WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → З’єднання деталей машин - Реферат

З’єднання деталей машин - Реферат

стандарту.
Прямокутна різьба. Профіль різьби - квадрат. При зношуванні виникають осьові зазори, які важко усунути. Не стандартизована. Використовується обмежено в мало навантажувальних передачах гвинт - гайка.
Кругла різьба. Профіль різьбискладається з дуг, спряжені які прямими лініями. Кут профілю =300. Різьба характеризуються високою динамічною міцністю. Виготовляється по стандарту. Використовується лише при тяжких умовах експлуатації в забрудненому середовищі. Технологічна при виготовленні виливанням, накаткою і видавлюванням на тонкостінних виробах.
13. Способи виготовлення різьб. Конструкційні форми різьбових з'єднань.
Способи виготовлення різьб. Існує два основних способи виготовлення різьб: нарізанням і накатуванням. Нарізні різьби виготовляються різцями, гребінками, плашками, мітчиками, різьбовими головками, фрезами.
Накатування різьб здійснюється гребінками або роликами на різьбонакатних автоматах шляхом пластичної деформації заготовки. Цей спосіб широковиготовляючий, використовується в масовому виробництві при виготовленні стандартних з'єднувальних деталей. При накатці різьби виникає профіль з добрим розміщенням волокон, в результаті межа міцності на 40...90% в порівнянні з нарізною різьбою.
Конструкційні форми різьбових з'єднань. Основними різьбовими з'єднаннями є з'єднання болтами, гвинтами і шпильками.
Болтові з'єднання найбільш просі і дешеві, так як не потрібно нарізати різьбу в з'єднуючих деталях. Використовують для кріплення деталей, матеріали яких не забезпечують достатньої міцності системі.
З'єднання гвинтами використовують для кріплення деталей. В відмінності від болта гвинт вкручується в різьбовий отвір деталі, гайка відсутня.
З'єднання шпильками використовується тоді, коли за умовами праці потрібно часто розбирати з'єднання деталей. Використання гвинтів в даному випадку привело до передчасного зношення різьби деталі при багаторазовому закрученні і відкрученні. Шпильку вгвинчують в деталь з допомогою гайки, або з допомогою шпильковерта.
Для зручності закручення і відкручення гайок і гвинтів, відстань між ними повинно бути не менше величини 5d при користуванні накладними ключами, і не менше 3d при користуванні торцевими ключами, де d - діаметр різьби.
14. Стандартні з'єднувальні деталі
Стандартами передбачені різні геометричні форми і розміри болтів, гвинтів, шпильок, гайок і шайб.
Болти і з'єднувальні гвинти. Розрізняють наступні основні типи болтів і гвинтів.
В залежності від форми головки болти і гвинти бувають з шестигранними, півкруглими, циліндричними, потайними і іншими головками. Форму головки вибирають в залежності від необхідної сили затяжки, простір для повороту ключа, зовнішнього вигляду.
Болти і гвинти з шестигранними головками використовують частіше других, так як вони допускають велику силу затяжки і потребує невеликого повороту ключа (1/6 обороту) до перехвату.
В залежності від форми стержня болти і гвинти бувають: з нормальним стержнем, з підголовком, з потовщеним точно обробленим стержнем для постановки без зазору в розвернутий отвір, з стержнем зменшеного діаметру нарізаної частини для підвищення пружної витримки при перемінних навантаженнях.
В залежності від точності виготовлення болти і гвинти бувають нормальної і підвищеної точності.
В залежності від призначення болти і гвинти бувають загального призначення, установчі і призначені.
Установчі гвинти використовуються для фіксації положення деталей. По формі головки вони розділяються на велике число типів.
До спеціальних болтів відносяться болти конусні для отвору з під розвертки, грузові гвинти - болти і багато інших.
Шпильки. Виготовляються без канавки і з канавкою. В залежності від матеріалу деталі глибина завинчування шпильок в гніздо різна. Для чавунних деталей використовують шпильки з глибиною завинчування (тип. І), для стальних (тип. ІІ).
При перемінних навантаженнях міцність шпильок вище, ніж болтів.
Гайки. Розрізняють гайки декількох основних типів.
В залежності від форми гайки бувають шестигранні, круглі, гайки барашки і ін. Найбільш поширені шестигранні гайки.
В залежності від висоти шестигранні гайки бувають: нормальні, високі, низькі. Високі гайки використовують при багаторазових розборах і зборках для зменшення зношення різьби і зминання граней гайки ключем. Прорізні і корончасті гайки також виконують високими.
В залежності від точності виготовлення шестигранні гайки аналогічно болтам нормальної і повишеної точності.
Шайби. Шайби підкладають під гайки; вони служать для попередження деталей від задирів і збільшення опорної поверхні. Шайби бувають: точні і штамповані. Є велика група стандартних штопорних шайб, які використовують для попередження різьбових з'єднань від самовідвинчування.
15. Способи штопорення різьбових з'єднань
Всі з'єднувальні різьби задовольняють умову самостійного гальмування, так як їх кут підняття різьби значно менше кута тертя . Але практика експлуатації машин показала, що при перемінних навантаженнях, вібраціях і ін. відбувається само відкручення гайок і гвинтів. Існують різноманітні засоби штопорення різьбових з'єднань, які основані на наступних основних принципах:
1. Додатковим тертям в різьбі з допомогою контргайок, пружних шайб і ін. В даний час контргайки використовуються дуже рідко через подвійної витрати гайок і недостатньої надійності штопорення.
Пружні шайби являють собою один виток 1 циліндричної гвинтової пружини з квадратним січенням і загостреними краями. Внаслідок великої пружності вони витримують натяг в різьбі. Гострі краї шайби, вирізаючись в торці гайки і деталі, не допускають само відкрученню гайки.
2. Фіксуючими деталями, тобто шплінтами дротом різними штопорними шайбами з лапками, які відгинають після загвинчування гайок або гвинтів. Подібні пристрої широко використовуються завдяки надійності, низької собівартості, зручності зборки і розбори вузлів.
3. Приваркою або пластичним деформуванням: розклепуванням накернюванням . Використовуються, коли з'єднання не потребують розбори.
4. За допомогою паст, лаків і клеїв.
16. Силові співвідношення в гвинтовій парі
Розглянемо сили, що виникають в гвинтовій парі з прямокутною різьбою. Гайка навантажена осьовою силою F і рівномірно обертаючись під дією кругової сили Ft прикладеної по дотичній до окружності середнього діаметру d2 різьби, переміщується в верх. Розвернемо виток різьби в нахилену площину, а всю гайку візьмемо в вигляді повзуна. При рівномірному переміщенні по нахиленій площині повзун знаходиться в стані рівноваги під дією системи сил F, Ft, N і Rf, з яких N - нормальна реакція нахиленої площини, - сила тертя.
Сила тертя Rf відхиляє силу N на кут тертя , утворюючи силу R. Із схеми сил виходить, що
Ft=Ftg( )
Отримана залежність між F

 
 

Цікаве

Загрузка...