WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Основні властивості кольорів і їх практичне застосування - Реферат

Основні властивості кольорів і їх практичне застосування - Реферат


Реферат
на тему:
Основні властивості кольорів і їх практичне застосування
Розгляньмо деякі властивості кольорів, які повинен знати маляр.
Розбіли і затемнення фарбувальної суміші. Суміші, приготовлені з одного кольорового пігменту, забарвлюють поверхню в насичені, яскраві тони, які стомлюють зір. Тому їх рідко застосовують у малярній практиці. Користуються звичайно розбіленими сумішами - розбілами.
Розбілом називають світлу кольорову фарбувальну суміш, утворену змішуванням кольорових і білих пігментів або фарб.
Щоб дістати розбіл, водні фарбувальні суміші приготовляють на основі крейди чи вапна, добавляючи до них кольорові пігменти, поки не утвориться заданий тон. Олійні суміші приготовляють на основі білил. Крейда, вапно і білила - це основні матеріали, які застосовують у малярних роботах.
У процесі роботи іноді виникає потреба затемнити світлу фарбувальну суміш. Додавання до фарбувальної суміші чорних пігментів називають затемненням її. При цьому в деяких випадках не тільки відбувається затемнення, а й утворюється суміш нового кольорового тону Наприклад, при змішуванні червоних пігментів з сажею можна дістати кольорові суміші коричневих тонів.
Поняття затемнення суміші не можна плутати з підвищенням її насиченості (інтенсивності), коли до світлої (блідої) кольорової суміші добавляють пігменти того самого кольорового тону.
Лесувальні фарбування. При оздобленні поверхонь під цінні породи дерева і каменю, торцюванні та в інших випадках користуються лесувальною властивістю фарбової плівки.
Лесуванням називають нанесення тонкого шару фарби, що просвічується, на суху кольорову основу. При цьому пофарбована поверхня набирає додаткової світлості і яскравості, а лесувальний шар - відтінку кольору основи. Особливо красиві кольори дістають при лесуванні по білій, світло-блакитній, рожевій та інших основах.
Рис. 1 Уявлення про масу кольору
а- неправильно пофарбовані стіни без урахування маси кольору б - правильне фарбування
Важкі і легкі кольори. Якщо пофарбувати нижню частину стіни (панель) світлим кольором, а верхню - темним, то здаватиметься, що темна частина стіни нависла над панеллю і ніби давить на неї. Це явище називають масою кольору. Відчуття маси зникає, якщо кольори на стіні поміняти місцями (рис. 1).
З двох кольорів важчим завжди буде темніший, наси-ченіший. Тому при фарбуванні стіни в два кольори панель роблять темнішою, ніж верхню частину стіни. Під час фарбування фасадів темнішими сумішами покривають нижню частину будинку - цоколь.
Виступні і відступні кольори. Пофарбуємо невелику ділянку поверхні так, щоб на ній були плями холодного і теплого кольорів. Роздивляючись пофарбовану поверхню, виявимо, що різноколірні плями розміщені ніби в різних площинах. Світліші плями теплих кольорів здаватимуться розташованими ближче, а темніші холодних кольорів - далі. Це явище характерне не тільки для хроматичних кольорів. Якщо пофарбувати окремі ділянки поверхні ахроматичними кольорами, то також виявимо, що ділянки, пофарбовані світлішими кольорами, здаються розташованими ближче, ніж ділянки, пофарбовані темними кольорами (рис. 2).
Кольори, що здаються розміщеними ближче, ніж насправді, називають виступними, а ті, що далі,- відступними. Усі теплі кольори - виступні, а холодні - відступні. З двох теплих, двох холодних або двох ахроматичних кольорів виступним буде світліший.
Рис. 2. Виступні й відступні кольори
Контраст кольорів. Кольори можуть змінювати свій тон або світлість під впливом розташованих поряд з ними інших кольорів. Це явище називають контрастом кольорів. Розрізнюють світлісний, хроматичний і крайовий контрасти.
Якщо взяти два жовтих олівці і покласти один з них на білий аркуш паперу, а другий - на чорний, то здаватиметься, що олівець, який лежить на білому папері, темніший, ніж олівець, який лежить на чорному папері, тобто світлість жовтого кольору під впливом фону зміниться. Таке саме явище спостерігається і при фарбуванні ахроматичними кольорами. Сірий кружок на білому фоні здаватиметься темнішим, ніж такий самий кружок, поміщений на чорному фоні.
Описані приклади ілюструють явище світлісного контрасту, тобто зміни світлості хроматичного або ахроматичного кольору під впливом інших кольорів, що його оточують.
Як же змінюватимуться хроматичні кольори під впливом хроматичного фону?
Якщо кружок з червоного паперу покласти на поверхню зеленого кольору, то колір кружка здається більш яскравим, насиченим. Якщо той самий кружок помістити на більш насичений червоний тон, то колір кружка здаватиметься тьмянішим, насиченість його зменшиться. У наведених прикладах спостерігають зміну насиченості кольору. Кольоровий предмет на фоні доповняльного до нього кольору стає більш насиченим, і навпаки, втрачає насиченість на фоні одного з ним кольору.
Найвиразніше контраст буде помітний тоді, коли кольори предмета і його фону будуть різними, але однакової світлості.
Зміну кольорового тону або насиченості кольору під впливом хроматичних кольорів, що його оточують, називають хроматичним контрастом.
Рис. 3 Приклад крайового контрасту
Нанесемо на поверхню три смуги одного кольору, але різної світлості, так щоб вони стикались одна з одною (рис. 3). Усі три смуги забарвлені рівномірно. Однак, придивившись до малюнка, побачимо, що середня

 
 

Цікаве

Загрузка...