WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Технологія вирощування та збирання томатів у відкритому грунті - Курсова робота

Технологія вирощування та збирання томатів у відкритому грунті - Курсова робота

Української РСР наведено в таблицях 5, 6, 7.
Вирощування ранніх помідорів
Мета - одержати стиглі плоди на 20- 25 днів раніше звичайних строків. При вирощуванні ранніх помідорів важливо правильно вибрати ділянку та підібрати ранньостиглі сорти. Ділянка має бути добре захищеною від панівних та північних вітрів лісосмугами, будовами чи штучними огоро-жами, мати південний схил, легкі супіщані або суглинкові ґрунти. Рівень залягання підґрунтових вод не повинен перевищувати 1,5-2 м від поверхні. Восени вносять гній (40 т/га) та мінеральні добрива: аміачну селітру (4-5 ц/га), суперфосфат (5-6) та калійну сіль (1,5-2 ц/га), після чого проводять глибоку оранку.
Кращими для вирощування ранніх помідорів у відкритому ґрунті є сорти Ранній 83, Перемога 165, Світанок, Київський 139, Агата, Застава, Білий налив 241.
В Українській РСР помідори вирощують на утепленому грунті з використанням біопалива, на утеплених грядах, гребенях. Застосовують також утеплені ями і тимчасове накриття рослин солом'яними матами, мульчпапером, плівкою, утеплений грунт на технічному підігріві талої води або паром низького тиску (0,2-0,4 атм.).
У виробничих умовах частіше застосовують найпростіші тимчасові плівкові укриття. Ділянку заздалегідь підготовляють. Після закривання вологи грунт культивують на глибину 14-16 см з одночасним внесенням гербіциду трефлану (1,5- 1,8 кг/га д. р.), налагоджують водопостачання.
Розсаду вирощують у торфоперегнійних чи перегнійно-земляних горщечках розміром 8X8 або 10X10 см до 55-60-денного віку.
Щоб захистити рослини від ураження фітофторозом, за 5-7 днів до садіння розсади під плівкові укриття її обробляють 0,3 %-ним розчином цинебу.
Висаджують розсаду в другій декаді квітня за схемою (50+90) X 25-35 см залежно від сорту.
Тунельні каркасні укриття монтують з напівовальних дужок з лози або металевої катанки, прута товщиною 0,6x0,8 см і довжиною 160-180 см. На 1 га потрібно 6 тис. таких дужок. Зігнуті дужки встановлюють поперек стрічки висаджених рослин через кожні 1,5 м. Ширина укриття має становити внизу 0,7 м, висота 0,6 м, довжина довільна. Зверху і з боків дужки зв'язують шпагатом або дротом. На кінцях каркасів дріт чи шпагат закріплюють кілочками. На каркас накладають плівку товщиною 120 - 150 мк. Ширина полотна має становити 140-160 см. Один край його присипають землею, а до другого прибивають дерев'яні рейки, на які намотують плівку для вентиляції. Для кращого кріплення плівки зверху додатково встановлюють дужки через кожні 2-3 м.
Вентилюють підніманням плівки з кінців каркасу та з боку, закріплюючи її між двома дужками.
У районах з підвищеною кількістю опадів помідори рекомендується вирощувати під плівковим укриттям.
Догляд за рослинами під плівковим укриттям включає поливи, розпушування, провітрювання, захист від хвороб. Перед зняттям плівки проводять вентиляцію протягом 3-4 днів. Укриття знімають з рослин у вечірні години при встановленні температури повітря не нижче 11-12°С.
Вирощування помідорів під плівковим укриттям пов'язане із значними витратами, тому підготовчі роботи треба проводити дуже старанно.
Досвід роботи овочівників господарства "Саки" Кримської, "Харківська овочева фабрика" Харківської, "Спартак" Донецької областей підтверджує високу ефективність вирощування помідорів під плівковим укриттям.
У багатьох господарствах загартовану розсаду 65-70-денного віку висаджують безпосередньо у відкритий грунт з 15 по 25 квітня. Догляд за рослинами до настання стійкої теплої погоди полягає в захисті від заморозків. Для цього їх обкурюють димом, спалюючи паки соломи або купи сухого гною. Із засобів індивідуального захисту рослин помідора від заморозків використовують паперові ковпачки, гончарні муфти, скло тощо.
Для групового захисту рослин застосовують світлочутливі плівки (перфольну і поліетиленову).
Ефективним засобом боротьби із заморозками на великих площах є дощування. Норма витрати води при цьому має становити 40-50 м3/га.
Дощування треба розпочинати при температурі 0°С і продовжувати доти, поки вона почне підвищуватися. Протягом вегетації рослини поливають, підживлюють, розпушують грунт, знищують бур'яни.
Щоб зменшити обпадання квіток, а також прискорити ріст і достигання плодів, доцільно обробляти перші 2-3 китиці стимулятором росту 2,4-ДУ. Ефективнішим щодо цього є обприскування рослин гідрелом або декстрелом на початку достигання плодів. Норма витрати - 5 л гідрелу або 2 кг декстрелу на 1 га, витрати робочої рідини-450-600 л/га. Плоди при цьому достигають на 10-12 днів раніше, а кількість червоних збільшується на 27-38 %.
Так, у радгоспі "Кременчуцький" Полтавської області, де помідори сорту Ранній 83 щорічно вирощують на площі 2-5 га, при обробці рослин гідрелом з розрахунку 4 л препарату на 1 га одержують 500-520 ц/га плодів, в тому числі на 10- 15 липня -230-250 ц/га. Кожен гектар дає 8,4-10,6 тис. крб. чистого доходу.
Радгосп "Харківська овочева фабрика" вирощує помідори під тимчасовим плівковим укриттям з 1982 р. У 1986 р. за такою технологією тут вирощували помідори уже на площі 23 га і одержали 619 ц/га плодів, в тому числі ранньої продукції - 300 - 350 ц/га (на 1,08). Вирощують сорти Ранній 83 і Перемога 165. Перевагу віддають сорту Перемога 165. Розсаду вирощують у торфоперегнійних горщечках розміром 8Х Х8 см у плівкових з повітряним обігрівом теплицях. Під плівкові укриття розсаду віком 50-55 днів висаджують у середині другої декади квітня. Враховуючи трудомісткість цієї технології, в радгоспі особливу увагу приділяють організації праці. На встановленні каркасних дужок і накладанні плівки зайняті лише чоловіки. За кожною робітницею на період по догляду за рослинами і збирання врожаю закріплюють площу 0,25 га.
Ефективність цього способу вирощування помідорів висока. Так, собівартість 1 ц плодів становить 18 крб. 70 коп. при реалізаційній ціні 29 крб. 72 коп., а затрати праці 5,2 людино-години. Кожний з 23 га дав 6024 крб. чистого доходу.
Безрозсадна культура помідорів
В Україні безрозсадний спосіб вирощування помідорів застосовують пере-важно у південних областях і в зонах консервної промисловості. Цей спосіб дає змогу збільшити виробництво пізніх помідорів, подовжити період їх надходження в торговельну мережу і на консервні підприємства. Вирощують ранньо- і середньостиглі сорти на площі, не більшій 50-60 % від загальної. Підбирають сорти, в яких кущ мало розгалужується, компактний, відповідає умовам машинного збирання, а плоди придатні для переробки.
Успіх вирощування помідорів безрозсадним способом значною мірою залежить від своєчасного і високоякісного проведення всіх робіт і правильного підбору сортів. Кращими попередниками є озима пшениця, огірки, цибуля.
Після збирання попередників стерню лущать на глибину 8-10 см дисковими лущильниками ЛДГ-10 або ЛДГ-21 у двох напрямках. Для прискорення появи сходів бур'янів проводять провокаційний полив нормою 250-300 м3/га. Сходи бур'янів знищують повторним лущенням стерні плугом-лущильником на глибину 16-18 см. Цим створюються сприятливі умови для експлуатаційного вирівнювання поля, яке роблять у двох напрямках планувальниками П-2,8, ПА-3 або П-4.
Для

 
 

Цікаве

Загрузка...