WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Технологія вирощування та збирання томатів у відкритому грунті - Курсова робота

Технологія вирощування та збирання томатів у відкритому грунті - Курсова робота

щоб з однієї рами мати 1500-1800 сіянців. Під раму висівають 10-15 г насіння на відстані 3 см. Висіяне насіння присипають шаром грунтосуміші (0,5-1 см) і поливають. Сіяти можна сівалками ПРСМ-7, СПО-22, СОП-43. При наявності в господарстві розвідних теплиць сіянці вирощують безпосередньо у теплиці, тоді норму висіву знижують до 7-10 г на 1 м2, а при вирощуванні розсади без пікірування - до 4 - 5 г на раму. Оптимальним для ранніх помідорів є строк сівби 25-28 лютого, серед-ніх- 5-10 березня, а пізніх-10-20 березня.
Після сівби парники вкривають матами на 3-4 дні. При проростанні насіння температуру підтримують на рівні 25-28 °С, а з появою сходів на 5-7 діб її знижують до 8-12 °С вдень і 8-10 °С вночі. Сіянці поливають теплою водою (22-25 °С) у першій половині дня.
Пікірують сіянці при появі у рослин 2 - З справжніх листків у зволожені і прогріті до температури 22-25 °С горщечки або у парники. Висаджені рослини засипають землею до сім'ядольних листочків і злегка притискують пальцями. Горщечки з пікірованою розсадою переносять у теплі парники по 250-400 шт. під раму. Проміжки між горщечками заповнюють ґрунтовою сумішшю. При вирощуванні безгорщечкової розсади сіянці пікірують безпосередньо у грунт парника з площею живлення 6x7 або 7x7 см. Пікіровану розсаду добре поливають теплою водою, накривають рамами і притінюють матами на 2-3 доби.
Якщо вирощують непікіровану розсаду, сіянці проривають на відстань 6-8 см, залишаючи під рамою 400 рослин. Через 10 - 15 днів рослини підсипають свіжою землею шаром 2 см. При потребі підсипання повто-рюють (через 10-12 днів після першого). Молоді рослини спочатку поливають теплою водою з розрахунку 5 л на одну раму, а при підростанні їх норму води збільшують до 10-15 л.
Після пікірування сіянців або проривки (через 7-10 днів) розсади проводять перше підживлення. Під парникову раму вносять 40 г суперфосфату, 5 - аміачної селітри і 12 г сульфату калію. Друге і третє підживлення проводять через 10 днів після попереднього. Дози добрив подвоюють порівняно з першим підживленням. Подальший догляд за розсадою такий, як і при вирощуванні у плівкових теплицях.
Для поліпшення якості розсади, а також запобігання її переростанню застосовують 0,2 %-ний розчин хлорхолінхлориду (туру). Поливають розсаду в фазі 3-4/ГО справжнього листка. Розчин препарату заливають чистою водою з розрахунку 1 л на 1 м2. Вдруге розсаду обробляють так само, через 7 днів після першої обробки. Якість розсади, обробленої хлорхолінхлоридом, значно поліпшується .
Висаджування розсади в грунт
Масове висаджування розсади помідорів у відкритий грунт можна розпочинати тоді, коли настане потепління навесні і на поверхні ґрунту мине загроза повернення заморозків нижче мінус З °С. Поряд з потребою висаджувати розсаду в строк слід мати на увазі також і те, що запізнення затримує надходження продукції і знижує врожайність на 15-20%- Строки садіння помідорів у різних зонах України неоднакові: у південних районах її висаджують раніше, а в північних - пізніше .
У день вибирання розсаду поливають для кращого збереження коренів. У цей час її сортують за розміром і якістю. Пошкоджену шкідниками і уражену хворобами, а також поламану вибраковують, недорозвинену залишають на дорощування. Якщо розсада не вирівняна за висотою, спочатку вибирають велику, а потім меншого розміру. Неоднакові за розміром рослини розвиваються нерівномірно, що призводить до значних втрат врожаю при збиранні механізованим способом.
Щоб мати ранню продукцію, що особливо важливо у приміських зонах, на частині площі розсаду висаджують на 15-20 днів раніше. Для цього вибирають ділянки на південних схилах з легкими ґрунтами, захищені від холодних вітрів. Використовують ранньостиглі (Ранній , Агата, Застава, Перемога , Утро, Іскорка, Світанок, Білий налив , Київський ) сорти по-мідорів. Розсаду висаджують у другій половині квітня віком 55-65 днів.
У багатьох районах степової зони впроваджується пізня культура помідорів, метою якої є збільшення валових зборів плодів восени, коли вже їх мало надходить від ранніх і середніх строків садіння. З цією метою використовують великоплідні, високоврожайні сорти: Драгоценность, Зарніца, Факел, Єрмак, Волгоградський, Волгоахтубінський, Новинка Придністров'я та ін. Розсаду вирощують у парниках або плівкових теплицях протягом 40-45 днів. Висаджують її в грунт у кінці травня - на початку червня. Якщо це безрозсадна культура, насіння висівають у середині квітня. У степових районах республіки, де осінні приморозки настають пізно, масове збирання плодів триває з кінця серпня до середини листопада.
Садять помідори стрічковим способом за схемами 50 + 90, 60+120, 50+110 см, а також з шириною міжрядь 90 і 140 см. При цих схемах садіння рослинам забезпечуються оптимальні площі живлення, достатнє сонячне освітлення і максимальний обробіток міжрядь. Залежно від сорту й типу куща рослини у рядку розміщують на відстань 17-35 см. Розсаду штамбових і напівштамбових сортів з компактним типом куща висаджують на відстань 20-25 см, що забезпечує густоту 57-71 тис. рослин на 1 га. Рослини сортів із звичайним і детермінантним середньо- і сильнорозгалуженним кущем садять з відстанями ЗО-35 см, що дає змогу мати на 1 га 40-47 тис. рослин.
Наприклад, рослини сортів Київський 139, Світанок, Агата, Зарніца, Застава, Ранній 83, Білий налив 241, Утро,Заказний 280, Факел краще розміщувати за схемами 90x35-40, (50+90) ХЗО, (50+110) Х25 см; Донецький 3/2-1, Факел, Драгоценность 341, Єрмак, Новичок- (50+110) Х20-25, (60+120)Х20 см; Волгоградський 5/95, Волгоахтубінський, Новинка Придністров'я - (50+110) X 35, (60+120) ХЗО, 140Х
X17-20 см.
Найефективнішим і економічно вигідним є машинний спосіб садіння розсади розсадосадильними машинами СК.Н-6 або СК.Н-6А. їх агрегатують з тракторами класу 1,4 чи 3. Агрегат обслуговують тракто-рист, машиніст, шість або дванадцять садильників і три оправники. При механізованому садінні затрати праці скорочуються від 200-250 до 50-60 людино-годин на 1 га. Крім того, при ньому розсада краще приживається, забезпечується прямолінійність рядків, що дає змогу надалі використовувати на операціях з догляду за рослинами комплекс машин з шириною захвату 4,2 і 5,6 м (культиватори КОР-4,2 і КРН-5,6; збиральні платформи ПТ-3,5, ПОУ, ТПО-50, АУС-1; томатозбиральні комбайни СКТ-2, СКТ-2А та інші машини з підвищеною швидкістю руху).
Ширина захвату вказаних машин дає змогу розмістити робочі органи в три пари і обробляти за один прохід три стрічки. Відстань між рослинами в рядках, залежно від густоти садіння, встановлюють переміщенням затискачів садильного агрегату.
Розсада для машинного садіння повинна бути міцною, висотою близько 18-20 см (від кореневої шийки до верхнього листка). Переросла розсада для садіння машиною не придатна. Навіть при дотриманні всіх вимог садіння розсади частина рослин не приживається і випадає. Для кращого приживання розсади в південних районах України за 2-3 доби до її садіння проводять вологозарядковий полив нормою 250-300 м3/га. Для цього тимчасові зрошувачі нарізають канавокопачами КОР-500 або МК-16, які агрегатують з трактором Т-130. Перший канал нарізають на відста-ні 55 м від краю

 
 

Цікаве

Загрузка...