WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Вали і осі, їх опори (науковий реферат) - Реферат

Вали і осі, їх опори (науковий реферат) - Реферат

(див. мал.3).
Для підшипників, що працюють у режимі недосконалого змащення, умовний розрахунок є основним і виконується в більшості випадків як перевірочний; для підшипників, що працюють в умовах рідинного змащення,- як орієнтований. При незадовільному результаті розрахунку змінюють розміри цапфи або приймають інший матеріал вкладиша, і розрахунок повторюють.
Приклад 1. Перевірити підшипник осі візка (див. мал.1) якщо розміри шийки: d = 60 мм і l=70 мм. Радіальне навантаження на підшипник Rr = 16 кН при максимальній кутовій швидкості осі w=30рад/c Матеріали вкладиша - БрО5Ц5СЗ, матеріал осі - нормалізована сталь 45.
Рішення. 1. Окружна швидкість шийки осі
v=wd/2=30·0,06/2 м/с = 0,9 м/с.
2. Для БрО5Ц5СЗ приймаємо [рm]=4 Н/мм2 [рmv1= 4 Мн·м/(м2).
3. Середній тиск у підшипнику [формула (1)]
що припустимо.
4. Перевірка підшипника на нагрівання і відсутність заїдання [формула(2)]:
рм v = 3,8 o 0,9 МН o м/ (м2 o с) = 3,42 МН·м/ (м2 ·с)<[pmv] (підшипник для заданого режиму роботи придатний.
14. Робота вкладишів в умовах рідинного змащення
Для забезпечення рідинного змащення дотримують наступні умови:
а) зазор між поверхнями тертя повинний бути необхідного розміру (див.мал.6);
б) олія необхідної в'язкості повинне надійно заповнювати зазор і безупинно поповнюватися (див. мал.6);
в) швидкість ковзання повинна бути достатньої для створення необхідної гідродинамічної підтримуючої сили за рахунок заклинювання мастильного матеріалу;
г) мастильний матеріал повинний цілком розділяти тертьові поверхні (див. мал.7).
Режим рідинного змащення вдається одержати при правильному проектуванні і ретельному виготовленні підшипника.
Розрахунок підшипників ковзання, що працюють при рідинному змащенні, виробляється на основі гідродинамічної теорії змащення, що заснована на рішенні диференціальних рівнянь гідродинаміки в'язкої рідини. Ця теорія доводить, що гідродинамічний тиск може розвиватися тільки в клиновому зазорі (див. епюрові на мал.6). Товщина h масляного шару в самому вузькому місці (див. мал.7) залежить від режиму роботи підшипника. Чим більше в'язкість мастильного матеріалу і кутова швидкість цапфи, тим більше h. Зі збільшенням навантаження h зменшується. При сталому режимі роботи товщина h повинна бути більше суми мікронерівностей цапфи , і вкладиша :
h=K( + ) (3)
де K? 2 - коефіцієнт запасу, що враховує вигин цапфи, а також неточності виготовлення і зборки.
Гідродинамічний розрахунок підшипників, що працюють у режимі рідинного змащення, є основним і виконується як перевірочний для контролю виконання умов рідинного змащення.
15. Підведення мастильного матеріалу. К.к.д.
Мастильний матеріал підводиться в підшипник по ходу обертання цапфи в зону зазору, де відсутнє гідродинамічний тиск (див. мал.6, б). Розподіл його по довжині вкладиша здійснюється мастильними канавками, що розташовують у ненавантаженій зоні вкладиша (див. мал.1 і 3). У місцях стику вкладишів роблять неглибокі кишені-холодильники 1 (мал.8), що прохолоджують мастильний матеріал, розподіляють його по довжині цапфи і збирають продукти зношування.
Мал.8 Вкладиш з двох половин
Рідкі олії подаються в підшипники самопливом за допомогою мастильних пристроїв або під тиском від шестерних і інших насосів. Мастильні пристрої численні і різноманітні.
По характеру подачі мастильного матеріалу розрізняють пристрою для періодичного (мал.9) і безперервного (мал.12) змазування, а в залежності від виду мастильного матеріалу- для пластичного (мал.10) і рідкого (мал.11).
Мал.9 Прес масленка пыд запресовку Мал.10 Масленка ковпачкова
Через прес-масельнички (див. мал.9) мастильний матеріал подається до тертьових поверхонь під тиском за допомогою шприца. Ці масельнички малогабаритні можуть встановлюватися у важкодоступних місцях.
Ковпачкові масельнички (див. мал.10) служать для подачі пластичного мастильного матеріалу. Тут мазь періодично видавлюється через канал масельнички шляхом підгвинчування ковпачка, заповненого маззю.
Ґнотові масельнички (див. мал.11) забезпечують безперервність подачі олії, фільтруючи його при проходженні через ґніт. Ґнотове змазування засноване на принципі сифона, здійснюваного капілярами бавовняного ґнота. Кінець ґнота, вставлений у трубку масельнички, повинний бути нижче дна масляного резервуара. Недоліком цих масельничок є залежність подачі олії від його рівня в маслюку, а також витрата олії в неробочий період.
Підведення олії кільцем (див. мал.12) є найбільш досконалий спосіб змазування підшипників. Здійснюється вільно висячим на цапфі кільцем. Від сили тертя між цапфою і кільцем останнє обертається, захоплює з ванни олію і подає її на цапфу. Олія, що відробила, стікає у ванну і знову захоплюється кільцем.
Мал.11 Масленка фытыльна Мал.12 Схема змазки кільцем
Змазування розбризкуванням застосовується в герметично закритих механізмах (редукторах, коробках передач),в яких масло захватується обертовими деталями і розбризкується.
В сучасному машинобудуванні широко застосовується циркуляційне змазування, коли до тертьових поверхонь безупинно підводиться свіжа охолоджена і профільтрована олія, а олія, що відробила, безперервне виводиться (див. мал.13, б).
К.к.д. підшипників ковзання залежить від втрат на тертя поверхонь ковзання. В умовах напіврідинного змащення к.к.д. однієї пари підшипників приймають: для вкладишів з чавуна ? = 0,95...0,96; із бронзи ? = 0,97...0,98; з бабітовою заливкою ? = 0,98...0,99;із деревослоїстих пластиків при змазуванні водою ? = 0,98.
16. Рекомендації з конструювання
1. Вкладиш виконують без буртиков (див. мал.1), з одним і двома буртиками (див. мал.8). Буртики служать для сприйняття осьових навантажень і фіксації вкладишів від осьового зсуву.
Товщина стінки вкладиша залежить від діаметра d цапфи і матеріалу. Для чавунних вкладишів = 0,03d+ (2...5) мм; для бронзових вкладишів = 0,03d+ +(1...3) мм.
Ширина буртика b 1,2 , а висота h 0,6
Товщина шару заливання бабіту (див. мал.4) 0 0,1...0,5 мм. Треба враховувати, що зі збільшенням товщини шару його міцність зменшується.
Істотне значення має вибір відношення l/d вкладиша, де / - довжина вкладиша, a d - діаметр його отвору. Для підшипників більшості машин оптимальне відношення l/d = = 0,5...0,9. Чим більше довжина вкладиша, тим небезпечніше перекіс осей вала і вкладиша (виникнення кромочних тисків).
2. Вкладиші жорстко закріплюють у корпусі для запобігання від провертання й осьового зсуву (див. мал.3).
3. Регулювання зазору в рознімних підшипниках роблять радіальним зсувом вкладишів: підбором або під-шліфуванням прокладок, встановлених у розніманні корпуса; або шабруванням площин стику вкладиша або корпуса (див. мал.3).
17. Загальні відомості про підшипники кочення
Підшипники кочення (мал.1) являють собою готовий вузол, основним елементом якого є тіла кочення - кульки 3 або ролики, установлені між кільцями 1 і 2 і утримувані на визначеній відстані один від одного обоймою, називаної сепаратором 4. У процесі роботи тіла кочення котяться по доріжках кочення кілець, одне з яких у більшості випадків нерухоме. Розподіл навантаження між несущими тілами кочення нерівномірний (мал.2) і залежить від

 
 

Цікаве

Загрузка...