WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Організація, обладнання і технологія газового зварювання - Курсова робота

Організація, обладнання і технологія газового зварювання - Курсова робота

щоб після зварювання деталі прийняли потрібне взаємне розташування. В цьому випадку лист розміщують так: під деяким відносно одне одного кутом. В процесі зварювання внаслідок усадки, кромки зближаються і зменшується деформація. Використовують також жорстке закріплення зварювальних деталей, а також попередній підігрів.
а - врівноваження; б - зворотня деформація.
Рисунок 8. - Способи зменшення деформації.
Способи контролю якості зварних з'єднань і їх обладнання.
Механічні випробування зварних з'єднань звичайно проводять на зразках, вирізаних з окремих ділянок стика. Ці випробування потребують руйнування зразків і тому використовуються вибіркова. Подібне випробування використовують для контроля якості зварних матеріалів (електродів, дроті і флюсу); для вибіркової пробірки механічних властивостей зварних з'єднань, виконаних пресовими методами зварки.
Механічні випробування зварних з'єднань в металу швів проводять на зразках, вирізаних з нитки трубопровода чи з пробних стиків, зварених з коротких відрізків труб в умовах, аналогічних трасовим.
З кожного стика виготовляють від шести до шістнадцяти зразків. Вирізані зразки підлягають механічній обробці для получення зазначеної форми і розмірів.
При випробуванні на розтяг визначають міцність металу шва чи зварного з'єднання. Відповідно цьому образці можуть бути двох видів. На (рисунку 197, а) показані образці для визначення часового супротиву найбільш слабого участка в стиковому з'єднанні.
Випробовування на згин стикового з'єднання складає в загині зразка з орієнтовною силою вкруг закругленої оправки (рисунок 197, б). Кут згину визначається при виникненні першої тріщини в зоні.
а - статичний розтяг;
б - статичний згин;
в - на ребро;
г - на злом з підрізом;
д - на ударний згин.
Рисунок 9 - Зразки для механічних випробувань зварних з'єднань.
Зразки випробувань в стаціонарних чи пересувних лабораторіях.
Для отримання оперативних даних в трасових умовах використовують пересувні лабораторії марки ЛКС, які встановлюють на прицепі. В комплексі лабораторії є фрезерний станок марки НГФ-110Ш1 і розривна машина марки РМУГ-20 для механічних випробувань зразків на розтяг і згин.
1 - злам з підрізом; 2 - згин коренем шва назовні чи на ребро; 3 - згин коренем шва в середину; 4 - на розтяг.
а - для труб діаметром 75-325 мм;
б - для труб більше 325 мм.
Рисунок 10 - Схема вирізки зразків для механічних випробувань.
Для визначення ударної в'язкості металу шва, навколо шовної зони чи наплавленого металу (рисунок 197, д) випробування проводять в стаціонарних лабораторіях на зразках з січенням не більше 10 х 10 мм. В залежності від випробування при вборі положення зразка в випробувальному з'єднанні вершину підрізу розташовують в різних точках шва.
Потрібне положення зразка встановлюють по макрошліфу поперечного січення зварного з'єднання. При цьому всі зразки розташовують поперек поздовжньої осі шва.
Твердість різних ділянок зварного з'єднання визначають в поперечному січенні на макрошліфах замором на приборах Виккерса, Роквелла і Брінелля.
Твердістю називається осібність металу опиратись пластичній деформації при вдавлюванні в нього значно твердішого тіла.
До основних видів випробувань на твердість відносяться три передбачених стандартами методи, названих по імені їх винахідників: метод Бриннеля, метод Виккерса і метод Роквелла.
Вимірювання твердості по методу Брінелля застосовується для металів і сплавів малої і середньої твердості. Він складається в тому, що випробовуючий зразок під дією визначеного зусилля вдавлюється шарик визначеного діаметру. Нагрузка діє в строго визначений час. Діаметри шариків 10,5 і 2,5 мм. Співвідношення діаметра шарика, навантаження і часу витримки шарика під навантаженням регламентується ГОСТ 9012-59. Діставши діаметр відбитку повинен складатися 0,2...0,6 діаметра шарика.
Для випробувань матеріалів великої твердості застосовують метод Виккерса, де кінцевиком для випробування служить алмазна піраміда, яка дозволяє провірити твердість деталей малих січень і тонких шарів. Як і при випробуваннях по методу Брінелля, твердість по Віккерсу визначається відношенням величини навантаження до площі основного металу "зусиллям".
1 - вантаж;
2 - привід;
3 - оправка з валиком;
4 - робочий столик.
Рисунок 11. - Схема пристрою ТШ-2 для вимірювання пристрою.
1 - шарик;
2 - корпус;
3 - боєк;
4 - еталон.
Рисунок 12 - Схема пристрою типу Польді для вимірювання пристрою.
4.4. Види випробувань і зразки для їх виконання.
Для оцінки механічних властивостей зварні з'єднання підлягають різним випробуванням. До механічних випробувань зварних з'єднань звертаються і в тих випадках, коли потрібно визначити якість зварювальних матеріалів, розробити оптимальні технологічні режими (особливо при зварюванні спецсталей), а також при провірці кваліфікації зварників, що й описано попередньо.
Механічні випробування зварних з'єднань по характеру прикладанні нагрузок в часі можна поділити на три основних типи:
статистичне випробування, втілюючи шляхом поступового зростання нагрузки на зразок до його повного розбиття; імітуючи роботу зварних з'єднань при постійній нагрузці;
динамічне випробування, при якому зусилля зростають миттєво і діє на протязі короткого часу; характерні для з'єднань, працюючих в умовах скоро зростаючих навантажень (ударів);
випробування на втому, при яких навантаження багаторазово змінюється по величині, або по величині і знаку.
Методи визначення механічних властивостей зварних з'єднань спостерігаються інші види випробувань металу різних ділянок зварного з'єднання і наплавленого металу зварного шва:
а) на статичне (короткочасне) розтягування;
б) на ударний згин (на підрізних зразках);
в) на стійкість проти механічного старіння;
г) на статичний розтяг (зварного з'єднання);
д) на статичний згин (загин зварного з'єднання);
е) на ударний розрив (зварного з'єднання), а також зміна твердості металу різних ділянок зварного з'єднання і наплавленого металу.
Випробування проводять на обранцях, вірізаючих з контрольованих виробів, наприклад, з стиків трубопроводів, чи з контрольних з'єднань, спеціально зварених для таких цілей. При цьому необхідно використовувати ті ж основний метал і зварювальні матеріали, режими зварки і термообробки, тих же зварників. Зразкизварних з'єднань не повинні мати прогин, величина якого на довжині 200 мм перевищує 10% товщини зварюваного металу чи складає більше 4 мм. Депланація, тобто перевищення одної кромки над другою в стикових з'єднаннях, повинна бути не більше 15% товщини зварювальних листів, але не більше 4 мм.
При зварці контрольних з'єднань ширина (в) кожної зварювальної пластини в залежності від товщини металу (б) повинні бути не менше:
в, мм 50 70 100 150
б, мм 4 4...10 10...20 20...50
Довжину пластин визначають в залежності від розмірів і числа зразків, які необхідно з них виготовити, з урахуванням довжини

 
 

Цікаве

Загрузка...