WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Механічні передачі - Реферат

Механічні передачі - Реферат

використовують для коліс, розміри яких повинні бути мінімальними (авіація, транспорт і т.п.) . Для цементації використовують сталі 20Х,12ХН3А та ін.
Азотирування забезпечує особливо високу міцність поверхневих слоїв зубів. Для передач, в яких відсутнє абразивне зношування зубів, можливе використання азотирування. Воно супроводжується малим коробленням та дозволяє отримати зуби 7-ї степені точності без фінішних операцій. Для підвищення міцності серцевини зуба заготовку колеса покращують. Для азотирування використовують сталі 40ХНМА,40Х2НМА,38ХМЮА,38Х2Ю.
Колеса з міцністю Н>350 НВ нарізають до термообробки. Обробку зубів виконують після термообробки.
Вибір марок сталей для зубчастих коліс. Без термічної обробки механічні характеристики всіх сталей близькі ,тому використання легованих сталей без термообробки не допускається.
Проколювання сталей різне: високолегованих - найбільше, вуглеводневих - найменше. Сталі з поганим проколюванням при великих розрізах заготовок неможливо термічно обробити на високу міцність. Тому марку сталі для зубчастих коліс вибирають з розрахунком розмірів їх заготовок.
Рекомендуються слідуючі сталі і варіанти термічної обробки ( т.о.):
1 - марки сталей однакові для колеса та шестерні : 45, 40Х,40ХН,35ХМ та ін. Т.о. колеса - покращення ,міцність 235...262 НВ.Т.о. шестерні - покращення, міцність 269...302 НВ;
2 - марки сталей однакові для колеса та шестерні : 40Х.40ХН,35ХМ та ін. Т.о. колеса - покращення, міцність 269...302 НВ. Т.о. шестерні - покращення і загартування с.в.ч.; міцність 45...50 HRC ..48...53 HRC та ін.(залежить від марки сталі);
3 - марки сталей однакові для колеса та шестерні : 40Х,40ХН.35ХМ та ін. Т.о. колеса та шестерні однакові - покращення та загартування с.в.ч.; міцність 45...50 HRC, 48…53 HRC та ін.(залежить від марки сталі);
4 - марки сталей для колеса : 40Х,40ХН.35ХМ та ін. Т.о. колеса - покращення і загартування с.в.ч.; міцність 45...50 HRC, 48...53HRC та ін.(залежить від марки сталі).
Марки сталей для шестерні : 20Х,20ХНМ,18ХГТ та ін. Т.о. шестерні - покращення , цементація та загартування; міцність 56...63 HRC ;
5 - марки сталі однакові для колеса та шестерні : 20Х,20ХНМ.18 ХГТ та ін. Т.о. колеса та шестерні однакові - покращення , цементація та загартування ;міцність 56...63 HRC .
Стальне лиття. Використовують для виготовлення крупних зубчастих коліс (d a .> 500 мм ) . Використовують сталі 35 Л....55 Л . Литі колеса нормалізують.
Чавуни. Використовують при виготовленні зубчастих коліс тихохідних відкритих передач. Рекомендуються чавуни СЧ18...СЧ 35 .Зуби чавунних коліс добре приробляються ,але мають понижену міцність на згині.
Пластмаси. Використовують в скороходних слабонавантажених передачах для шестерен ,які працюють в парі з металевими колесами .Зубчасті колеса із пластмас відрізняються безшумністю та плавністю ходу. Найбільш розповсюджені текстоліт, лигнофоль, капролон, поліформальдегід.
8. Види руйнування зубів та критерії працездатності зубчастих передач
В процесі роботи на зуби діють сили навантаження, що передають і сили тертя. Для кожного зуба навантаження міняються в часі по переривчатому від нульовому циклу. Повторно-перемінні навантаження являються причиною втомлюваного руйнування зубів: їх поламки і викришування робочих поверхонь. Тертя в зачепленні викликає зношення і заїдання зубів.
Поламка зубів. Це найбільш небезпечний вид руйнування. Поламка зубів є результатом повторно-перемінних напружень, що виникають в зубах та перевантаження. Тріщини від втоми заявляються у основи зуба на тій стороні, де від згину виникли найбільші напруження розтягу. Прямі короткі зуби виламуються повністю, а довгі обламуються по косому січенні. Поламку від втоми попереджують розрахунком на міцність по напруженнях згину ? f, використанням корекції, а також збільшенням точності виготовлення та монтажа передачі.
Втомне викришування робочих поверхней зубів. Основний вид руйнування зубів для більшості закритих передач. Виникає внаслідок дії повторно-перемінних контактних напружень ? H. Руйнування починається на ніжці зуба в навколополюсній зоні, де розвивається найбільша сила тертя , що сприяє пластичній течії металу і утоворюванню мікротріщин на поверхні зубів. Розвитку тріщин сприяє розклинюючий ефект мастильного матеріалу. який запресовується в тріщини при зачепленні. Розвиток тріщин приводить до викришування частинок поверхні , появленню спочатку дрібних ямок, які переходять в раковини. При викришуванні порушуються умови утворення суцільної масляної плівки (мастило вижимається в ямки), що приводить до швидкого зношення і задиру зубів. Зростають динамічні навантаження, шум, температура.
При твердості поверхні зубів Н350 НВ, воно з часом вражає всю робочу поверхню ніжок зубів.
Викришування зубів від втоми попереджують розрахунком на міцність по контактним напруження, підвищенням твердості поверхні зубів, використанням корекції, підвищенням степені точності, правильним вибором сорта мастила.
У відкритих передачах викришування не наблюдається, так як зношення поверхні зубів попереджує розвиток тріщин від втоми.
Зношення зубів. Основний вид руйнування зубів відкритих передач. По мірі зношення зуб тоншає, послаблюється його ніжка, збільшуються зазори в зачепленні, що на кінець приводить до поламки зубів. Руйнуванню зубів сприяє виникнення підвищеного шуму при роботі передачі. Зношування можна зменшити захистом від попадання абразивних частинок, підвищенням твердості та пониженням шороховатости робочих поверхней зубів, зменшенням ковзання зубів корекцією.
Заїдання зубів. Це приварювання частинок одного зуба до другого внаслідок місцевого підвищення температур в зоні зачеплення. Нарости, які з'явились на зубах задирають робочі поверхні інших зубів, бороздячи їх в напрямку ковзання. Заїдання зубів попереджають підвищення твердості та пониженням шороховатості робочих поверхонь зубів, використанням корекції, правильним підбором протизадирних мастил.
9. Допустимі навантаження
Розрахунки на контактну та згибну міцність при довготривалій роботі виконують по допустимим напруженням відповідно [?] и [ ? ] F.
Допустимі контактні напруження [? ]H. Експериментом встановлено, що контактна міцність робочих поверхонь зубів приділяється в основному міцністю цих поверхонь. Допустимі контактні напруження для розрахунків на міцність при довготривалій роботі
[?] н = н ?[ ? ] но
де [ ? ]но - допустиме контактне напруження , яка відповідає контактній витривалості при кількості циклів переміни напружень N но. Для передач, вихід із роботи яких пов'язаний з важкими наслідками, значення [? ]но зменшуються;
К нL - коефіциент довготривалості, який враховує термін служби та режим навантаження передачі.
КHL = ?NH0/N>1 але, N но , відповідно , для довготривало працюючих (на протязі декілька років) передач Кн? = 1.
Циліндричні та конічні зубчасті передачіз прямими та непрямими зубами розраховують по меншому значенню

 
 

Цікаве

Загрузка...