WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Основи металознавства - Реферат

Основи металознавства - Реферат

електротехніці.
Розділяють ливарні і деформовані алюмінієві сплави. Ливарні алюмінієві сплави - це найчастіше сплави, які містять кремній, мідь і магній.
Силуміни - це сплави алюмінію з кремнієм (від 6 до 13%). Вони маркуються АЛ2, АЛ9 і т.д. (букви свідчать, що це силумін, а цифри - порядковий номер). Силуміни використовують для виготовлення корпусів приладів, кронштейнів, фланців, картерів, поршнів тощо.
Алюмінієві сплави, що обробляються тиском (деформовані - дюралюмінії). Дюралюміній - це сплав алюмінію з міддю, магнієм і марганцем. Дюралюміній маркується так: Д1, Д16 (Д - вказує, що це дюралюміній, а цифра - порядковий номер). Наприклад, Д16 містить 3,8-4,9 % Си, 1,2-1,8 % Mg і 0,3-0,9 % Мп. Сплави дюралюмінію широко використовуються в авіаційній і ракетній промисловості.
На механічні властивості дюралюмінію інтенсивно впливає термічна обробка. У результаті загартування і старіння механічні властивості дюралюмінію підвищуються до показників середньовуглецевої сталі.
Слід відмітити, що в даний час розроблено багато інших алюмінієвих сплавів, які використовуються у сучасних галузях промисловості.
1.4.3. Сплави на основі магнію.
Магній - метал білого кольору, густина 2,7 г/см3, температура плавлення біля 725 0К.
Із сплавів на основі магнію поширення у техніці набули його сплави змарганцем, алюмінієм і цинком. Для підвищення механічних властивостей магнієвих сплавів добавляють цирконій, церій, неодим, торій та ін. Крім цього, магнієві сплави зміцнюють загартуванням і дисперсним твердінням.
Сплави магнію використовують для виготовлення різних деталей літаків, вагонів, автомобілів тощо.
Магнієві сплави маркуються, наприклад, МА8 (1,3-2,2 % Мп, 0,15-0,35 % Zn), тобто МА - свідчить, що це магнієвий сплав, а цифра - порядковий номер.
1.4.4. Сплави на основі титану.
Титан - метал білого кольору з високою температурою плавлення (1933 0К) і малою густиною (4,5 г/см3), стійкий в агресивних середовищах.
Чистий титан використовують у хімічному машинобудуванні, електроніці, ядерній та інших галузях техніки.
У промисловості використовують титанові сплави, які містять у собі: алюміній, олово, марганець, молібден, хром, ванадій, залізо.
Механічні властивості титанових сплавів можна покращити шляхом загартування і старіння.
Титанові сплави маркують, наприклад, ВТ16 (2,5% Al, 7,5% Мо), де ВТ вказує, що це є титановий сплав, а число - порядковий номер.
Титанові сплави знайшли широке застосування у реактивних авіаційних двигунах, обшивці надзвукових літаків, суднобудуванні, ракетобудуванні тощо.
1.5. Порошкові матеріали.
1.5.1. Тверді сплави.
Твердими сплавами називають зносостійкі та досить тверді металеві матеріали, що містять у структурі велику кількість карбідів вольфраму, титану, танталу, хрому, заліза та ін.
Розрізняють тверді сплави, литі та порошкоподібні, а також металокерамічні.
Розглянемо порошкоподібні.
Сормайти (залізо + 25-31 % Сz). Ним наплавляють зуби землечерпалок, ковшів екскаваторів, щоки дробарок для підвищення їх зносостійкості. Крім сормайту використовують велику кількість різних марок наплавлювальних сплавів: наприклад, порошковий дріт марки ПП - 20Х9Г9Т тощо.
1.5.2. Металокерамічні тверді сплави.
Основною складовою таких сплавів є карбіди вольфраму, титану і танталу. Як зв'язуючий компонент використовують кобальт.
Металокерамічні сплави випускають трьох груп: вольфрамова - марки ВКЗ, ВК6, ВК10КС, ВК20, ВК25; титано-вольфрамова - марки Т3К4, Т15К6, Т5К12 та ін.; титано-тантало-вольфрамова - марки ТТ7К12, ТТ8К6, ТТ20К9 та ін.
Вольфрамова група, наприклад, ВК6 містить 6 % Со, решта карбід вольфраму (WC).
Титано-вольфрамова, наприклад, Т15К6 містить 15 % ТіС, 6 % Со, решта WC.
Титано-тантало-вольфрамова, наприклад, ТТ20К9 містить 20 % карбіду титану і танталу, 9 % Со, решта WC.
Металокерамічні сплави використовують, як інструмент для обробки різанням металів, сплавів, пластмас, деревини, каменю. Також виготовляють філь'єри і матриці для волочіння та пресування.
1.5.3. Металокерамічні матеріали.
Дані матеріали виготовляються з дрібних порошків різних речовин, у тому числі мінералів, які є здебільшого оксидами, карбідами, нітридами та ін. Зв'язуючою речовиною для виготовлення виробів є тонко подрібнені скловидні сполуки.
Мінералокерамічні вироби не втрачають твердості та можуть працювати при температурах до 1473 0К. Їх застосовують для оснащення різальних інструментів при чистовій обробці.
1.5.4. Алмаз має твердість значно більшу, ніж тверді сплави, а зносостійкість у десятки разів більшу. Проте алмаз крихкий, тому кристали алмазу використовують для тонкого, так званого алмазного точіння деталей з кольорових металів і неметалевих матеріалів. Теплостійкість алмазу невелика, до 873 0К. Для виготовлення різців використовують алмази масою понад 0,3 карата (карат = 0,2 г).
1.5.5. Ельбор (кристалічний нітрид бору) за твердістю близький до алмазу, а теплостійкість його перевищує 1473 0К, він хімічно інертний до вуглецю. Ельбор застосовують при чистому і точному точінні загартованих сталей, чавунів та інших важкооброблюваних матеріалів. Зносостійкість різців із вставками ельбору в 10 разів перевищує стійкість різців з пластинками з твердих сплавів і металокераміки.
Порошки алмазу та ельбору застосовують для виготовлення шліфувальних кругів, брусків, а також у вільному вигляді для притирання і полірування.
1.6. Антифрикційні сплави і матеріали.
У машинах використовують не тільки підшипники кочення, але і ковзання. Оскільки вкладиші підшипників ковзання безпосередньо стикаються з валами, вони повинні бути досить пластичними і досить твердими, мати малий коефіцієнт тертя, бути мікропористими і мати невисоку температуру плавлення. Сплави, що відповідають переліченим вимогам, називають антифрикційними.
Антифрикційні сплави мають пластичну основу, в якій рівномірно розташовані більш тверді частинки.
Антифрикційні матеріали поділяють на такі групи:
- білі антифрикційні сплави на основі олова, свинцю і алюмінію;
- сплави на основі міді;
- чавуни сірі, модифіковані та ковкі;
- металокерамічні пористі матеріали;
- пластмаси.
1.6.1. Бабіти.
У промисловості використовують олов'янисті та свинцеві бабіти.
В олов'янистому бабіті пластичною основою є твердий розчин - сурми і міді в олові, а твердими частинами - сполуки - SnSb і Cu3Sn. Бабіти маркуються, наприклад, Б83 (буква Б свідчить, що це бабіт, число 83 вміст олова в %).
У свинцевих бабітах з сурмою, наприклад, Б16, тверді частинки утворюють кристали сполук SnSb і Cи3Sn, розташовані в м'якій основі - розчині сурми і олова у свинці.
Бабіти використовують

 
 

Цікаве

Загрузка...