WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Вали і осі, їх опори (науковий реферат) - Реферат

Вали і осі, їх опори (науковий реферат) - Реферат

величини радіального зазору в підшипнику і від точності геометричної форми його деталей.
Мал.1 Шариковий радіальний підшипник
В окремих випадках для зменшення радіальних розмірів підшипника кільця відсутні (мал.3) і тіла кочення котяться безпосередньо по цапфі і корпусові.
Мал.2 Схема розміщення нагрузки між тілами кочення в підшипниках
Мал.3 Блок зубчатих колес на підшипниках з голковими роликами
Підшипники кочення широко поширені у всіх галузях машинобудування. Вони стандартизовані і виготовляються в масовому виробництві на ряді великих спеціалізованих заводів.
Достоїнства 1. Порівняно мала вартість унаслідок масового виробництва підшипників. 2. Малі втрати на тертя і незначне нагрівання (втрати на тертя при пуску і сталому режимі роботи практично однакові). 3. Високий ступінь взаємозамінності, що полегшує монтаж і ремонт машин. 4. Мала витрата мастильного матеріалу. 5. Не вимагають особливої уваги і відходу. 6. Малі осьові розміри.
Недоліки: 1. Висока чутливість до ударних і вібраційних навантажень унаслідок великої твердості конструкції підшипника. 2. Малонадійні у високошвидкісних приводах через надмірне нагрівання і небезпеку руйнування сепаратора від дії відцентрових сил. 3. Порівняно великі радіальні розміри. 4. Шум при великих швидкостях.
18. Класифікація і маркування підшипників кочення
Підшипники кочення класифікують по наступних основних ознаках:
за формою тіл кочення (мал.4) - кулькові (а) і роликові, причому останні можуть бути з циліндричними (б), конічними (в), бочкоподібними (г), голчастими (д) і крученими (е) роликами;
по напрямку сприйманого навантаження - радіальні, завзят, радіальн і завзяті;
по числу рядів тіл кочення - однорядні і багаторядні;
по здатності самовстановлюватися - несамоустановлювані і самоустановлювальні (сферичні);
по габаритних розмірах - на серії. Для кожного типу підшипника при тому самому внутрішньому діаметрі маються різні серії, що відрізняються розмірами кілець і тіл качения.
Мал.4 Тіла кочення підшипників
У залежності від розміру зовнішнього діаметра підшипника серії бувають: надлегкі, особливо легкі, легкі, середні і важкі.
У залежності від ширини підшипника серії підрозділяються на особливо вузькі, вузькі, нормальні, широкі й особливо широкі. ( Підшипники кочення маркірують нанесенням на торець кілець ряду цифр і букв, що умовно позначають внутрішній діаметр, серію, тип, конструктивні різновиди, клас точності й ін.
Дві перші цифри праворуч позначають його внутрішній діаметр d. Для підшипників з d = 20...495 мм розмір внутрішнього діаметра визначається множенням зазначених двох цифр на 5. Так, підшипник 7309 має d = 45 мм.
Третя цифра праворуч позначає серію діаметрів особливо легка серія- 1, легка - 2, середня - 3, важка - 4 і т.д. Наприклад, підшипник 7309 - середньої серії діаметрів
Четверта цифра праворуч позначає тип подшип ника:
Кульковий радіальний ............... 0
Кульковий радіальний сферичний ........... 1
Роликовий радіальний з короткими циліндричними роликами . 2
Те ж зі сферичними роликами ............ 3
" с довгими циліндричними або голчастими роликами ... 4
" с крученими роликами ............. . 5
Кульковий радіально-упорний ............ 6
Роликовий конічний ................ 7
Кульковий упорний, шариковий упорно-радіальний ..... 8
Роликовий упорний, роликовий упорно-радіальний ..... 9
Приведений для прикладу підшипник 7309 є роликовим конічним.
П'ята або п'ята і шоста цифри праворуч позначають відхилення конструкції підшипника від основного типу. Наприклад, підшипник 7309 основної конструкції (див. мал.11) п'ятої цифри в позначенні не має, а аналогічний підшипник з бортом (див. мал.12) клеймується 67309.
Сьома цифра праворуч позначає серію ширин.
Цифри 2, 4, 5 і 6, що стоять через тире спочатку цифр в основного позначення підшипника, вказують його клас точності. Нормальний клас точності позначається цифрою 0, що не проставляється. Надвисоким класом точності є 2, а потім у порядку зниження точності випливає 4, 5, 6 і 0. З переходом від класу 0 до класу 2 допуск радіального биття знижується в 5 разів, а вартість збільшується в 10 разів. Приведений як приклад підшипник 7309 - нормального класу точності.
В умовній позначці підшипників можуть бути додаткові знаки, що характеризують зміну металу деталей підшипника, спеціальні технологічні вимоги і т.д.
Приклади позначень підшипників: 211 -підшипник кульковий радіальний, легкої серії з внутрішнім діаметром d = 55 мм, нормального класу точності; 6-405- підшипник кульковий радіальний, важкої серії з d = 25 мм, шостого класу точності; 4-2208- підшипник роликовий радіальний з короткими циліндричними роликами, легкої серії з d = 40 мм, четвертого класу точності.
19. Основні типи підшипників качения і їхні матеріали
Кульковий радіальний підшипник (мал.5, табл.1) найпоширеніший у машинобудуванні. Він дешевий, допускає перекіс внутрішнього кільця щодо зовнішнього до 0 °10'. Призначений для радіального навантаження. Жолобчасті доріжки кочення дозволяють сприймати осьове навантаження. Забезпечує осьове фіксування вала в двох напрямках. При однакових габаритнихрозмірах працює з меншими втратами на тертя і при більшій кутовій швидкості вала, чим підшипники всіх інших конструкцій.
Кульковий радіальний сферичний підшипник (мал.6) призначений для радіального навантаження. Одночасно з радіальної може сприймати невелике осьове навантаження і працювати при значному (до 2...30) перекосі внутрішнього кільця щодо зовнішнього. Здатність самовстановлюватися визначає область його застосування.
Таблиця 1. Кулькові радіальні однорядні підшипники (вибірка)
Умовне позначення підшипника Розміри, мм (мал. 24.5) Грузопідйомність кН
d D У d динамічна Сr статична З0r,
Легка серія:
207 35 72 17 2 19,7 13,6
208 40 80 18 2 25,1 17,8
209 45 85 19 2 25,2 17,8
Середня серія:
307 35 80 21 2,5 25,7 17,6
308 40 90 23 2,5 31,3 22,3
309 45 100 25 2,5 37,1 26,2
Тяжка серія:
407 35 100 25 2,5 42,8 31,3
408 40 ПО 27 3 49,3 36,3
409 45 120 29 3 59,2 45,5
Мал.5 Шариковий радіальний підшипник
Мал.6 Шариковий радіальний сферичний підшипник
Мал.7 Роликовий радіальний підшипник зі сферичними роликами
Роликовий радіальний сферичний підшипник (малий.7) має ту ж характеристику, що і кулькову сферичний, але має найбільшу вантажопідйомність із всіх інших підшипників таких же габаритних розмірів.
Роликовий радіальний підшипник з короткими циліндричними роликами (мал.8, а) сприймає великі радіальні навантаження. Допускає осьовий взаємний зсув кілець. Застосовується для коротких твердих валів, а також у якості опор, щоплавають, (для валів шевронних шестірень і ін.).
При необхідності осьової фіксації валів в одному напрямку застосовують підшипники з додатковим буртом (мал.8, б), а для осьової фіксації в двох напрямках - підшипники з додатковим буртом і з завзятою шайбою (мал.8, в) Вантажопідйомність підшипника складає в середньому 1,7 від вантажопідйомності кулькового радіального.
Мал.8 Роликовий радіальний підшипник з короткими циліндричними роликами
Роликовий радіальний підшипник з

 
 

Цікаве

Загрузка...