WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Муфти – загальна характеристика - Реферат

Муфти – загальна характеристика - Реферат

сполученні її з зірочками цепні муфти мають значні люфти. Тому їх не застосовують у реверсивних приводах (реверс буде супроводжуватись ударами).
Цепні муфти допускають кутовий зсув валів 1° й радіальний зсув
= 0,15...0,7 мм у залежності від розміру муфти. Підбираються по стандарту.
При роботі муфти через неспіввісність зєднаних валів виникає радіальна FM що діє зі сторони полумуфтн на вал,
FM =0,5Tрозр/dM (4)
де dM - делительннй діаметр зірочки муфти. На основі ljckslsd приймають к.к.д. муфти 0,98.
4. Пружні муфти
Пружні муфти відносяться до постійних муфт. Основна частина цих муфт - пружний злемент який передає обертаючий момент від однієї полумуфти до іншої.
Пружні муфти зм'якшують поштовхи й удари; служать засобом захисту від резонансних крутильних коливань, що виникають унаслідок нерівномірного обертання; допускають порівняно великі зсуви осей зєднаних валів.
Мал.6 Основні типи резинових пружніх елементів муфт
Основною з характеристик пружних муфт - твердість або
(зворотна їй величина) піддатливість і здатність, що демпфірує, тобто здатність перетворювати в теплоту енергію при деформації пружних елементів муфти.
По конструкції пружні муфти різноманітні. По матеріалу пружних елементів вони поділяються на двох груп: муфти з неметалічними пружними елементами (звичайно гумовими) (мал.6, а - з) і муфти з металевими пружними елементами (мал.7, а -г).
Мал.7. Основні типи металевих сталевих пружнихелементів муфт:
а- циліндричні пружини; б- змієподібні пластинчасті пружини; в- стрижні, пластини і пакети пластин, розташовані по утворючої і по радіусі; г - пакети розрізних гільзових пружин
Типові конструкції пружних муфт розглянуті нижче.
Муфта пружна втулочно-пальцева (МУВП). Муфта складається з двох дискових напівмуфт (мал.8), в одній з яких у конічних отворах закріплені сполучні пальці з надягнутими гофрованими гумовими втулками. Матеріал напівмуфт - чавун СЧ20, сталь 35 або 35Л. Матеріал пальців - сталь 45.
Унаслідок невеликої товщини гумових втулок муфта має малу піддатливість, компенсуючи незначні зсуви валів ( =0,1...0,3 мм, =1...5 мм, l°30'). Радіальний і кутовий зсуви валів знижують довговічність гумових втулок, навантажуючи вали додатковою радіальною згинаючою силою
FM=(0,2…0,6)gTрозр/D0 (5)
де D0-ДІАМЕТР окружності розташування пальців муфти
Робота муфти супроводжується втратами, що оцінюються к.к.д. ? = 0,95...0,97.
Мал.8 Муфта пружна втулочно-пальцева
Муфта МУВП широко застосовується для з'єднання машин з електродвигунами при передачі малих і середніх обертаючих моментів. Вона проста у виготовленні. Зовнішня поверхня напівмуфт може використовуватися як гальмовий барабан. Муфту підбирають по стандарті в діапазоні діаметрів валів d=16...150 мм.
Муфта пружна з зірочкою. Складається з двох напівмуфт / з торцевими кулачками і гумовою зірочкою 2, зуби якої розташовані між кулачками (мал.9). При передачі моменту в кожну сторону працює половина зубів.
Мал. 9 Муфта пружна з зірочкою
Муфта компактна і надійна, що компенсує здатність її невелика. Застосовується для з'єднання швидкохідних валів. Допускає зміщення зсуву валів: радіальне < 0,1--.0,2 мм, кутове ?1°30'. Підбирається по стандарті для діаметрів валів d=12...48 мм.
Радіальну силу FМ, з яким напівмуфта впливає на вал при радіальному зсуві , приймають:
FM=c (6)
де c - радіальна твердість муфти, Н/мм;
dвала, мм ......20;22 25;28 32;36 40;45
c , Н/мм...... 800 900 1120 1320
Втрати в муфті оцінюються к.к.д. 0,98.
Муфта пружна з гороподібною оболонкою. Складається з двох напівмуфт (мал.10), пружної оболонки, за формою напоминающей автомобільну шину (див. мал.6, ж), і двох кілець, що затискають за допомогою гвинтів оболонку. Ця муфта має високі пружними і властивості, що демпфірують. Забезпечує шумо- і електроізоляцію вузлів приводу, зручна і надійна в експлуатації.
Мал.10 Муфта пружна з тороподібною оболонкою
Застосовується в конструкціях, де важко забезпечити співвісність валів, при перемінних і ударних навантаженнях.
Допускає зсув валів: радіальне =1...6 мм, осьове = 1...6 мм і кутове 2°.
Підбирається по стандарті для валів діаметрами d= 14...240 мм.
При припустимих для муфт зсувах , і радіальна сила FM і згинальний момент Мм невеликі, і при розрахунку валів і опор їх не враховують.
Втрати в муфті оцінюються к.к.д. ? О,98...0,99.
Муфта з циліндричними пружинами стиску. Одна з конструкцій таких муфт показана на мал.11. Пружини 4 установлені на стрижні сегментів 5 попередньо стиснутими, щоб одним кінцем вони спиралися на сегменти, що належать напівмуфті 3, а іншим - на сегменти напівмуфти /. При передачі обертаючого моменту осаду половини від загального числа пружин збільшується, інших - зменшується. Сегменти мають можливість качательного руху на пальцях 2 і виготовляються зі зносостійких пластмас або чавуна.
Мал.11 Муфта з циліндричними пружинами
Шляхом підбора пружин твердість муфти змінюється в досить широких межах. Розрахунок пружин ведуть методами опору матеріалів.
Радіальну силу FM, що діє на вали з боку муфти, при радіальному зсуві валів визначають по графіках у залежності від розрахункового моменту муфти Трозр (див. літературу [6], [15]).
Робота муфти супроводжується втратами, що оцінюються к.к.д. 0,98.
Муфта зі змієподібною пружиною. Муфта складається з двох напівмуфт 1 із зубами спеціального обрису, між якими вільно закладені секції стрічкової змієподібної пружини 3 прямокутні перетини (мал.12). Кожух 2, що складається з двох половин, утримує пружину від вискакування під дією відцентрової сили і служить резервуаром для пластичного мастильного матеріалу, що змінюють через кожні чотиримісяці.
Матеріал напівмуфт - сталь 40 або 45Л,матеріал пружин - сталь 65М. Кожух відливають з чавуна СЧ15.
Мал.12 Муфта з змієвидною пружиною
Муфта зі змієподібною пружиною досить податлива. У залежності від розмірів вона допускає комбінований зсув валів: радіальне = 0,5...3 мм, осьове = 4...20 мм і кутове 1°10'.
Муфта надійна в роботі і довговічна. Застосовується при передачі великих обертаючих моментів.
Розміри муфти приймають по нормалях верстатобудування. Змієподібну пружину перевіряють на вигин методами опору матеріалів як балку, затиснений із двох сторін (див. мал.7, б).
Радіальну силу FM, з яким муфта впливає на вал при зсуві , визначають по графіках (див. літературу [15]).
Втрати в муфті оцінюються к.к.д. 0,98.
5. Зчіпні муфти
Зчіпні (керовані) муфти служать для швидкого з'єднання і роз'єднання валів при працюючому двигуні. Застосовуються при строгій співвісності валів. За принципом роботи поділяються на кулачковые і фрикційні. Усі зчіпні муфти повинні легко і швидко включатися при незначній силі, а також мати мале нагрівання і невелику зношуваність при частих переключеннях.
Кулачковые муфти. Кулачковые муфти складаються з двох напівмуфт із кулачками на торцевих поверхнях (мал.13). При включенні кулачки однієї напівмуфти входять у западини інший, створюючи тверде зчеплення. Для переключення муфти одна напівмуфта пересувається уздовж вала по направляючій шпонці або шліцам за допомогою механізму керування муфтою.
Матеріал напівмуфт - сталь 20Х або 20ХН. Для підвищення зносостійкості робочі поверхні кулачків цементуют і гартують до твердості 54...60 HRC3.
Мал.13 Принципова конструктивна схема кулачкової муфти
Основні елементи муфт - кулачки різних профілів (мал.14): прямокутного (а), трапецеидального (б), трикутного (в) відповідно для великих, середніх і малих навантажень. Асиметричний профіль кулачків (мал.14, г) застосовують у нереверсивних механізмах для полегшення включення муфти. Число кулачків приймають z = 3...60 у залежності від значення обертаючого моменту Трозр і бажаного часу включення, зі збільшенням якого z зменшується.
Мал.14 Профілі кулачків муфт зчеплення
Недолік кулачковых муфт - неможливість включення на швидкому ходу. Щоб уникнути ударів і ушкодження кулачків включення муфти роблять без навантаження при різниці окружних швидкостей на кулачках

 
 

Цікаве

Загрузка...