WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Механічні передачі - Реферат

Механічні передачі - Реферат

роз'ємними.
3. Встановлюючі - використовуються для точних переміщень та регулювання. Мають метричну різьбу. Для забезпечення безлюфтової передачі гайки роблять спареними. В механізмах точних переміщень, де важливе мале тертя і відсутність зазору в різьбі, використовують шарикові пари , в яких тертя ковзання замінене тертям качення. К.к.д. такої передачі складає 0,95.
Матеріали гвинта та гайки повинні складати антифрикційну пару, тобто бути зносостійкими, мати невисокий коефіцієнт тертя. Вибір марки матеріалу залежить від призначення матеріалу, умов роботи та способу обробки різьби.
Для гвинтів рекомендуються сталі Ст5, 45, 50, 40ХГ та ін. В відповідальних передачах для підвищення зносостійкості використовують загартування гвинтів з послідуючим шліфуванням різьби.
Гайки відповідальних передач виготовляють із олов'яних брон Бр010Ф1, Бр05Ц5С5 та ін., а в тихохідних передачах - із антифрикаційних чавунів АЧВ-1, АЧС-3 та ін.
21. Загальні відомості про черв'ячні передачі
Черв'ячні передачі використовують для передачі обертального руху між валами, кут схрещування осей в яких складає 0-90?. У більшості випадків ведучим є черв'як, тобто короткий гвинт з трапецеідальною або близькою до неї різьбою.
Для облягання тіла черв'яка вінець черв'ячного колеса має зуби дугообразної форми, що збільшує довжину контактних ліній в зоні зачеплення.
Черв'ячна передача - зубчасто-гвинтова передача , рух в якій відбувається за принципом гвинтової пари.
Переваги.
1. Плавність та безшумність роботи.
2. Компактність і порівняно невелика маса конструкції
3. Можливість великого редуцирування, тобто одержання великих передаточних чисел ( в окремих випадках в несилових передачах до 1000 ).
4. Можливість одержання самотормозящої передачі, тобто, яка допускає передачу руху тільки від черв'яка до колеса. Самовідторження черв'ячної передачі дозволяє виконати механізм без тормозного пристрою, попереджаючого зворотній рух колеса.
5. Висока кінематична точність.
Недоліки.
1. Відносно низький к.к.д. внаслідок ковзання витків черв'яка по зубам колеса.
2. Значне виділення тепла в зоні заціплення черв'яка з колесом.
3. Необхідність використання для вінців черв'ячних передач дефіцитних антифрикаційних матеріалів.
4. Підвищений знос і заїдання.
Використання. Черв'ячні передачі використовують при невеликих і середніх потужностях, які не перевищують 100 кВт. Використання передач пр великих потужностях неекономічне через порівняно низький к.к.д. і вимагає спеціальних мір для охолодження передачі , щоби попередити перегрів.
Черв'ячні передачі широко використовують в підіймально-транспортних машинах, тролейбусах і особливо там, де вимагається висока кінематична точність (розділюючі пристрої верстатів, механізми наводки і т.п.).
Черв'ячні передачі ,щоби запобігти їх перегріву бажано використовувати в приводах періодичної , а не безперервної дії.
22. Класифікація черв'ячних передач
В залежності від форми зовнішньої поверхні черв'яка передачі бувають з циліндричним (а) або з глобоїдним (б) черв'яком.
Глобоїдна передача має підвищений к.к.д., більш високу несучу спроможність, але складна у виготовленні і дуже чуттєва до осьового зміщення черв'яка, яке викликане зносом підшипників.
В залежності від направлення лінії витка черв'яка черв'ячні передачі бувають з правими та лівими напрямками лінії витка.
В залежності від числа витків (заходів різьби) черв'яка передачі бувають з одновиткови м або багатовитковим черв'яком.
В залежності від розміщення черв'яка відносно колеса передачі бувають з нижнім (а), боковим та верхнім черв'яками. Частіше всього розміщення черв'яка диктується умовами компоновки виробу. Нижній черв'як звичайно використовують при коловій швидкості черв'яка v 1 26 . Оптимальним є Z2 = 40…60. Діапазон передаточних чисел в цих передачах u = 10...80.
25. Сили в зачепленні
В приробленій черв'ячній передачі, як і в зубчастих передачах, сила черв'яка сприймається не одним, а декількома зубами колеса.
Кругова сила на черв'ячному колесі Fal: Ft2 = Fal = 2T2/ d2
Кругова сила на черв'яку Ft1 = Fa2 = 2T1/ d1
Радіальна сила на черв'яку Fr1 = Fr2 = Ft2tg?
Направлення осевих сил черв'яка і черв'ячного колеса залежать від напрямку обертання черв'яка, а також від напрямку лінії витка.
26. Матеріали черв'ячної пари
Черв'як та колесо повинні утворювати антифрикаційну пару, мати високу міцність, зносостійкість та опір заїдам через значні швидкості ковзання в зачепленні.
Черв'яки виготовляють із середньовуглецевих сталей марок 40, 45,50 або легованих сталей марок 40Х, 40ХН з поверхневим або об'ємним загартуванням до твердості 45…53 НRСз. При цьому необхідне шліфування та полірування робочих поверхонь витків.
Добру роботу передачі забезпечують черв'яки із цементуємих сталей (15Х, 20Х та ін.) з міцністю після загартування 56...63 НRCз.
Зубчасті вінці черв'ячних коліс виготовляють в основному із бронзи , причому вибір марки матеріалу залежить від швидкості ковзання vs та тривалості роботи.
При високих швидкостях ковзання (vs = 5...25 м/с) и для тривалої роботи рекомендуються олов'яні бронзи марок Бр010Ф1, Бр010Н1Ф1, які мають добрі протизадирні властивості.
При середніх швидкостях ковзання (vs = 2...5 м/с) використовують алюмінієву бронзу марки БрА9ЖЗЛ. Ця бронза має понижені протизадирні властивості, тому використовується в парі з загартованими до міцності >45РКСз, шліфованими та полірованими черв'яками. В окремих випадках її використовують до vs = 8 м/с.
При малих швидкостях ковзання (vs 400 мм).
3. З вінцем, який відлитий на стальному центрі - стальний центр вставляють в форму , в яку заливають бронзу для одержання вінця. Цю конструкцію використовують в серійному та масовому виробництві.
У всіх випадках чистове обточування заготовки колеса і нарізання зубів
виконують після закріплення вінця на диску.
Розміри елементів диска визначають по співвідношенням, які рекомендують для циліндричних зубчастих коліс.
Література:
1. Устюгов І.І. Деталі машин. - К.:"Вища школа", 1984. - 306 с.
2. Куклін Н.Т., Кукліна І.С. Деталі машин. - К.:"Вища школа", 1987. - 275 с.
3. Решетов Д.Н. Детали машин. - М.:"Машиностроение", 1989. - 416 с.
4. Анурьев В.И. Справочник конструктора-машиностроителя в 3 т. М:"Машиностроение", 1979-1982. - 370 с.
5. Заблонский К.И. Детали машин. - К.:"Вища школа", 1985. - 428 с.
6. Крагельский И.В., Михин Н.М. Узлы трения машин: Справочник. М., 1984. - 280 с.
7. Поляков В.С., Барбаш И.Д., Ряховский О.А. Справочник по муфтам. - М.:"Машиностроение". 1979. - 270 с.
8. Детали машин: Атлас. /Под ред. Д.Н.Решетова. - М.:"Машиностроение", 1988. - 270 с.
9. Кудрявцев В.Н. Детали машин. -М.-Л.:"Машиностроение", 1980. - 360 с.
10. Проектирование механических передач. /Под ред. С.А.Чернавского. - М.:"Машиностроение", 1984. - 318 с.

 
 

Цікаве

Загрузка...