WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Інструмент для нарізування різьби - Реферат

Інструмент для нарізування різьби - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Інструмент для нарізування різьби
Загальні відомості. Різьби на деталях виготовляють нарізуванням на свердлильних, різьбонарізних і токарних верстатах, а також накатуванням, тобто методом пластичних деформацій. Інструментом для накатування різьби є накатні плашки, накатні ролики й накатні головки.
Інколи різьбу нарізують вручну.
Внутрішню різьбу нарізують мітчиком, зовнішню - плашками, прогонками та іншими інструментами.
Інструмент для нарізування внутрішньої різьби. Мітчики. Мітчики поділяють: за призначенням - на ручні, машинно-ручні й машинні; за профілем нарізуваної різьби - для метричної, дюймової та трубної різьб; за конструкцією - на суцільні, збірні (регульовані й такі, що самовиключаються) та спеціальні.
Мітчик (рис. 261, а) складається з двох основних частин - робочої та хвостової.
Робоча частина - це гвинт з кількома поздовжніми прямими або гвинтовими канавками і служить для нарізування різьби. Мітчики з гвинтовими канавками застосовують для нарізування
Рис. 261. Ручний мітчик:
а- конструкція; б - елементи; в - головні кути
точних різьб. Робоча частина мітчика складається із забірної та калібруючої частин.
Забірна (або різальна) частин а, як правило, робиться у вигляді конуса; вона здійснює основну роботу при нарізуванні різьби. У мітчиках для в'язких металів на забірній частині є скіс 6... 10° у напрямі, зворотному напряму різьби: при правій різьбі скіс лівий, при лівій - правий. Це поліпшує відведення стружки.
Калібруюча (напрямна) частина - різьбова частина мітчика, суміжна із забірною частиною. Вона спрямовує мітчик у отвір і калібрує нарізуваний отвір.
Хвостовик-стержень служить для закріплення мітчика в патроні або утримування його у воротку (при наявності квадрата) під час роботи.
Різьбові частини мітчика, обмежені канавками, називаються різальними перами (рис. 261, б). Різальні пера (зуби) мають форму клина.
Головними кутами різальних пер мітчика (рис. 261, в) є: передній, ?, задній ? та кут загострення ?. Ці кути у забірної та калібруючої частин різні.
Для сталі середньої твердості передній кут ? = 8... 10°, для твердої сталі ? = 5°, для бронзи й чавуну ? = 0...50. Задній кут ? = 6...8° для ручних і 10° - для інших мітчиків.
Різальними кромками називаються кромки на різальних перах мітчика, утворені перетином передніх поверхонь канавки із тиловими поверхнями робочої частини.
Серцевина - це внутрішня частина тіла мітчика, виміряна по діаметру кола, дотичного до дна канавок мітчика. Мітчики для нарізування різьби в нержавіючих сталях мають масивнішу (товстішу), серцевину.
Канавки - це заглиблення між різальними зубами (перами), що утворюються видаленням частини металу. Ці канавки служать для утворення різальних кромок і розміщення стружки при нарізуванні різьби. Профіль канавки утворюється передньою поверхнею, по якій сходить стружка, і задньою, що служить для зменшення тертя пер мітчика об стінки нарізуваного отвору.
Канавки у мітчика, як правило, роблять прямими, бо вони простіші у виготовленні. Однак для кращих умов різання й виготовлення точних різьб застосовують мітчики не з прямими, а з гвинтовими спіральними канавками. Кут нахилу ? гвинтової канавки цих мітчиків становить 8...15°. Для нарізування глухих отворів нахили цих канавок роблять правими (рис. 262, а), щоб стружка легко виходила вгору, для нарізування наскрізних отворів - лівими (рис. 262, б), щоб стружка виходила вниз.
Мітчики діаметром до 22 мм, як правило, виготовляють з трьома, а діаметром від 22 до 52 мм - з чотирма канавками. Спеціальні мітчики на калібруючій частині канавок не мають.
Ручні мітчики для метричної й дюймової різьб стандартизовані й виготовляються комплектом: з двох мітчиків для різьби з кроком до 3 мм включно (для основної метричної різьби діаметром від 1 до 52 мм і для дюймової різьби діаметром від 1/4 до 1") і комплектом з трьох мітчиків для різьби з кроком вище 3 мм (для метричної різьби діаметром від 30 до 52 мм і для дюймової різьби діаметром від 11/8 до 2"). До комплекту, що складається з трьох мітчиків, входять чорновий, середній і чистовий мітчики (рис. 263, І, II, III). Усі мітчики комплекту мають різні діаметри. Чорновий мітчик (І) нарізує чорнову різьбу, знімаючи при цьому до 60 % металу (стружки);
Рис. 262. Мітчики з правою (а) і лівою (о) гвинтовими канавками
Рис. 263. Комплект мітчиків:
/, //, /// - відповідно чорновий, середній і чистовий мітчики
середній мітчик (II) нарізує вже точнішу різьбу, знімаючи до 30 % металу; чистовий мітчик (III) знімає ще до 10 % металу, має повний профіль різьби і використовується для остаточного, точного нарізування різьби та її калібрування. Щоб визначити, яким є мітчик - чорновим, середнім або чистовим, на хвостовій частині роблять відповідно одну, дві або три кругові риски (кільця) або ставлять відповідний номер. Крім того, на хвостовій частині проставляють розмір різьби, для нарізування якої цей мітчик зроблено.
Комплект ручних мітчиків з двох штук виготовляють подовженням забірного конуса та деяким збільшенням діаметра першого мітчика.
Залежно від конструкції різальної частини мітчики бувають ци-ліндричними та конічними.
При циліндричній конструкції мітчиків усі три інструменти комплекту мають відповідні діаметри. Чистовий мітчик має повний профіль різьби, діаметр середнього мітчика менший за нормальний на 0,6 глибини нарізки, а діаметр чорнового мітчика менший за діаметр різьби на повну глибину нарізки. У чорнового мітчика довжина забірної частини дорівнює 4...7, у середнього - 3... 3,5 і чистового- 1,5...2 ниткам. Кут нахилу забірної частини у чорнового мітчика дорівнює 3о, у середнього - 7°, у чистового - 2° (див. рис. 263). Циліндричними мітчиками нарізують різьбу у глухих отворах.
При конічній конструкції мітчиків усі три інструменти комплекту мають однакові діаметри та повний профіль різьби з різною довжиною забірних частин. Різьбу в межах забірної частини роблять конічною й додатково зрізують по вершинах зубів на конус. У чорнового мітчика забірна частина дорівнює довжині робочої частини, у середнього - половині цієї довжини, у чистового - двом ниткам.
Конічні мітчики застосовують звичайно для нарізування різьб у наскрізних отворах.
Мітчики випускають зі шліфованим і нешліфованим профілями зубів. Шліфовані створюють різьбу точнішу і з чистішою поверхнею.
За точністю нарізуваної різьби мітчики поділяють на чотири групи - С, Д, Е та Н. Мітчики групи С - найточніші, груп Е та ? - менш точні з нешліфованим профілем зубів. Мітчики груп С та Д - зі шліфованим профілем зубів; ними нарізують висококласні різьби. Мітчики груп Е та ? призначені для різьб 9-го квалітету.
Машинно-ручні мітчики застосовують для нарізування метричної, дюймової та трубної циліндричної й конічної різьб у наскрізних та глухих отворах усіх розмірів машинним способом і вручну з кроком до 3 мм включно. Мітчики цього типу виготовляють двох видів -одинарні (для наскрізних і глухих отворів) і комплектні (чорновий і чистовий).
Машинні мітчики застосовують для нарізування на

 
 

Цікаве

Загрузка...