WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Механічні передачі - Реферат

Механічні передачі - Реферат

?d.
Yf - коефіцієнт форми зуба - величина безрозмірна, яка залежить від числа зубів Z і коефіцієнта зміщення X.
Через меншу кількість зубів зуб шестерні у основи більш тонкий, ніж у колеса; це відображено в більшому значенні коефіцієнта Yf (Y f1 > Y f2 ). Для забезпечення приблизно рівної міцності шестерні та колеса шестерню роблять із більш міцного матеріалу, ніж колесо.
Зуби шестерні і колеса мають рівну міцність на згин при умові.
12. Загальні відомості про циліндричні косозубі передачі
Циліндричні колеса , в яких зуби розміщені по гвинтових лініях на ділильному циліндрі , називають косозубими. На відміну від прямозубої в косозубій передачі зуби входять в зачеплення не зразу по всій довжині, а поступово. Збільшується час контакту однієї пари зубів, протягом якого входять нові пари зубів, навантаження передається по великій кількості контактних ліній , що значно знижує шум та динамічні навантаження.
Чим більший кут нахилу лінії зуба , тим вища плавність зачеплення. У пари спряжених косозубих коліс з зовнішнім зачепленням кути рівні , але протилежні за направленням.
Якщо до коліс не пред"явлено спеціальних вимог, то колеса нарізають правими, а шестерні - лівими.
В косозубого колеса відстань між зубами можно виміряти в торцовому або круговому та нормальному напрямках. В першому випадку одержуємо коловий крок, в другому - нормальний крок. Різними в цих направленнях будуть модулі та зачеплення.
Нормальний модуль m повинен відповідати стандарту і бути вихідною величиною при геометричних розрахунках.
Розділовий та початковий діаметри
D = d ? = m ?z = mz /cos?
Косозубе колесо нарізають тим же інструментом, що і косозубі. Нахил зуба одержують поворотом інструменту на кут ?, профіль косого зуба в нормальному січенні відповідає вихідному контуру інструментальної рейки и, відповідно, співпадає з профілем прямого зуба модуля m .
Еквівалентне колесо. Профіль косого зуба в нормальному січенні А- А відповідає вихідному контуру інструментальної рейки, тому співпадає з профілем прямозубого колеса. Розрахунок косозубих коліс проводять, використовуючи параметри еквівалентного прямозубого колеса.
Профіль зуба в цьому січенні майже співпадає з профілем умовного прямозубого колеса, яке називається еквівалентним.
Сили в зачепленні. При визначенні направлення сил враховують направлення руху коліс і направлення нахилу зуба (праве або ліве).
Осьова сила додатково навантажує підшипники. Присутність в зачепленні осьових сил є недоліком косозубої передачі.
13. Шевронні циліндричні передачі
Шевронне колесо представляє собою спарене косозубе колесо , виконане як одно ціле. Внаслідок різного направлення зубів на полушевронах осьові сили взаємно врівноважуються на колесі і на підшипники не передаються. Це дозволяє приймати у шевронних коліс кут нахилу зуба ? = 25...40?, що підвищуе міцність зубів і плавність передачі.
Шевронні зубчасті колеса виготовляють з доріжкою в середині колеса для виходу ріжуючого інструменту (черв'ячної фрези) або без доріжки (нарізають долбяком або гребінкою із спеціальною заточкою).
Шевронні колеса без доріжки нарізають на спеціальних дорогих верстатах, тому їх використовують рідше , ніж колеса з доріжкою. Ширина доріжки а = (10...15) m.
Шевронний зуб вимагає строго визначеного осьового положення шестерні відносно колеса, тому вал одного із коліс пари монтують в підшипниках, які допускають осьову "гру" вала.
Недоліком шевронних коліс є велика вартість їх виготовлення. Використовуються в сильних скорохідних закритих передачах.
Геометричний та міцнісний розрахунки шевронної передачі анологічні розрахункам косозубої передачі.
14. Зубчасті передачі з зачепленням М. Л. Новикова
Евольвентне зачеплення, розповсюджене в сучасному машинобудівництві, є лінійчастим , так як контакт зубів відбувається по лінії (практично по вузькій площадці). яка знаходиться вдоль зуба. Внаслідок малого приведеного радіуса кривизни контактна міцність евольвентного зачеплення порівняно невисока, тому для сучасних сильних передач важливе питання підвищеної несучої спроможності зубчастих передач.
М.Л.Новиковим було запропоноване нове точечне зачеплення, в якому профілі зубів коліс в торцовому січенні окреслені по дугам кіл. Зуб шестерні робиться випуклим, а зуб колеса - вогнутим, що збільшує їх приведений радіус скривлення , значно підвищуючи контактну міцність передачі.
В зачепленні Новикова контакт зубів відбувається в точці і зуби торкаються тільки в момент проходження профілів через цю точку, а безперервність передачі руху забезпечується гвинтовою формою зубів. Тому зачеплення Новикова може бути тільки косозубим з кутом зубів ? = 15...20?.Положення точки контакта зубів характеризується її зміщенням від полюса, а лінія зачеплення влаштовується паралельно осі колеса. В результаті пружної деформації і приробки під навантаженням точечний контакт переходить в контакт по малій площадці. При взаємному перекачуванні зубів контактна площадка пересувається вдоль зуба з великою швидкістю , яка перевищує колову швидкість коліс приблизно в три рази, що складає благоприємні умови для появлення стійкого мастильного слоя між зубами. З цієї причини втрати на тертя в передачі Новикова значно менші.
Використовують передачі Новикова з однією лінією зачеплення - заполюсні ( рідще - дополюсні ) та з двома лініями зачеплення - дозаполюсні. В передачах з однією лінією зачеплення профіль зуба одного колеса ( як правило, шестерні) випуклий, а іншого - вогнутий. Якщо ведучою ланкою є шестерня з випуклим профілем зубів, то точка контакту розташована за полюсом і передачу називають заполюсною. Якщо ведучим являється колесо з вогнутим профілем, то передача стає дополюсною.
Дозаполісну передачу можна уявити як дополюсна і заполісна передачі разом. Головки зубів щестерні і колеса мають випуклий профіль, а ніжки - вогнутий. Цій передачі властива велика контактна та згимна міцність.
Для нарізання випуклих та вогнутих зубів заполюсної (дополюсної) передачі вимагаються різні інструменти .Зуби дозаполюсної передачі нарізають одним інструментом.
Значним недоліком зачеплення Новикова є підвищена чутливість до змін міжосьової відстані і коливання навантажень.
Розрахунок передач з зачепленням Новикова ведуть аналогічно розрахунку передач з евольвентним зачепленням, але з врахуванням їх особливостей.
15. Загальні відомості про конічні зубчасті передачі
Конічні зубчасті колеса використовують в передачах, коли осі валів пересікаються під кутом ?. Найбільше розповсюдження мають передачі з кутом ?= 90?, які і розгянемо нижче. Конічні колеса бувають з прямими (а), коловими (б) і рідко шевронними зубами.
Прямозуб і передачі рекомендується використовувати при колових швидкостях до 3 м/с .
Конічні колеса з коловими зубами в порівнянні з прямозубими мають більшу несучу спроможність ,працюють плавно і з меншим шумом. Нарізання кругового зуба виробляється різцовими головками по

 
 

Цікаве

Загрузка...