WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Інструмент для нарізування різьби - Реферат

Інструмент для нарізування різьби - Реферат

нитками, а в деяких випадках можлива поломка мітчика. При свердлінні отвору надто великого діаметра різьба виходить неповною.
Діаметр свердла для свердління під метричні і трубні різьби визна-чають за довідниковими таблицями. Коли не можна скористатися таблицями, діаметр під метричну різьбу приблизно розраховують за формулою dc = d - КсР, де dc - діаметр свердла, MM; d - номінальний діаметр різьби, мм; Кс - коефіцієнт, що залежить від розбивання отвору і береться за таблицями (Довідник металіста, т. 3); звичайно Кс = 1...1.08; ? - крок різьби, мм.
Розміри воротка для закріплення мітчика вибирають залежно від діаметра останнього. Загальну довжину і діаметр рукоятки воротка визначають за встановленими практикою формулами: L = 20D + 100; d = 0,5D + 5, де L - довжина воротка, мм; D - діаметр мітчика, мм; d - діаметр рукоятки воротка, мм.
Прийоми нарізування різьби. Після підготовки отвору під різьбу і вибору воротка заготовку закріплюють у лещатах і в цей отвір вставляють вертикально мітчик за кутником (рис. 268, а).
Притискуючи лівою рукою вороток до мітчика, правою повертають його праворуч доти, поки мітчик не вріжеться на кілька ниток у метал і не займе стійке положення, після чого вороток беруть за рукоятку двома руками й обертають з перехопленням рук через кожні півоберта (рис. 268, б)
Для полегшення роботи вороток з мітчиком обертають не весь час зa годинниковою стрілкою, а здійснюють один-два оберти праворуч і півоберта ліворуч і так далі. Завдяки такому зворотно-обертальному руху мітчика стружка ламається, стає короткою (подрібненою), а процес різання значно полегшується.
Закінчивши нарізування, обертанням воротка у зворотний бік викручують мітчик з отвору, потім знову прокручують його наскрізь.
Мітчиком вручну виготовляють різьбу по 6... 10-му квалітетах.
Правила нарізування різьби мітчиком:
при нарізуванні різьби у глибоких отворах, у м'яких і в'язких металах (міді, алюмінію, бронзі тощо) мітчик треба періодично викручувати з отвору й очищати канавки від стружки:
нарізувати різьбу слід повним набором мітчиків: нарізування різьби одразу середнім мітчиком без проходження чорновим, а потім чистовим не прискорює, а навпаки, ускладнює роботу; різьба в цьому разі виходить неякісною, а мітчик може зламатися;
середній і чистовий мітчики вводять в отвір без воротка і лише після того як мітчик піде правильно по різьбі, на головку надягають вороток і продовжують нарізувати різьбу;
глухий отвір під різьбу треба робити на глибину, дещо більшу, ніж довжина нарізуваної частини, з таким розрахунком, щоб робоча частина мітчика трохи вийшла за межі нарізуваної частини; якщо такого запасу не буде, різьба вийде неповною;
у процесі нарізування треба ретельно слідкувати за тим, щоб не було перекосу мітчика; для цього слід через кожні дві-три нарізані нитки перевіряти за допомогою кутника положення мітчика щодо
Мастильно-охолодна рідина, що використовується при нарізуванні різьби
Оброблюваний матеріал Мастильно-охолодна рідина
Сталь:
вуглецева конструкційна Емульсія; сірчане масло
інструментальна легована Сірчане масло з гасом; змішані масла
Ковкий чавун 3...5 % - на емульсія
Чавунне литво Без охолодження; 3...5 %-на емульсія; гас
Бронза Без охолодження; змішані мастила
Цинк Емульсія
Латунь Без охолодження; 3...5 %-на емульсія
Мідь Емульсія; змішані масла
Нікель Емульсія
Алюміній та його сплави Без охолодження; емульсія; змішані масла; гас
Нержавіючі, жаростійкі сплави Суміш з 50 % сірчаного масла, 30% гасу,
20 % олеїнової кислоти (або 80 % сульфорезола і 20 % олеїнової кислоти)
Волокніт, вініпласт, оргскло 3...5 %-на емульсія
Примітка. У деталях з текстоліту і гетинаксу нарізування різьби здійснюють з обдуванням стиснутим повітрям, верхньої площини виробу; особливо обережно слід нарізувати різьбу у дрібних і глухих отворах. Нарізану внутрішню різьбу перевіряють калібр амипробками.
Змащення різьбонарізного інструмента. На якість різьби та стійкість інструмента впливає правильний вибір мастильно-охолодної рідини (табл. 4).
При нарізуванні різьб у деталях з силуміну, алюмінію стружка налипає на мітчик і внаслідок цього виникають задири; при нарізуванні різьби у нержавіючих, жароміцних та інших високолегованих сталях мітчик швидко затуплюється.
Мастило, запропоноване Петровим, дає змогу нарізати високоякісну різьбу з найменшими затратами праці. Воно має такий склад (%): олеїнова кислота - 78, стеаринова кислота - 17, сірка тонкого помелу - 5.
Стеаринову й олеїнову кислоти змішують при 60. ..65 °С, потім суміш охолоджують до 20 °С і змішують з сіркою тонкого помелу. Інструментом, змащеним цією пастою, легко нарізується різьба в отворах деталей, які загартовані до 38...42HRCe.
НАРІЗУВАННЯ ЗОВНІШНЬОЇ РІЗЬБИ
Інструмент. Зовнішню різьбу нарізують плашками вручну і на верстатах.
Залежно від конструкції плашки поділяють на круглі, накатні, розсувні (призматичні).
Круглі плашки (лерки) виготовляють суцільними і розрізними.
Суцільна плашка (рис. 269, а) - це стальна загартована гайка, в якій через різьбу 1 прорізано наскрізні поздовжні отвори, які утворюють різальні кромки і служать для виходу стружки. З обох боків плашки є забірні частини 2 завдовжки 1 1/2...2 нитки. Ці плашки застосовують при нарізуванні різьби діаметром до 52 мм за один робочий хід.
Рис. 269. Плашки:
а - суцільна; б - розрізна; 1 - різьба; 2 - забірна частина
Рис, 270. Різьбонакатні плашки:
а - типу МПН; б - типу НПН; в - для накатування різьби на тонкостінних трубах
Діаметри суцільних круглих плашок передбачено стандартом: для основної метричної різьби - від 1 до 76 мм, для дюймової - від 1/4 до 2", для трубної - від 1/8 до 1 1/2".
Круглі плашки при нарізуванні різьби вручну закріплюють у спе-ціальному воротку.
Розрізні плашки (рис. 269, б) на відміну від суцільних мають проріз (0,5... 1,5 мм), що дає змогу регулювати діаметр різьби в межах 0,1-0,25 мм. Внаслідок зниження жорсткості нарізувана цими плашками різьба має недостатньо точний профіль.
Різьбонакатні плашки (рис. 270, а-в), застосовувані для накатування точних профілів різьби, мають корпус, на якому встановлюють накатні ролики з різьбою. Ролики можна регулювати за розміром нарізуваної різьби. Плашки обертають двома рукоятками, що вкручуються в корпус.
За допомогою різьбонакатних плашок нарізають різьбу ? 4... 33 мм і кроком 0,7.,.2 мм за 6...8-м квалітетами. Накатування виконують на верстатах, а також вручну. Різьба виходить міцнішою, оскільки волокна металу у гвинтах не перерізуються. Крім того, завдяки тиску плашокволокна зміцнюються. Оскільки різьба лише видавлюється, поверхня виходить чистішою. Накатування різьби здійснюється так само, як і нарізування клупами (див. далі).
На рис. 270, б показано різьбонакатну плашку типу НПН, яка застосовується для накатування різьб М6 та М12 на свердлильних і токарних верстатах.
Плашка, зображена на рис. 270, в, служить для накатування різьб на тонкостінних трубах на свердлильних і

 
 

Цікаве

Загрузка...