WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Матування скла - Реферат

Матування скла - Реферат


Реферат
на тему:
Матування скла
Для декоративного оформлення інтер'єру застосовують кольорове або матове скло, з якого виготовляють так звані вітражі. Вітраж - це прозора картина або орнаментальний рисунок, виконаний з кусків кольорового скла (мозаїка) або розписуванням на склі керамічною фарбою з наступним обпаленням у спеціальних печах. Рисунок вітражу прозорий і добре проглядається тільки у променях світла, що проходить крізь нього. Виготовлені вітражі вставляють у світлові прорізи вікон, дверей, світлових ліхтарів, скляних дахів тощо. Вітражі пропускають світло і водночас захищають приміщення від стороннього погляду. Виготовлення вітражів потребує спеціальних матеріалів і пов'язане з певними технологічними труднощами, що спричинює їх високу вартість.
Проте вітражі з успіхом можна замінити їх імітацією. Для цього застосовують матування скла і розпис на склі, які виконують олійними або емалевими фарбами, а також лаками. Розпис, виконаний на склі або прозорих пластмасових плівках, називають транспарантам.
Простішим видом декоративного опорядження скла є матування, яке робить його непрозорим. Матове скло можна отримати шляхом механічної обробки його абразивними матеріалами або фарбуванням з наступним торцюванням.
Матування скла абразивними матеріалами. Для механічного матування скла має бути обладнана спеціальна майстерня, забезпечена примусовою вентиляцією. Матувати можна лише потовщене скло, попередньо нарізане за розмірами. Обробляють скло піском на спеціальних верстатах або за допомогою піскоструминного апарата.
Верстат для матування скла складається з металевого каркаса, електродвигуна, редуктора, чавунної шайби і бункера для піску. Основною частиною верстата є масивна чавунна шайба (круг) діаметром 100-120 см, насаджена на торець вертикально розміщеного вала. Під час роботи верстата електродвигун за допомогою редуктора з пасовою передачею обертає вал із шайбою. Горизонтально розміщена шайба, що обертається, є основою, на якій обробляють скло. З розміщеного зверху бункера через спеціальний патрубок на шайбу подається пісок, а також вода, що змочує його. Робітник бере обома руками кусок скла, що потребує обробки, кладе його на шайбу і, притискуючи до неї, обробляє. При цьому зернини піску, що знаходяться між шайбою і склом, подряпують його, створюючи матовість. Залишки води і відходів піску стікають з шайби у спеціальний жолоб, звідки періодично видаляються. Матове скло, одержане таким способом, довго зберігає матову фактуру і може з успіхом застосовуватись для опорядження інтер'єра. Недоліком цього способу є те, що не можна виконувати на склі матові рисунки. Його вимушені використовувати для суцільного заскління віконних і дверних прорізів.
Більш зручним є спосіб матування скла за допомогою піскоструминних апаратів, які мають різну продуктивність. Під час обробки скло встановлюють вертикально на певній відстані від сопла піскоструминного апарата так, щоб воно всією площиною спиралось на нерухому міцну опору. Зовні опора має бути оздоблена шаром з сукна, повсті або іншого м'якого матеріалу. Обробляють скло струменем сухого піску, який вилітає з сопла апарата. Фактура матової поверхні при цьому буде залежати від величини зерен піску і часу обробки. За цим способом отримують не лише суцільне матове скло, а й скло, опоряджене різними візерунками або написами. З цією метою застосовують прямі і зворотні трафарети, які виготовляють з листової сталі, дюралюмінію або інших матеріалів. До початку роботи трафарет у потрібному місці прикладають до скла і скріплюють їх разом затискачами. Під час обробки скла матова поверхня утворюється лише в тих місцях, де були вирізи трафарету. Так можна діставати матові рисунки на прозорому фоні скла або прозорі рисунки на матовому фоні.
Під час роботи з піскоструминним апаратом, що працює під тиском, слід одягти захисний шолом і спеціальний одяг і дотримуватись правил техніки безпеки.
Матування скла із застосуванням тваринного клею. Світлопроникне, але непрозоре декоративне скло можна отримати за допомогою тваринного клею. Тваринний клей має здатність міцно зчіплюватись з поверхнею і зменшуватись в об'ємі під час висихання. Ці властивості клею використовують при опорядженні скла. Якщо кусок скла вкрити шаром клею, то під час висихання клей буде відшаровуватись від нього, водночас зриваючи поверхневий шар скла. При цьому на поверхні утвориться візерункова рельєфна фактура (морозні візерунки). Для такого опорядження застосовують лише подвійне або потовщене скло завтовшки 4-б мм. Поверхню скла слід очистити від бруду і плям жиру. Найкраще використовувати скло, попередньо матоване за допомогою абразивних матеріалів. На матовий бік підготовленого скла наносять гарячий густий клей шаром завтовшки 2-3 мм.
Тваринний клей має бути найвищої якості. Краще застосовувати технічний желатин. Використовуючи плитковий тваринний клей, його подрібнюють і на добу замочують у холодній воді. Коли він розбухне, воду зливають, а клей розтоплюють у клеєварці.
Вкрите клеєм скло відразу кладуть горизонтально у сушильну камеру, де воно висихає при температурі 50...60 °С. Через деякий час після висихання скло виймають і очищають від платівок скла і клею, які відшарувались від нього.
Глибина рельєфу візерунків залежить від товщини шару клею, який наносять на скло.
Матування скла фарбами - це дешевший і доступніший спосіб опорядження скла, за яким можна опоряджувати будівельне скло різної товщини як в окремих кусках, так і вставлене у віконні і дверні прорізи. Скло, призначене під матування, спочатку очищають від пилу, брудних і жирних плям. Потім його покривають тонким шаром спеціально приготовленої фарбувальної суміші білого кольору.
Склад суміші для матування скла
Білило цинкове густотерте 1 кг
Лак олійно-смоляний 200-300 г
Скипидар 200-300 г
Спосіб приготування. Скипидар змішують з лаком у співвідношенні 1:1. На одержаній суміші білило розводять так, щоб утворена фарба давала на поверхні тонку лесувальну плівку. До суміші можна долити трохи води з добавленням нашатирного спирту.
Замість білила у суміші можна застосувати порошок тальку, суміш з яким готують так само.
На підготовлене скло наносять щіткою фарбувальну суміш, ретельно розтушовуючи її. Через деякий час фарбову плівку обробляють щетинною або гумовою торцівкою. Найкраще тупувати поверхню тампоном з марлі або іншої тканини.
Якщо фарбувальну суміш наносити аерографічним фарборозпилювачем, то на склі відразу утворюється матова плівка, яка не потребує додаткової обробки. Використовуючи прямі і зворотні трафарети, на склі можна виконувати різні візерунки, писати літери і цифри. Вони можуть бути матові, якщо застосувати прямі трафарети, і прозорі, якщо зворотні.
Список використаної літератури
1. Белогуров В. П., Чмырь В. Д. Справочник молодого маляра.- М.- Высш. шк., 1984.- 176 с.
2. Белоусов Е. Д. Технология малярных робот.- М.: Высш. шк., 1980,- 240 с
3. ЛебедевА. М. Справочник молодого штукатура.- М.: Высш. шк., 1984.- 155 с.
4. Мещанинов А. В. Отделочные роботы в монолитном домостроении - Л.: Стройиздат, 1989.- 273 с.
5. Шепелев А М Штукатурные работы.-М.-. Высш. шк., 1983.- 143 с.

 
 

Цікаве

Загрузка...