WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Методичні вказівкидо лабораторних робіт з дисципліни “Ергономіка та дизайн у приладобудуванні” - Реферат

Методичні вказівкидо лабораторних робіт з дисципліни “Ергономіка та дизайн у приладобудуванні” - Реферат

студенти оцінюють фактичне робоче місце оператора і розроблюють його найбільш раціональну конструкцію.
На кресленні дається орієнтовне планування пульта за допомогою плоскістного манекена. Уточнюється відповідність пульта об'єму приміщення, висоти панелі, зони огляду, ергономічним вимогам. Оцінюється робоча поза, сидіння оператора, визначаються сфери захвату.
Вибір пози і положення оператора значною мірою залежить від розмірів інформаційного поля і відстані від приладів до очей оператора.
При роботі з невеличкими приладами (шкалами) або приладдям, що потребує використання лупи, відстань до очей повинна дорівнювати 12-25 см; таку роботу виконують тільки в позі сидячи. При роботі з віддаленням від панелі на 25-30 см сидяча поза також вважається кращою. При віддаленні від засобів відтворення інформації і органів управління на 35-50 см робота частіше виконується в положенні стоячи і, нарешті, при відстані від очей до об'єкту стеження більш ніж на 50 см робота виконується тільки в положенні стоячи.
При роботі біля пульту управління (лицьової панелі приладу) повинні витримуватись оптимальні кути зору. При роботі стоячи кут зору 30° 2,5°, а в положенні сидячи 38° 2,1°. Необхідно визначити кутовий розмір панелі і порівняти з нормальним кутом зору. Кутовий розмір визначається з виразу
, (1)
де - кутовий розмір панелі, град;
S - висота панелі, м;
L - відстань від панелі до оператора, м.
На основі помічених відхилень складаються рекомендації і вносяться зміни в конструкцію за даними антропометрії.
3. Оцінка умов праці на робочому місці дається на підставі порівняння нормативних вимог з фактичними характеристиками виробничого середовища. Бажано заміряти температуру, вологість і швидкість руху повітря, а також освітленість робочого місця оператора (що виконується з урахуванням фактору часу, тобто довготривалість і темп виконання цієї роботи).
Оцінюючи умови праці необхідно зазначити: які несприятливі фактори можуть бути присутні на цьому робочому місці і проаналізувати їх; заходи по усуненню шкідливого впливу середовища на роботу оператора (якщо воно є) і дати рекомендації до цього розділу у загальному плані (умови праці оператора вимагають поліпшення і т. і.).
4. Оцінка засобів відтворення інформації (ЗВІ).
а) описується загальний вигляд, розміри і розташування інформаційних панелей. Вибір панелі залежить від її розмірів. У горизонтальній площині кут обзору (при фіксованому погляді в центр панелі) повинен мати 30°-40°, допускається кут 50°-60°, максимальний кут (як виняток) досягає 90°.
Відстань між оператором і панеллю визначається співвідношенням
, (2)
де L - відстань від панелі до оператора, м.
- кут обзору, град;
S - ширина екрану, м.
Для панелей, де S50°, краще використовувати сферичний пульт. При фронтальному пульті, розташованому по вертикалі з кутом, що не перевищує 30°, може бути одна плоска секція. Вона розташована так, що її верхній край знаходиться на рівні лінії горизонтального погляду, але сама площина панелі повинна складати з площиною, яка перпендикулярна лінії погляду, кут 0°-20° у нижнього краю панелі. Якщо кут розташування панелі по вертикалі складає більше 30°, але не більше 45°, то нижче основної додається ще одна секція, що складає кут 30°-50° до горизонталі.
б) проводиться оцінка окремих приладів. При цьому вказується загальна кількість приладів, їх призначення і характеристика (стрілочні, картинні, віконцеві і т. ін.). Ці дані приводяться в порівнянні з нормативними.
в) аналізується розташування приладів. Прилади повинні бути розташовані так, щоб найбільш важливі з них у функціональному відношенні (а також прилади з найчастішим звертанням) знаходились у центрі поля зору. Звертання до приладу орієнтовно визначається в залежності від задач управління. На схемі розташування приладів останні нумеруються за частотою звертання. Після цього перевіряються зв'язки, тобто порядок нагляду за приладами. Прилади з більш тісними зв'язками повинні розташуватися поряд.
Після проведення оцінок дається загальний висновок по засобам відтворення інформації (ЗВІ).
5. Оцінка органів управління. При оцінці органів управління необхідно відтворити у звіті по роботі найменування, призначення і кількість органів управління, відповідність розташування органів управління робочим зонам, розмір, форму, колір, послідовність звертання і частоту використання органів управління; число вмикань за час роботи, напрямок, величину переміщень і прикладених до цього зусиль, загальну величину витраченої енергії при виконанні операцій, пов'язаних з управлінням.
При оцінці тумблерів та перемикачів слід вказувати і довжину плеча важеля; ширину самої широкої частини; напрямок вмикання; кількість положень і кут повороту перемикача; поверхню ручки, що захвачується рукою (довжина, ширина, глибина).
При оцінці органів ножного управління (педалі) необхідно відобразити: нормальне положення (сидячи, стоячи), відстань між педалями та їх нахил, відстань від крісла до педалі, частоту звертання, можливість регулювання і затрачені зусилля. Необхідно вказати на схемі розташування найважливіших органів управління.
П р и м і т к а. Найважливіші органи управління слід розташовувати попереду і праворуч від оператора в зоні досягнення правої руки. Максимальний розмір зони досягнення обох рук складає 700 1100 мм. Розмір зони досягнення за шириною (1100 мм) може бути збільшений в деяких випадках на 200-300 мм за рахунок нахилу корпусу та переміщення крісла на котках вздовж стола.
Глибина робочої панелі не повинна перевищувати 800 мм.
Висота пульта, призначеного для роботи сидячи за столом, чи стоячи, повинна бути в межах 750-850 мм, а кут нахилу його панелі до горизонтальної площини - в межах 10-20 .
Місце на пульті для видання записів, розміщення реєстраційних журналів і технічної документації, повинно розташовуватись безпосередньо перед оператором. Його мінімальні розміри - 1000 мм в ширину і 300-400 мм у глибину.
Написи на пульті повинні розташовуватись однаково: під або над кожним зазначеним елементом. Написи розташовують так, щоб вони читалися зліва направо. Кожен текст повинен використовуватись для зазначення тільки однієї функції. Співвідношення висоти та ширини знаків повинно дорівнювати приблизно 3:2, висота букв та інших символів на панелях, що знаходяться безпосередньо перед оператором - не менше 3 мм.
Рекомендовані розміри букв в написах приведені в табл.1.1.
Таблиця 1.1
Відстань до очей, Розміри букв та цифр, мм
м Важливі написи Звичайні написи
0,7 2,5 - 5,0 1,2 - 4,0
1,0 3,3 - 6,6 1,5 - 4,5
2,0 6,6 - 12,0 3,3 - 10,0
6,0 22,0 - 43,0 11,6 - 33,0
При оптимальній відстані дооператора (приблизно 25 см) ширина штриха чорних цифр і букв на білому фоні повинна складати приблизно 1/6 висоти, а білих цифр і букв на чорному фоні - приблизно 1/7 - 1/8 їх висоти.
Рекомендована ширина штриха букви залежить від тієї відстані, на якій розташовано пульт від оператора. Так, при відстані 1; 2; 3; 4; 5 і 6 м ширина штриха букви (чорні на білому) повинна бути відповідно 0,5; 0,8; 1,1; 1,4; 1,7 та 2 мм.
У висновках

 
 

Цікаве

Загрузка...