WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Вали і осі, їх опори (науковий реферат) - Реферат

Вали і осі, їх опори (науковий реферат) - Реферат

голчастими роликами (мал.9) сприймає тільки радіальне навантаження. При порівняно невеликих габаритних розмірах володіє високою радіальною вантажопідйомністю.
Мал.9 Роликовий радіальний підшипник з голчастими роликами
Кульковий радіально-завзятий підшипник (мал.10) призначений для комбінованих (радіальних і осьових) або чисто осьових навантажень. Підшипники, змонтовані попарно, сприймають осьові сили, що діють в обох напрямках. Застосовуються при великій частоті обертання.
Мал.10 Шариковий радіально-упорний підшипник
Роликовий конічний підшипник (мал.11 і 12) сприймає одночасно радіальну й осьову навантаження. Застосовується при середніх і низьких швидкостях обертання. Має велику вантажопідйомність. Зручно регулюється. Підшипники цього типу, як і попередні, установлюють попарно.
Мал.11 Роликовий конічний підшипник Мал.12 Роликовий конічний підшипник з упорним бортом
Кульковий завзятий підшипник (мал.13, а) сприймає однобічне осьове навантаження. При дії осьових сил поперемінно в обох напрямках установлюють подвійний завзятий підшипник (мал.13, б). Щоб уникнути заклинювання кульок від дії відцентрових сил цей підшипник застосовують при середній і низькій частоті обертання.
Мал.13 Шариковий упорний підшипник
Матеріали підшипників. Тіла качения і кільця виготовляють з високоміцних шарикопідшипникових хромистих сталей ШХ15 і інших з термообробкою і наступним шліфуванням і поліруванням. Кручені ролики виготовляють нави-ванием зі сталевої смуги. Твердість загартованих тіл качения і кілець 61...66 HRC3. Сепаратори найчастіше штампують з м'якої листової сталі. Для високошвидкісних підшипників сепаратори виготовляють масивними з бронзи, латуні, легких сплавів або пластмас.
20. Види руйнування підшипників кочення
Основні причини втрати працездатності підшипників кочення наступні.
Усталостное викрашування робочих поверхонь тіл кочення і доріжок кочення кілець у виді раковин чи відшаровування (шелушения) унаслідок циклічного контактного нагруження. Усталостное викрашування є основним видом руйнування підшипників, звичайно спостерігається після тривалої роботи і супроводжується стукотом і вібраціями.
Пластичні деформації на доріжках кочення (ум'ятини) унаслідок дії ударних навантажень або великих статичних навантажень без обертання.
Задири робочих поверхонь кочення при недостатнім змазуванні або занадто малих зазорах через неправильний монтаж.
Абразивний знос в наслідок поганого захисту підшипника від попадання пилу. Застосування зроблених конструкцій ущільнень підшипникових вузлів зменшує знос робочих поверхонь підшипника.
Руйнування сепараторів від дії відцентрових сил і впливу на сепаратор тіл кочення. Цей вид руйнування є основною причиною втрати працездатності швидкохідних підшипників.
Розколювання кілець і тіл кочення через перекоси при монтажі або при великих динамічних навантаженнях.
21. Розрахунок (підбір) підшипників качения на довговічність
Критерії працездатності. Основними критеріями працездатності підшипників кочення є довговічність по усталостному викрашуванню і статичній вантажопідйомності по пластичних деформаціях.
Розрахунок на довговічність виконують для підшипників, що обертаються з кутовою швидкістю w?1 рад/с. Необертові підшипники або повільно обертові (з кутовою швидкістю w<0,1 радий/с) розраховують на статичну вантажопідйомність.
При проектуванні машин підшипники кочення не конструюють, а підбирають по таблицях каталогу. Методи підбора підшипників кочення стандартизовані.
Вибір типу підшипників. Вибір підшипника залежить від його призначення, напрямки і величини навантаження, кутової швидкості, режиму роботи, вартості підшипника й особливостей монтажу. При виборі типу підшипника рекомендується спочатку розглянути можливість застосування радіальних однорядних шарикопідшипників, як найбільш дешевій і простих в експлуатації. Вибір інших типів повинний бути обґрунтований.
Для малих навантажень і великих швидкостей обертання приймають кулькові однорядні підшипники легких серій. Підшипники більш важких серій мають більшу вантажопідйомність, але кутова швидкість, що допускається, них менше. При одночасній дії радіального й осьового навантажень з'ясовують, чи досить одного підшипника або необхідно, щоб кожна з навантажень сприймалася окремими підшипниками (мал.14).
Мал.14 Приклад встановлення вала на шарикових підшипникмх при радіальній і значній осьовій нагрузці постійного напрямку
При ударних або перемінних навантаженнях з великим короткочасним піковим навантаженням кращі дворядні роликові підшипники (див. мал.7).
Варто мати на увазі, що кулькові підшипники менш вимогливі до змащення, чим роликові.
Розрахунок (підбор) на довговічність. Розрахунок радіальних і радіально-упорних підшипників заснований на базовій динамічній вантажопідйомності З, підшипника, що становить постійне радіальне навантаження, що підшипник можесприйняти при базовій довговічності, що складає 106 оборотів.
Значення С, зазначені в каталогах (довідниках) для кожного типорозміру підшипника (див. табл.1).
Базова довговічність L10 (млн. оборотів) або L10h (ч) підшипника - довговічність при 90 %-нiй надійності.
На підставі теоретичних і експериментальних досліджень встановлено, що розрахункова динамічна вантажопідйомність підшипника Сr расч (вН):
(1)
де RE - еквівалентна (приведена) динамічне навантаження (див. нижче), Н; р-показник ступеня; р=3 для кулькових і р=10/3= 3,33 для роликових підшипників; w-кутова швидкість кільця (вала), рад/c; LH-НЕОБХІДНА довговічність (ресурс) підшипника, ч. Звичайно довговічність підшипника визначаються терміном служби машини між капітальними ремонтами. У машинобудуванні приймають Lh = 4000...30 000 ч.
Формула (1) справедлива при w?1 рад/с. При w= 0,1...1 рад/c у неї підставляють w=1 рад/с.
Еквівалентне динамічне навантаження RE враховує характер і напрямок діючих на підшипник навантажень, умови роботи і залежать від типу підшипника:
для радіальних і радіально-завзятих підшипників
(2)
для упорних підшипників
де Rr- радіальне навантаження на підшипник (сумарна опорна реакція), Н; Ra-осевая навантаження підшипника, Н; V- коефіцієнт обертання, що враховує залежність довговічності підшипника від того, яке з кілець обертається; V=1 при обертанні внутрішнього кільця подшипника відносно напрямку радіальної нагрузки и V=l,2 при обертані наружного кільца. Кб- коефіціент безпеки, враховуючий вплив характеру нагрузки на довговічність підшипника;
Характер навантаження Кб
Спокійне навантаження (без поштовхів) ... 1
Легкі поштовхи ............ 1,1...1,2
Помірні поштовхи ........... 1,3...1,8
Кт- коефіцієнт, що враховує вплив температури на довговічність підшипника:
при t0C . . . . <100 125 150 175 200 250
Кт...... 1,00 1,05 1,10 1,15 1,25 1,40
X, У - коефіцієнти радіального й осьового навантажень (вказуються в каталозі, див. також табл. 2).
Мал.15 Приклад вала на роликових конічних підшипниках l-відстань між опорами ,1-набір металічних прокладок
Осьове навантаження Ra не робить впливу на еквівалентне навантаження RE, поки відношення Ra/(VRr) не перевищить значення е - коефіцієнта осьового нагружения (вказується в

 
 

Цікаве

Загрузка...