WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Методи виробництва заготовок і деталей - Реферат

Методи виробництва заготовок і деталей - Реферат

виливанні відливок з кольорових металів і сплавів, кокіль витримує десятки тисяч заливок. Одержують відливки високої точності, з високими механічними властивостями.
При відливанні виробів із сталі і чавуну внутрішню поверхнюкокіля покривають вогнетривким матеріалом і підігрівають його до 473-573 0К.
При відцентровому відливанні метал заливають у форму, яка обертається навколо вертикальної або горизонтальної осі. У результаті рідкий метал відтісняється відцентровою силою до стінок форми. При цьому структура металу стає щільною, і тим самим, покращуються властивості. Форму обертають до повного затвердіння металу, після чого виймають готові відливки.
При литті під тиском сплав поршнем машини запресовується у роз'ємну стальну форму, що називається прес-формою. Лиття під тиском застосовують, в основному, для алюмінієвих, магнієвих та інших сплавів. Відливки одержуються щільними, точними, з чистою поверхнею і високими механічними властивостями.
На сучасному етапі в ливарному виробництві, у всьому світі, міцно зайняло місце електрошлакове лиття (розроблене вченими з інституту електрозварювання ім. Є.О.Патона НАН України).
Електрошлакове лиття поділяється на: лиття у кристалізатори, кокільне лиття і відцентрове лиття. Відливки, одержані електрошлаковим способом, високої чистоти, з дрібнозернистою структурою і високими механічними властивостями, які прирівнюються до деформованих сплавів.
2. Обробка металів тиском.
Обробка тиском ґрунтується на використанні пластичної деформації матеріалів, тому, в основному, обробці тиском підлягають пластичні матеріали. Розрізняють такі види обробки тиском: прокатування, пресування, волочіння, кування і штампування.
2.1. Теоретичні відомості про обробку металів тиском.
Для пластичної деформації металу потрібне напруження, більше від границі його пружності і менше від границі міцності (щоб не утворювалися тріщини).
Пластична деформація металу є наслідком зсувів, що відбуваються всередині і на межах зерен. У результаті пластичної деформації зерна видовжуються настільки, що нагадують волокна, таку структуру називають волокнистою.
Після деформації у холодному стані механічні, фізичні та хімічні властивості металів змінюються: твердість, міцність і крихкість збільшуються; пластичність, в'язкість, корозійна стійкість, густина та електропровідність зменшуються. Таку зміну властивостей називають наклепом. Основну масу сплавів (сталі) піддають обробці тиском у нагрітому стані. У холодному стані тиском обробляють тільки тонкі листові і штабові заготовки із сталі та заготовки з кольорових металів і сплавів.
Чим більше нагріти сталь, тим вона пластичніша і потрібно менше енергії на її деформацію. Але нагрівання сталі до температур, близьких до лінії "солідус", приводить до перепалювання. Перепалений метал є непоправним браком.
Крім перепалу, дуже часто при нагріванні металів і сплавів може відбутися перегрівання металу, який супроводжується різким ростом зерна аустеніту, що приводить до утворення крупнозернистої структури після охолодження. Перегрітий метал також є браком, який можна виправити відпалом.
Температуру нагрівання і час витримування для кожного металу і сплаву визначають індивідуально. Для цього є відповідні емпіричні формули.
Нагрівання металів і сплавів проводять у горнах і різних печах.
1.2. Основні види обробки металів тиском.
Прокатування. Прокатування проводять для того, щоб отримати листовий, сортовий, трубний, і спеціальний прокат. Суть прокатування полягає у пластичній деформації між валками (рис.23), які обертаються. Прокатування проводять як у гарячому, так і холодному стані.
Валки для прокатування відливають з відбіленого чавуну або з вуглецевої і легованої сталей. Їх виготовляють гладкими або каліброваними (з канавками "рівчаками" по колу). Перші використовуються для прокатування листової сталі, другі для сортового і фасонного прокату. Профіль, утворений суміжними канавками двох валків, називають калібром.
Прокатні стани можна класифікувати за: призначенням, кількістю валків у кліті, кількістю клітей і схемою їх розміщення.
За призначенням прокатні стани є: обтискні, заготовочні, сортові, листові та спеціальні.
За кількістю валків та їх розміщенням стани бувають дво-, три-, чотири- і багатовалкові та універсальні.
Універсальні стани мають горизонтальні та вертикальні валки і забезпечують обтискання заготовки з чотирьох сторін.
Сортові стани призначені для прокатування сортових і фасонних профілів.
До спеціальних належать стани для прокатування безшовних труб, залізничних коліс і бандажів, гусеничних траків.
Прокатні стани є нереверсивні і реверсивні (валки обертаються у прямому і зворотному напрямках).
Пресуванням називають спосіб обробки металів тиском, при якому метал видавлюють із замкнутої порожнини через отвір, площа поперечного перерізу якого менша, ніж заготовки.
Пресуванню піддають всі кольорові метали і сплави та деякі сталі. Пресування, в основному, проводять у підігрітому стані. Є два види пресування - пряме і зворотнє.
При прямому пресуванні виріб (рис.24) рухається у тому ж напрямку, що й прес-шайба, що його витискує, а при зворотньому виріб рухається назустріч прес-шайбі.
Пресовані вироби більш точні, ніж після прокатування. Пресуванням виготовляють вироби різного профілю з розміром перерізу від кількох до 400 мм.
Волочіння використовують для виготовлення дроту малого діаметру (від 0,01 до 4 мм), каліброваних прутків і тонких труб. Воно полягає у протягуванні під дією зовнішньої сили заготовки через отвір, переріз якого менший від перерізу заготовки (рис.25). Цей отвір називають очком, а інструмент - волокою (філь'єр).
Тепер поширені волочильні дошки - це інструмент з декількома філь'єрами з різними отворами. Філь'єри з отворами діаметром 0,5 мм виготовляють із рубіну або алмазу, всі решта - з твердого сплаву. Заготовку і дріт, одержаний волочінням, відпалюють для підвищення їх пластичності.
Волочіння проводять на волочильних станах. Вони складаються з двох частин: робочого інструменту - волоки і тягнучого пристрою. Тягнучі пристрої діляться на: ланцюгові, рейкові, гвинтові та барабанні.
Куванням називається обробка металу в пластичному стані (рис. 26) статичним або динамічним навантаженням (тиском). Виріб, виготовлений куванням, називають поковкою. Поковки можуть мати масу до 200 т.
Заготовку кують між нижнім (нерухомим) і верхнім (рухомим) бойками молота або преса із застосуванням різних інструментів.
Найважливішими операціями кування є: протягування, осаджування, згинання, пробивання, висаджування, рубання, прошивання та ін.
При протягуванні

 
 

Цікаве

Загрузка...