WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Фізична природа світла. Основні групи кольорів. Кольоровий круг - Реферат

Фізична природа світла. Основні групи кольорів. Кольоровий круг - Реферат


Реферат
на тему:
Фізична природа світла. Основні групи кольорів. Кольоровий круг
1. Фізична природа світла
2. Основні групи кольорів
3. Кольоровий круг
1. Фізична природа світла
Як відомо з курсу фізики, світло е явище електромагнітне, тобто від джерела світла відходять промені, що розповсюджуються як електромагнітні хвилі дуже високої частоти. Довжина хвилі занадто мала і вимірюється в нанометрах (1 нм = 10-9 м = 10?). Джерел світла у природі багато. Це сонце і зорі, електричні, гасові й інші лампи, розпечені метали тощо. Більшість з них випромінюють безкольорові пучки променів, які ми умовно називаємо білими.
Вивчаючи білі промені, англійський вчений Ньютон встановив цікаве явище: якщо крізь вузьку щілину у світлонепроникній перегородці пропустити промінь білого сонячного світла і поставити на його шляху скляну тригранну призму, ребро якої буде паралельне щілині, то на екрані утвориться різнокольорова смужка, схожа на веселку (рис. 1). Ньютон назвав її спектром.
Розглядаючи сонячний спектр, можна розрізнити в ньому сім виразних кольорів (червоний, оранжевий, жовтий, зелений, блакитний, синій і фіолетовий), які не мають меж і плавно переходять один у другий. Довжина хвиль променів, що дають видиму частину спектра, є приблизно у межах 370-780 нм. Крім видимих променів, що випромінюються джерелами світла, є промені невидимі. Це ультрафіолетові промені, довжина хвилі яких менша ніж 370 нм, і інфрачервоні теплові промені з довжиною хвилі більше ніж 780 нм. Так само кожний кольоровий промінь характеризується відповідною довжиною хвилі.
Отже, можна умовно розглядати білий промінь світла як суміш кольорових променів з різною довжиною хвилі. Тому, проходячи крізь призму, вони заломлюються під різними кутами і виходять з неї у вигляді різнокольорового пучка. Якщо на шляху пучка різнокольорових променів поставити двоопуклу лінзу і таким чином зібрати їх в один промінь, то він знову стане білим.
Рис.1 Схема розкладання (дисперсії) променя світла призмою
1 - перегородка із щілиною 2 - скляна призма 3- пучок кольорових променів 4 - екран 5 - сонячний спектр
Кожен предмет у природі має властивий йому колір. Колір предмета залежить від здатності матеріалу поглинати чи відбивати певну кількість світлових променів, від структури його зовнішньої поверхні (фактури), освітлення і складу світлового променя, який падає на предмет.
Кожне тіло здатне поглинати або відбивати промені, що падають на нього, а якщо воно прозоре, то й пропускати їх крізь себе. Колір непрозорого предмета залежить від здатності даного матеріалу поглинати або відбивати промені певної довжини хвилі, а отже, і певного кольору.
Якщо предмет поглинає всі промені, що падають на нього, то він здається нам чорним, а якщо відбиває їх,- білим. Предмет, що поглинає всі промені, а червоні відбиває, буде мати червоний колір, а той, що відбиває сині,- синій колір тощо.
Світлові промені у просторі розповсюджуються прямолінійно. Зіткнувшись з поверхнею, частина їх відбивається за законом: кут падіння дорівнює куту відбивання. Якщо поверхня рівна, то вона відбиває пучок світла в одному напрямі (рис. 2, а). Якщо стати з боку пучка відбитого світла, то важко буде розрізнити колір поверхні, оскільки на ній буде видно блиск (відбиток) від джерела світла.
Шорстка поверхня (рис. 2, б) розсіює пучок променів і тому, з якого б боку її не розглядати, побачити блиск (відбиток) джерела світла не можна.
Рис. 2. Відбивання світла від поверхонь різної фактури
а -- рівної, б - шорсткої
Залежно від здатності поверхні тіла відбивати промені поверхня може бути блискучою, матовою або глянцевою. Блискуча поверхня на окремих ділянках блищить і дзеркально відбиває навколишні предмети, глянцева - блищить, але не відбиває предметів, а матова блиску не має.
Колір пофарбованої поверхні залежить від освітлення і складу світлого променя, що падає на неї. Розглядаючи колір поверхні при денному світлі і електричному, можна помітити, що він буде різний. Так, при переході від денного світла до електричного червоний колір стане більш насиченим темним, світло-жовтий - майже білим, темно-синій - чорним, оранжевий - червоним. Така сама різниця в кольорі буде при освітленні звичайною електролампою, криптоновою або лампою денного світла. Всі ці фактори слід враховувати, підбираючи колір фарбувальної суміші для фарбування приміщень, що будуть експлуатуватись в різних умовах освітленості. Тому зали кінотеатрів, клубів, театрів, що освітлюються штучним світлом, варто опоряджувати з урахуванням зміни кольору фарбувальних плівок.
2. Основні групи кольорів
Незважаючи на те, що в кольоровому спектрі виділено лише сім кольорів, у природі їх є значно більше. Це пояснюється тим, що колір може мати різні відтінки або бути змішаним з іншим. Крім того, в сонячному спектрі немає чорних, білих і сірих кольорів.
Якщо покласти на білий папір кілька листків з дерев різних порід, то можна побачити, що всі листки зелені, але відрізняються тоном. Людське око може відрізнити майже 150 кольорових тонів.
Маляр, що має справу з пігментами і фарбами, повинен знати кольори і, користуючись законами їх змішування, уміти приготувати фарбувальні суміші потрібного кольору.
Усі кольори поділяють на дві групи: ахроматичні (безколірні) і хроматичні (кольорові).
Ахроматичні кольори. Вони становлять групу кольорів, які відрізняються один від одного тільки світлістю. До ахроматичних кольорів належать білий, чорний і всі проміжні між ними сірі кольори. Світлість кольору залежить від здатності предмета відбивати більшу чи меншу кількість світлових променів, які падають на неї. Якщо поверхня відбиває більше світлових променів, вона здається нам світлішою, а якщо менше,- темнішою.
Змішуючи чорну і білу фарби у різних пропорціях, можна дістати цілу низку сірих кольорів різної світлості.
Слід пам'ятати, що абсолютно білих або абсолютно чорних кольорів у природі не існує. Найсвітліший білий колір має порошок сірчано-кислого барію. Порівняно з ним усі інші матеріали білого кольору темніші. Найчорніший колір має

 
 

Цікаве

Загрузка...