WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Система охолодження - Реферат

Система охолодження - Реферат


Реферат на тему:
Система охолодження
Температура газів у циліндрах двигуна, що працює, досягає 1800...2000 °С. Частина теплоти, що виділяється (для карбюраторних двигунів - 21...28 %, для дизелів - 29...42 %), перетворюється на корисну роботу, частина (12...27% - для карбюраторних двигунів, 15...25 % - для дизелів) - відводиться з охолодною рідиною.
У разі перегрівання двигуна внаслідок недостатнього відведення теплоти його потужність зменшується, а витрата палива збільшується. Крім того, це може призвести до заклинювання поршнів, обгоряння головок клапанів, вигоряння мастила, виплавляння вкладишів підшипників, руйнування поверхні шийок колінчастого вала. В карбюраторному двигуні може виникнути детонація.
а - рідинної; 4 - термостат;
Рис1
Принципові схеми систем охолодження двигунів:
) - повітряної; / - радіатор; 2 - вентилятор; З - верхній патрубок; 5- водяна сорочка; 6 - розподільна труба; 7 - насос; 8 - головка циліндрів; 9 - рефлектор; 10 - охолодні ребра
У разі переохолодження двигуна внаслідок втрати теплоти його потужність знижується, збільшуються втрати на тертя через густе мастило; частина робочої суміші конденсується, змиваючи мастило зі стінок циліндра, підвищується корозійне спрацьовування стінок циліндрів унаслідок утворення сірчаних і сірчистих сполук.
В автомобільних двигунах застосовують такі системи охолодження (рис. 2.20): # рідинну (здебільшого); # повітряну (рідше).
Температура охолодної рідини, що міститься в головці блока циліндрів, має становити 80...95 °С. Такий температурний режим най-вигідніший, забезпечує нормальну роботу двигуна й не повинен змінюватися залежно від температури навколишнього повітря та навантаження двигуна.
Рідинні системи охолодження бувають: o відкриті; Ф закриті.' Відкрита система охолодження безпосередньо сполучається з навколишньою атмосферою, а закрита (рис. 1 а), що застосовується в сучасних двигунах, - періодично, через спеціальні клапани в кришці радіатора або розподільного бачка. В закритих системах охолодження підвищується температура кипіння охолодної рідини, й вона менше випаровується. Крім того, циркуляція рідини примусова. Як охолодну рідину використовують воду або антифризи (водяні розчини етиленгліколю, в тому числі "Тосол-А40" і "То-сол-Аб5" з температурою замерзання не вище ніж -40 та -65 °С відповідно).
і Для повітряних систем охолодження (рис. 1, б) характерна безпосередня передача теплоти в атмосферу. Потрібна інтенсивність охолодження досягається за допомогою охолодних ребер 10, вентилятора 2 та рефлектора 9, Витрата охолодного повітря може регулюватися. Система проста за будовою та в експлуатації, забезпечує швидке прогрівання двигуна після запуску, має невелику масу. Недоліки системи повітряного охолодження: велика потужність, що витрачається на привод вентилятора; шумність роботи; нерівномірність відведення теплоти по висоті циліндра.
Принцип дії рідинної системи охолодження (рис. 1). Відцентровий насос, який дістає обертання за допомогою паса від шківа колінчастого вала, засмоктує охолодну рідину з нижньої частини радіатора через патрубок і нагнітає її в сорочку охолодження циліндрів. Охолодна рідина обмиває насамперед найбільш нагріті деталі двигуна, відбирає частину теплоти, а потім через верхній патрубок подається у верхній бачок радіатора. Проходячи крізь серцевину радіатора в нижній бачок, нагріта рідина охолоджується й знову спрямовується до відцентрового насоса. Водночас частина нагрітої рідини надходить у сорочку впускного трубопроводу для підігрівання пальної суміші, а також у разі потреби відводиться через спеціальний кран в опалювач салону кузова.
Радіатор призначається для охолодження рідини, що відводить теплоту від двигуна, Він складається з нижнього та верхнього латунних бачків, припаяних до серцевини, патрубків і заливної горловини з пробкою,' В автомобілі "Москвич" радіатор пластинчастий, його серцевину виготовлено з латунної стрічки (рис. 1).
Патрубки бачків через прогумовані шланги сполучають радіатор із сорочкою охолодження блока циліндрів. Заливна горловина радіатора герметично закривається пробкою (рис3), в яку встановлено випускний (паровий) 7 і перепускний (повітряний) 9 клапани.
Випускний клапан 7 відкривається, коли тиск у системі охолодження підвищується до 0,15 МПа. При цьому вода, що застосовується як охолодна рідина, закипає за температури 109 °С. Якщо
59
Напрям примусової циркуляції } Напрям природної (термосифонної) циркуляції
Рис. 2
Схема системи охолодження двигуна автомобілів "Москвич":
1,5 - зливальні краники; 2 - гільза циліндра; З - випускний трубопровід; 4 - відвідний шланг до опалювача; 6- вентилятор; 7- жалюзі радіатора; 8 - радіатор; 9 - кришка заливної горловини; 10 - розширювальний бачок; 11 - термостат; 12 - датчик покажчика температури охолодної рідини; 13 - відцентровий насос; 14 - відвідний шланг камери підігрівання впускного трубопроводу; 15 - камера підігрівання впускного трубопроводу; 16 - впускний трубопровід; 17 - кран відбирання рідини в опалювач; 18 - покажчик температури охолодної рідини; 19 - сорочка головки блока циліндрів; 20 ~ сорочка блока циліндрів
клапан стерильний, рідина, яка закипає, або пара відводиться в розширювальний бачок, що запобігає руйнуванню радіатора й патрубків.
Перепускний клапан 9 відкривається, коли тиск у системі знижується до 0,01 МПа внаслідок зменшення об'єму охолодної рідини або конденсації парів рідини під час остигання двигуна. При цьому в радіатор надходить рідина з розширювального бачка, шо запобігає сплющуванню трубок серцевини радіатора атмосферним тиском.
в Рис3
Радіатор:
а - будова; б - трубчаста серцевина; в - пластинчаста серцевина; / - верхній бачок
із патрубком; 2 - паровідвідна трубка; 3 - заливна горловина з пробкою;
4 - серцевина; 5 - патрубок із зливальним краником; 6 -

 
 

Цікаве

Загрузка...