WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Машина – як головний об’єкт техніки - Реферат

Машина – як головний об’єкт техніки - Реферат

зовнішній вигляд тощо);
2) енергетичний орган (органи), який забезпечує постачання енергії технологічним органам та іншим органам устаткування (це може бути електричний двигун, двигун внутрішнього згоряння тощо);
3) керуючий орган, який здійснює без безпосередньої участі людини повне або часткове управління виконанням певної роботи технічним засобом, а також управління функціонуванням інших органів устаткування;
4) конструктивно-організуючі органи забезпечують кріплення всіх вузлів та агрегатів, конструктивно об'єднуючи їх в єдину систему, а також призначені для захисту системи від небажаного зовнішнього впливу та для захисту людини i об'єктів навколишнього середовища від шкідливого впливу техніки (станини, корпуси, кожухи, огородження,захисні екрани тощо);
5) органи власного функціонування, або органи "життєзабезпечення". Вони призначені для видалення продуктів функціонування технічних засобів (наприклад, відведення тепла, яке виділяється під час роботи машини, системи змащування машин, запобіжні пристрої тощо). Досить часто ці органи називають допоміжними.
Перераховані функціональні органи в окремих технічних засобах можуть буди об'єднані, в інших - деякі можуть бути відсутніми. За повнотою набору функціональних органів та їх складністю вся техніка в цілому в самому загальному вигляді можебути поділена на три великих класи (або групи):
1. Найпростіші технічні пристрої (знаряддя праці), які мають по суті лише один функціональний орган - технологічний. Можна сказати и інакше: у них відсутній енергетичний i керуючий орган. Це такі засоби, які приводяться в дію за рахунок енергії людини i керуються нею повністю (наприклад, ручні побутові прилади: кавомолка, м'ясорубка тощо).
До найпростіших об'єктів техніки належить значка кількість інструментів (наприклад, для ручної обробки різних матеріалів) i пристроїв (вимірювальних, обчислювальних, транспортуючих тощо), які застосовуються в усіх галузях практичної діяльності людей.
2. Машини, до яких належать об'єкти техніки, що мають всі функціональні органи, або ж у яких відсутній тільки орган автоматичного управління (його функції залишаються за людиною), i при цьому окремі функціональні органи ще не е самі машинами, котрі мають складну ієрархічну структуру з явно вираженими функціональними органами. До числа машин можна віднести найбільшу кількість об'єктів техніки, i тому їх називають найактивнішими засобами практичної діяльності людини.
Раніше головною характерною ознакою машини вважалась наявність у технічному засобі рухомих (тобто механічних) елементів. Та згодом стало зрозумілим, що ця ознака не може бути узагальнюючою для машин. Адже тривалий час вже існують нові засоби, які опрацьовують інформацію, а не якісь матеріалізовані речі. Вони теж мають усі функціональні органи, властиві машині: технологічні, енергетичні, керуючі та інші, тому вони теж називаються машинами - обчислювальними i керуючими. Але у більшості випадків такі машини не мають вузлів i механізмів, котрі працюють на механічній основі.
3. Технічні системи, що являють собою комплекси машин, об'єднаних у системи зі складною ієрархічною структурою (наприклад, автоматичні лінії, цехи, заводи тощо).
Для розвитку техніки показовим е створення особливо значних, так званих, великих систем. Ними е, наприклад, системи енергетичні, транспорті, іригаційні тощо. Вони об'єднують працю багатьох людей, дію численних машин i механізмів. 3.2. Головні показники техніки
До головних показників діючої i тієї, що створюється, техніки відносять її надійність, продуктивність та економічність в експлуатації.
Надійність техніки характеризується її здатністю виконувати задані функції, зберігаючи протягом певного часу значення встановлених експлуатаційних показників у заданих межах, які відповідають визначеним режимам та умовам використанняання, відносять автомобілі, тепловози, літаки, вертольоти, пароплави тощо. До транспортуючих машин належать конвеєри (стрічкові, пластинчасті, гвинтові, роликові, вібраційні та інші), підйомники, ліфти, крани, елеватори тощо. Ці машини, переміщуючи вантажі i людей, завжди залишаються на місці.
Контрольно-інформаційні машини призначені для перетворення інформації. Якщо інформація подається у формі чисел, то машина називається лічильною. Зразками таких машин е арифмометри, механічні інтегратори, шифрувальні машини, бухгалтерські машини тощо. До групи контрольно-інформаційних машин відносять и електронно-обчислювальні, хоч, у точному значенні цього слова, вони не е машинами, бо в них механічні рухи призначені для виконання лише допоміжних операцій. Така назва збереглася за ЕОМ данина історичній наступності від простих лічильних машин типу арифмометра.
Група контрольно-інформаційних машин досить численна i поділяється на такі види машин: для реєстрації, збирання та формування первинної інформації; для зберігання та пошуку даних; для аналізу i приведення інформації у зручну для використання форму.
Робочі машини за ступенем універсальності поділяють на три групи: універсальні, спеціалізовані, спеціальні. Універсальні машини призначені для здійснення різнопланових технологічних та транспортних операцій, пов'язаних з обробкою та переробкою різнохарактерних предметів праці. Це найбільш поширена трупа машин, до яких можна віднести універсальні металорізальні верстати, ковальсько-пресові машини, транспорті та транспортуючі машини. Перелік операцій чи робіт, які виконуються універсальною машиною, досить різноманітний. Машини, які використовуються для виконання дуже великого діапазону робіт, називаються широкоуніверсальними.
Спеціалізовані машини призначені для обробки чи переробки предметів праці однієї номенклатури, але які відрізняються формою, розміром чи властивостями (зубообробні чи різьбонарізні верстати, доменні печі, прокатні стани, сільськогосподарські машини, поліграфічні машини тощо).
Спеціальні машини призначені для обробки чи переробки предметів праці тільки певної форми i розмірів, певних
властивостей або тільки для виконання якоїсь специфічної роботи чи операції Це можуть бути верстати для обробки, наприклад, лопаток газових турбін, автомобілі для перевезення тільки певного виду

 
 

Цікаве

Загрузка...