку циліндра і охолоджує стінки камери згоряння. Нагріта рідина відводиться з сорочки охолодження блока і головок циліндрів через верхні труби, розміщені з боку розвалу блока циліндрів. Частина рідини спрямовується для охолодження циліндрів компресора.
У двигунів ЯМЗ-236 і ЯМЗ-238 система охолодження (рис. 6.2) за конструкцією дещо подібна до описаної вище, але відрізняється відсутністю гідромуфти і деякими конструктивними особливостями. Відцентровий насос, встановлений на нижній бічній частині кришки розподільних шестерень, подає охолодну рідину в подовжні канали нижньої частини блока циліндрів обома його сторонами. Завдяки наявності в стінках подовжніх каналів отворів, які спрямовують потік охолодної рідини, вона рівномірно розподіляється для відведення тепла від усіх циліндрів. Потік рідини спрямовується з
Рис. 1. Схема системи охолодження двигуна КамАЗ-740:
1 - шків рідинного насоса; 2 - пас приводу насоса і генератора; 3 - вентилятор; 4 - радіатор; 5 - шків вентилятора; 6 - перепускний патрубок; 7 - нагнітальний патрубок; 8 - верхній патрубок; 9 - термостат; 10 - водорозподільна коробка; 11 - сполучна труба; 12 - підвідна труба; 13 - труба права; 14 - відвідна трубка радіатора; 15 - впускний трубопровід; 16 - датчик контрольної лампи перегріву двигуна; 17 - заливна горловина; 18 - пробка з пароповітряним клапаном; 19 - розширювальний бачок; 20 - відвідна труба; 21 - компресор; 22 - трубка лівої відвідної труби; 23 - труба ліва; 24 - головка циліндрів; 25 - блок циліндрів; 26 - відцентровий насос
Рис..2. Схема системи охолодження двигуна ЯМЗ-238:
1 - випуск повітря при заповненні системи охолодження під час прогрівання пусковим підігрівачем; 2 - термостат; 3 - відведення охолодної рідини в радіатор; 4 - трубка перепускна; 5 - підведення рідини до компресора; 6 - підведення охолодної рідини з радіатора; 7 - рідинний відцентровий насос; 8 - отвір для установки датчика термометра; 9 - відведення гарячої води до опалювача кабіни
нижніх розподільних каналів безпосередньо в головку циліндрів до стінок випускних каналів і стаканів форсунок, що сильно нагріваються під час роботи двигуна.
Рідина, яка охолодила стінки циліндрів, проходить у порожнину головки і надходить у два збірні верхні патрубки. У цих патрубках розташовані термостати, що змінюють напрям руху рідини залежно від її температури. Далі рідина надходить у радіатор для охолодження.
Система охолодження спроектована і розрахована на найважчі умови, коли двигун працює з повним навантаженням при високій температурі навколишнього повітря. Щоб двигун не переохолодився в інших, більш легких умовах роботи, а при запуску забезпечувалося якнайшвидше його прогрівання, в системі охолодження є регулюючі пристрої. Охолодження регулюють зміною кількості повітря і рідини, що проходять через радіатор. У двигунів КамАЗ-740 потік повітря регулюється автоматично періодичним вимкненням вентилятора, що приводиться в дію гідромуфтою. Передбачена також
можливість регулювання потоку повітря зміною положення пластин жалюзі, які розташовані перед радіатором. Відкривають і закривають жалюзі з кабіни робочого місця водія.
Кількість рідини, що проходить через радіатор, автоматично регулюється термостатами. Залежно від температурного режиму двигуна рідина може циркулювати двома шляхами: великим замкнутим колом при відкритих клапанах термостатів (сорочка охолодження - термостат - радіатор - рідинний насос - сорочка охолодження) або малим колом, минувши радіатор (сорочка охолодження - термостат - рідинний насос - сорочка охолодження). Напрям руху охолодної рідини показаний на рис. 1 і 2 стрілками.
Таким чином, при роботі двигуна оптимальна температура (75-98°С) охолодної рідини в системі підтримується автоматично за допомогою термостатів і ввімкненням при необхідності вентилятора таким чином: при 78°С починають відкриватися термостати і охолодна рідина частково надходить у радіатор; при 85-90°С у двигунах КамАЗ-740 включається в роботу вентилятор; при 95°С відбувається повне відкриття радіаторних клапанів термостатів і перекривається мале коло.
При зниженні температури охолодної рідини до 95°С починають закриватися радіаторні клапани термостатів, відкриваються перепускні патрубки і охолодна рідина частково надходить до насоса по малому колу; при 85°С у двигунах КамАЗ-740 припиняється подача масла в гідромуфту і вимикається вентилятор; при 78°С повністю закриваються радіаторні клапани термостатів і охолодна рідина не надходить у радіатор.
АГРЕГАТИ СИСТЕМИ ОХОЛОДЖЕННЯ
Рідинний насос відцентрового типу забезпечує циркуляціюрідини в системі охолодження двигуна. Він встановлений на передньому торці блока циліндрів двигуна.
У корпусі насоса двигуна КамАЗ-740 на кулькових підшипниках
4 і 6 (рис. 3) встановлений вал. На передньому кінці вала закріплено шпонкою і болтом 2 привідний шків 1. На протилежному кінці вала напресована і закріплена гайкою крильчатка насоса. Вал

 
 

Цікаве

Загрузка...