WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Інструмент для нарізування різьби - Реферат

Інструмент для нарізування різьби - Реферат

токарних верстатах, а також вручну.
Розсувні (призматичні) плашки на відміну від круглих складаються з двох половинок, які називаються півпляшками (рис. 271, а). На кожній з них зазначено розмір зовнішньої різьби і цифра 1 чи 2 для правильного закріплення у пристрої (клуні). На зовнішній стороні півплашок є кутові канавки (пази), якими їх встановлюють у виступи клупа.
Для рівномірного розподілу тиску гвинта на півплашки для уникнення перекосу між півплашками й гвинтом розміщують сухар.
Рис. 271. Розсувні (призматичні) плашки:
а - загальний вигляд; б - закріплення в клупі; в- нарізування різьби
Розсувні (призматичні) плашки виготовляють комплектами з 4... 5 пар у кожному; кожну пару у разі потреби вставляють у клуп. Розсувні плашки виготовляють для метричної різьби діаметром від М6 до М52, для дюймової - від 1/4 до 2" і для трубної - від 1/8 до 1 3/4 ". Розсувну плашку закріплюють у клупі (рис. 271, б), який складається із скісної рамки 1 з двома рукоятками 2 і затискного гвинта 5. Півпляшки 3 вставляють у виступи рамки, вводять сухар 4 і закріплюють гвинтом 5. Клупи, в яких встановлюють призматичні плашки, виготовляють шести розмірів - від № 1 до № 6. Робота клупом показана на рис. 271, в.
Процес нарізування різьби. При нарізуванні різьби плашкою треба мати на увазі, що в процесі утворення профілю різьби метал виробу, особливо сталь, мідь тощо, "тягнеться", діаметр стержня збільшується. Внаслідок цього посилюється тиск на поверхню плашки, що призводить до її нагрівання й прилипання часток металу, тому різьба виходить рваною.
При виборі діаметра стержня під зовнішню різьбу слід керуватися тими самими міркуваннями, що й при виборі отвору під внутрішню різьбу. Якісну різьбу можна дістати тоді, коли діаметр стержня менше зовнішнього діаметра нарізуваної різьби. Якщо діаметр стержня
Рис. 272. Прийом нарізування різьби плашкою
буде значно меншим, ніж треба, то різьба виходить неповною; якщо ж діаметр стержня буде більшим, то плашку або не можна нагвинтити на стержень і кінець стержня буде пошкоджено або під час нарізування зуби плашки внаслідок перевантаження зламаються.
При нарізуванні різьби плашкою вручну стержень закріплюють у лещатах так, щоб його виступаючий над
рівнем губок кінець був на 20...25 мм більшим за довжину нарізуваної частини (рис. 272). Для забезпечення врізування на верхньому кінці стержня знімають фаску.
Потім на стержень накладають закріплену у клуп плашку і з незначним натискуванням обертають клуп так, щоб плашка врізалася приблизно на одну-дві нитки. Після цього нарізувану частину стержня змащують маслом і обертають клуп з рівномірним тиском на обидві рукоятки так, як при нарізуванні мітчиком, тобто один-два оберти праворуч і півоберта ліворуч.
Для запобігання браку й пошкодженню зубів плашки треба слідкувати за перпендикулярним положенням плашки до стержня - плашка має врізатися у стержень без збочення.
Нарізану зовнішню різьбу перевіряють різьбовими мікрометрами або різьбовими калібрами-кільцями та різьбовими шаблонами.
Плашками вручну нарізують різьбу за 8...9-м квалітетами.
Нарізування різьби клупами здійснюють у такому порядку. Встановлюють у клуп плашки й розсувають їх на розмір, дещо більший за діаметр нарізуваної заготовки. Затискують заготовку в лещатах у вертикальному положенні й запилюють на торці фаску; надягають клуп на стержень заготовки і щільно зсувають плашку гвинтом.
Клуп з плашками, змащеними змішаним або сірчаним маслом, по-вертають на 1...11/2 оберту за годинниковою стрілкою, потім на 1/4... 1/2 оберту назад. Нарізавши різьбу, клуп переміщують, обертаючи його в зворотний бік для сходження на кінець стержня; потім підтискують плашки гвинтом і нарізують вдруге.
Перевіряючи різьбу калібром або гайкою (на крайній випадок), повторюють нарізування до виготовлення різьби потрібного розміру. Після завершення роботи плашки виймають з клупа, очищають від стружки, ретельно протирають і змащують маслом.
Прогресивні способи нарізування й законтрювання різьби. Біль-шість деталей машин (тракторів, автомобілів, металообробних та інших верстатів) з'єднують за допомогою різьбових з'єднань. Трудомісткість процесу нарізування різьби зменшують різноманітними способами.
Застосовують загартовані самовидавлюючі гвинти, якими через пробиті отвори з'єднують листові деталі.
На Волзькому автомобільному заводі широко застосовують за-гартовані самонарізні гвинти для чавунних і стальних деталей. Гвинти при обертанні з подачею видавлюють різьбові канавки.
На цьому самому заводі застосовують самоконтруючі різьбові з'єднання - шестигранну головку, що має виточки на нижньому торці, а на верхньому - лунки й радіальні канавки і болти із зубчастим буртиком, їх використання значно скорочує трудомісткість складальних робіт.
Для запобігання відгвинчуванню болтів застосовують клеї (анаеробні смоли) типу ТЕН-3, які рекомендуються для застопорення з'єднань, що працюють в умовах вібраційного навантаження.
НАРІЗУВАННЯ РІЗЬБИ НА ТРУБАХ
Нарізування зовнішньої різьби здійснюють плашкою, внутрішньої - мітчиком.
Клуп (рис. 273, а) складається з корпуса 2, довгих рукояток 1, чотирьох плоских різьбових плашок (гребінок) 3, які можуть, одночасно
Рис. 273. Трубний клуп з розсувними плашками для нарізування різьб діаметром від 1/2 до 3".
а -будова; б - прийом нарізування різьби.
зближуватися до центра або розходитися від нього при повороті планшайби 4. Завдяки цьому одним і тим самим клупом можна нарізувати труби різних діаметрів.
Плашки 3 залежно від діаметра труби встановлюють обертанням черв'яка 5, який знаходиться в зачепленні з зубчастим сектором 7, а після встановлення потрібного розміру стопорять натискуванням важеля 6. Точне встановлення різьбових плашок на потрібний діаметр здійснюють за поділками (ноніусом) на корпусі клупа.
Крім чотирьох різьбових плашок 3 у корпусі 2 клупа встановлено напрямні плашки 8 (гладенькі, без різьби), які забезпечують стійке положення клупа на трубі при нарізуванні різьби.
До клупа додають кілька комплектів плашок (гребінок), що дає змогу нарізувати трубні різьби діаметром від 1/2 до 3".
Нарізування трубної різьби клупом слід здійснювати у такому порядку:
оглянути плашки: стружкові канавки мають бути чистими, без задирок та інших дефектів, а різальні кромки - гострими, без задирок, завалів і викришених місць та зламів;
кінець нарізуваної труби 10 закріпити в трубному притискачі 11 (рис. 273, б);
частину труби, на якій нарізуватиметься різьба,змастити маслом (оліфою);
встановити клуп на трубу і зблизити плашки з зусиллям, розрахованим так, щоб різьба була нарізана за кілька робочих ходів (для діаметрів до 1" достатньо два ходи, а для діаметрів більше 1" - три);
обертати клуп навколо труби в чотири прийоми, тобто за кожен прийом повернути його приблизно на 90°;
не знімаючи клупа з труби, рукояткою 9 планшайби 4 розсунути плашки 3 (тоді клуп знімається з труби вільно);
перевірити якість нарізаної різьби;
клуп з плашками протерти, змастити мінеральним маслом.

 
 

Цікаве

Загрузка...