WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → З’єднання деталей машин - Реферат

З’єднання деталей машин - Реферат

прийнятий рiвним 20 мкм.
9. Рекомендацiї по конструюванi зєднань з натягом
1.Для полегшення установки під прес i длязапобігання утвореню заосенцiй з'єднуючі деталi повинi мати пройомни фаски, висота яких е=0.01d=2 мм, де d - номiнальний посадковий розмiр.
При наявності вільного мiстя на валi рекомендується виконувати центруючий участок з вільною посадкою Н7/е9.
2.Для підвищення сталої міцності на валi під ступицею переважно номінальний посадковий діаметр збільшують на 5% з застусуванням плавних переходив - галтелей.
Для тої ж мети можуть бути застосовані обкатка роликами, цементація або поверхнева закалка, азотування ,а також розгрузочнi канавки на валах в ступицях або на торцях ступиць, вкорочення посадкової частини вала.
10. Загальнi відомості про різьбові з'єднання
Різьбові з'єднання є найбiльш поширеними розбiрними з'єднанями. Їх утворюють болти, гвинти, шпильки, гайки та інші деталi, забезпечені рiзьбою. Основним елементом різьбового з'єднання є рiзьба, яка отримується шляхом нарiзаням або накатки на поверхні деталей канавок по винтовiй лінії. Винтову лінію утворює гіпотенуза прямокутного трикутника при накрученi на прямий круговий циліндр. Якщо плоску фiгуру (трикутник, трапеція i т.д.) перемiщувати по винтовiй лінії так, щоб її плоскість при русі завжди проходила через вісь винта, то ця фігура утворить рiзьбу вiдповiдну до профiля.
Класифікація рiзьб. В залежності від форми поверхностi, на якiй утворюється, розрізняють циліндричнi i конічні рiзьби.
В залежності від форми профiля рiзьби подiляються на п'ять основних типiв:
1. трикутнi,
2. упорнi,
3. трапецiодальнi,
4. прямокутнi,
5. круглi.
В залежності від направлення винтової лінії рiзьби бувають правi i ліві. У правої рiзьби винтова лiнiя піднімається з лiва верх на право. Лiва рiзьба має границю примiнення.
В залежності від числа заходiв рiзьби подiляються на одно західні, багато західні. Багато західні рiзьби отримуються при переміщені по винтовим лiнiям декілька рядiв розміщених профiлiв. Захiд рiзьби легко опридiлити з торця винта по числу збігаючи виткiв.
В залежності від призначення рiзьби дiляться на закрiплюючi, закріплючо - уплотняючi i для передачi руху.
Закрiплюючi рiзьби застосовують в різьбових з'єднанях; вони мають трикутний профіль, який характеризується: великим тертям, застереженям рiзьби від само вiдкручення; висока міцність; технологічністю.
Закріплюючи - уплотняючі рiзьби застосовують в з'єднанях, потребуючих герметичнiсть. Ці рiзьби також виконують трикутний профіль, але без радіальних зазорiв. Як правило, всi закрiплюючi різьбові деталi мають одно західну рiзьбу.
Різьби для передачi руху застосовуються в винтових механiзмах i мають трапецiдальний (рідше прямокутний) профіль, який характеризується меншим тертям.
Переваги. 1. Висока опірна здатність i надійність. 2. Наявнiсть великої номенклатури різьбових деталей для рiзних умов роботи.3. Зручність зборки i розбори.4. Мала вартість, обумовлена стандартизацією i високовиробничими процесами виробництва.
Недоліки. Головним недолiком різьбових зєднань є наявнiсть великої кiлькостi концентраторiв напруг на поверхностях різьбових деталей, якi знижують їх опiр ослабленості при перемiних напругах.
11. Геометричні параметри різьби
Основними геометричними параметрами циліндричної рiзьби є:
d - зовнiшнiй діаметр - номінальний діаметр рiзьби;
d1 - внутрішній діаметр рiзьби гайки;
d2 - середнiй діаметр рiзьби, тобто діаметр уявного циліндра, на якому товщина витка рiвна ширинi впадини;
p - крок рiзьби, тобто вiдстань мiж одноiменими сторонами двох сусідніх виткiв в осьовому напрямку;
ph - крок рiзьби, тобто вiдстань мiж одноiменими сторонами одного i того витка в осьовому напрямку: для одно західної рiзьби ph=p; для багато західних рiзьб ph=zp, де z -число заходiв;
? - кут профiлю рiзьби;
?- кут пiдйому рiзьби, тобто кут, утворений винтовою лінією по середньому дiаметру рiзьби i площиною, перпендикулярної осi винта:
З формули випливає, що кут ? виростає з збiльшенням прохідності рiзьби.
12. Основнi типи рiзьб
Метрична рiзьба. Це найбiльш поширена з закрiплювальних рiзьб. Мають профіль у виглядi рівностороннього трикутника, вiдповiлно, ?=600. Вершини виткiв i впадини притупляються по прямiй або дузі, що зменшує концентрацію напруг, застерігає рiзьбу від пошкоджень, а також влаштовує по нормам з техніки безпеки. Радіальний зазор в рiзьбi робить її негерметичною. Матричні рiзьби робляться з рiзьб з великим i мілким кроком. Виготовляють по стандарту.
В якостi основної закрiплювальної застосовують рiзьбу з великим кроком, так як вiн менш чутливий до зношування i неточностям виготовлення. Рiзьби з малим кроком розрiзняються мiж собою коефiцiєнтом обмiлення, та інші відношення великого відповідно малому кроку. Рiзьби з малим кроком менш ослабляють деталь i характеризуються повишеним самоторможеням, так як при малому кроцi кут пiдйому винтової лінії ?. Мілкі рiзьби застосовуються в різьбових з'єднанях, якi пiдаються змiним i знако змiним навантаженям, а також в тонкостiних деталях.
Таблиця Рiзьба метрична
Розмiри, мм
Номінальний діаметр рiзьби Різьба з великим кроком Рiзьба з мілким кроком
крок рiзьби р середнiй діаметр d2 крок рiзьби р середнiй діаметр d2
10 1.5 9.026 1.25 9.188
12 1.75 10.863 1.25 11.188
16 2 14.701 1.5 15.026
20 2.5 18.376 1.5 19.026
24 3 22.051 2 22.701
Дюймова рiзьба. Має профіль у виглядi рівнобедреного трикутника з кутом при вершинi ?=550. Застосовуються тільки при ремонтi деталей iмпортних машин.
Трубна рiзьба. Трубна циліндрична рiзьба є мілкою дюймовою рiзьбою, але з закругленими виступами i впадинами. Відсутнiсть радіальних зазорiв робить різьбове зєднання герметичним. Застосовується для зєднання труб. Виготовляють по стандарту.
Високу платність дає трубна конічна рiзьба.
Трапецидальна рiзьба. це основна рiзьба в передачi винт - гайка (див. нище). Її профіль - рiвнобiчна трапеція з кутом ?=300. Характеризується невеликими втратами на тертi, технологічна. К.п.д. више, чим для рiзьб з трикутним профілем. Застосовуються для передачi реверсивного руху під навантаженям (ходові винти станкiв).
Таблиця Рiзьба трапецидальна
Розмiри, мм
Зовнiшнiй дiаметр Крок різьби Середній діаметр d2 Внутрішній діаметр d1
40 3 38,5 36,5
6 37 33
10 35 29
50 3 48,5 46,5
8 46 41
12 44 37
Упорна різьба. Має профіль у вигляді нерівнобічної трапеції під кутом 270. Для можливості виготовлення різьби фрезеруванням робоча сторона профілю має кут нахилу 30. Вище чим у трапецеїдальної різьби. Закруглення впадин підвищує опір зношенню гвинта. Використовується в передачі гвинт - гайка при великих односторонніх осьових навантаженнях. Виготовляється по

 
 

Цікаве

Загрузка...