WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → З’єднання деталей машин - Реферат

З’єднання деталей машин - Реферат

і Ft справедлива тільки для прямокутної різьби, коли =arctg f. В трикутній і трапецивидній різьбах є підвищене тертя в результаті клінчатої форми витків різьби. Зв'язок між силами тертя в прямокутній і гострокутній різьбах легко отримати, якщо припустити, що витки різьби перпендикулярні осі гвинта, тобто .
Згідно малюнку сили в прямокутній різьбі Rf=fN, алепри нормальна реакція N=F в результаті, Rf=fF.
Для трикутної різьби також Rf=fF, де , - кут нахилу робочої грані витка.
При .складова нормальної реакції ,отже
де -приведений коефіцієнт тертя.
Приведений кут тертя
.
Таким чином для визначення кругової сили Ft в гвинтовій парі з трикутною або трапецивидною різьбою в формулу необхідно підставити замість дійсного приведений кут тертя
,
де - кут підйому різьби.
17. Момент загвинчування
При закручуванні гайки або болта до ключа прикладають момент закручування:
Тзак = Fpl = T +Tf
Де Fp - сила на кінці ключа; l - розрахована довжина ключа; Т - момент у різьбі навколишньої сили Ft, прикладеної по дотичній до поверхності середнього діаметра різьби,
T= Ftd2/2 = (f0d2/2) tg ( + / )
Тут F0 - сила затяжки болта (замість зовнішньої осьової сили F );
Tf - момент тертя на опоровому торці гайки або головки болта.
Опорів торець гайки представляє собою кільце з зовнішнім діаметром D1, рівним його діаметру фаски, і внутрішнім діаметром d1, рівним діаметру отвору під болт у деталі.
Не допускаючи існуючої похибки, можна припустити, що рівнодійна сили тертя Rf = F0f прикладена на середньому радіусі Rср = (D1+d0 )/4 опорової поверхні гайки. При цьому Tf = RfRср = F0f (D1 + d 0)/4. Відповідно, момент закручування (момент на ключі)
Тзак = Азд = А0 еп( + . ) + а(В1 + в0)
18. Самогальмування і ККД гвинтової пари
Умови самогальмування у гвинтовій парі, при якій статистична осьова нагрузка не викликає само відкручування гайки, визначається нерівністю < / .Всі різьби, що кріпляться самостійно зупиняються.
Метрична різьба з крупним шаром М20 має кут підйому =2 29/ ,а приведений кут тертя =9 50/ ,отже, самозупинка забезпечується.) Самозупинка метричних різьб з малим кроком надійніша, так як вони мають менший кут .
К.п.д. гвинтової пари в..п визначається відношенням отриманої роботи W n на гвинті до затраченої роботи W3 за один оберт гвинта чи гайки.
Wn=Fp h=F d2 tg , W3 =Ft d2=F tg ( + / ) d2.
Отже,
Із аналізу формули слідує, що в..п зростає із збільшенням . В самозупиняючій гвинтовій парі при / к.п.д. гвинтової пари в..п <0,5 (для кріпчатих різьб значення в..п не враховуються). Гвинтова пара з прямокутною різьбою має самий високий в..п порівняно з іншими різьбами, так як у цієї різьби /= .
Для збільшення , а згідно підвищення к.п.д. використовують багато західну різьбу,а для зменшення / - змазку та антифрикційні матеріали (бронзу та інші ).
19. Класи міцності і матеріали різьбових деталей
Стальні гвинти, болти і шпильки виготовляють 12 класів міцності, які позначаються двома числами: 3.6, 4.6, 4.8, 5.6, 5.8, 6.6, 6.8, 6.9, 8.8, 10.9, 12.9, 12.9, 14.9. Перше число, помножене на 100, вказує мінімальне значення межі міцності ?в в Н/мм2; утворення чисел, помножене на 10, визначає межу текучості ?т в Н/мм2.
При виборі класу міцності для різьбових деталей враховують значення і характер навантаження, умови роботи, спосіб виготовлення.
Матеріали різьбових деталей. Стандартні кріпленні різьбові деталі загального призначення виготовляють із низько- і середньо вуглеводних сталей Ст3, 10, 20, 35, 45 та ін. Ці сталі в умовах масового виробництва дозволяють виготовляти різьбові деталі методом холодної штамповки з наступним накатуванням різьби. Вони добре обробляються різанням. Легіровані сталі 35Х, 30ХГСА використовують для дуже важливих гвинтів, болтів, шпильок і гайок.
Різьбові вироби, підпадають під дію води чи інших окислювачів, оксидують, обідняють, оцинковують и т.п. для підвищення корозійної стійкості. Для різьбових деталей застосовують також неметалеві матеріали (нейлон, поліамід та ін.).
20. Розрахунок різьбових з'єднань на міцність
Міцність є основним критерієм працездатності різьбових з'єднань. Під дією осьової сили в стержні гвинту виникають напруги розтяження, в тилі гайки - зжимання , в витках різьби - зминання , зрізу, згибу.
Близько 90% руйнування різьбових деталей носить втомлюючий характер. Частіше всього руйнування проходить по другому чи третьому витку, рахуючи від опорного торцу гайки; рідше - в області збігу різьби і в підголовочному зсічені болта ( гвинта).
Всі стандартні болти, гвинти і шпильки виготовляють однієї міцності на розрив стержня по різьбі, на зріз різьби і відрив головки, туму розрахунок на міцність різьбового з'єднання звичайно проводять по одному основному критерію працездатності - міцності нарізаної частини стержня на розтяг.
Розрахунковий діаметр різьби
dp d - 0.94p,
де d і p - зовнішній діаметр і крок різьби.
Довжину болта, гвинта і шпильки вибирають в залежності від товщини з'єднуваних деталей. Інші розміри деталей різьбового з'єднання (гайки, шайби, та ін.) приймають виходячи з діаметра різьби по ГОСТу.
Розглянемо основні випадки розрахунку різьбових з'єднань.
Випадок 1. Болт затягнутий силою F0, зовнішнє навантаження відсутнє. Прикладом є болти для кріплення кришок корпусів механізмів і машин. В період затягування болт витримує розтяг і стиск. Напруження розтягу від сили F0
Напруження кручення від моменту в різьбі
Еквівалентне напруження на болті, по гіпотезі енергії формозміни,
Відношення напружень
Прийняв для метричної різьби з великим кроком , і , дістанемо . Тоді при прийнятих
Література:
1. Устюгов І.І. Деталі машин. - К.:"Вища школа", 1984. - 306 с.
2. Куклін Н.Т., Кукліна І.С. Деталі машин. - К.:"Вища школа", 1987. - 275 с.
3. Решетов Д.Н. Детали машин. - М.:"Машиностроение", 1989. - 416 с.
4. Анурьев В.И. Справочник конструктора-машиностроителя в 3 т. М:"Машиностроение", 1979-1982. - 370 с.
5. Заблонский К.И. Детали машин. - К.:"Вища школа", 1985. - 428 с.
6. Крагельский И.В., Михин Н.М. Узлы трения машин: Справочник. М., 1984. - 280 с.
7. Поляков В.С., Барбаш И.Д., Ряховский О.А. Справочник по муфтам. - М.:"Машиностроение". 1979. - 270 с.
8. Детали машин: Атлас. /Под ред. Д.Н.Решетова. - М.:"Машиностроение", 1988. - 270 с.
9. Кудрявцев В.Н. Детали машин. - М.-Л.:"Машиностроение", 1980. - 360 с.
10. Проектирование механических передач. /Под ред. С.А.Чернавского. - М.:"Машиностроение", 1984. - 318 с.

 
 

Цікаве

Загрузка...