WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Організація, обладнання і технологія газового зварювання - Курсова робота

Організація, обладнання і технологія газового зварювання - Курсова робота

того, щоб метал зварювальної ванни був завжди захищений від дії навколишнього середовища газами встановленої зони полум'я. Тому спосіб 4, при якому полум'я пальника періодично відводиться в сторону, застосувати не рекомендується, так як визиває окислення рідкого металу киснем повітря.
При газовому зварюванні часто користуються ацетиленовим полум'ям, яке в залежності від співвідношення в суміші кількості складових газів може бути нормальним, окисленим і навуглецевуючим.
Таблиця 4. Характеристика видів ацетиленового полум'я.
Вид полум'я Співіднош.
Коротка х-ка полум'я і відрізняючи ознаки Основна обл. застосування
Нормальне (відновлююче) 1,1-1,3 Чітко виражені ядро полум'я відновлюючи зона і факел. Довжина відновлюючої зони до 20 мм в залежності від № наконечника Мах температура на відстані 2-6 мм від кінця ядра. Зварка сталей всіх марок міді, бронзи і алюмінію.
Окислене Більше 1,3 Укорочене загострене ядро із нечітким обмеженням. Полум'я має бліде забарвлення, окисля зварювальний метал. Зварювання латуні ( =1,4).
Навуглецевуюче Менше 1,1 Ядро збільшене на кінці якого утворюється зелений віночок. Відновлюючи зона майже зливається з ядром. Полум'я має жовте забарвлення, навуглецевує зварювальний матеріал. Зварювання чавуна (із надлишком ацетилена)
Фізико-хімічні процеси, що проходять в зоні плавлення, зручно розглядати на основі законів хімічної термодинаміки. Для металургійних процесів при зварюванні характерно, що:
- в кожному окремому об'ємі зони плавлення реакції прагнуть до стану рівноваги, як найбільш вигідному із енергетичної точки зору;
- перехід із неврівноваженого стану, що характеризується вільною енергією, в рівновагу з енергією супроводжується зменшенням самостійної енергії системи взаємодіючих речовин.
Металургійні процеси при зварюванні проходять короткочасно з великим градієнтом температур, із значним перемішуванням взаємодіючих фаз. Взаємодія між шлаком, газом і металом проходить на стадії ванни.
На стадії ванни характерні порівняно невисока температура металу (1700-18000С) і на порядок менша відносна поверхня контакту фаз. На цій стадії час контакту металу з газом і шлаком досягає 5-50 с, але перечисленні процеси майже не дістають повного розвитку.
2. Технологія зварювання.
В будівництві газову зварку застосовують в основному при з'єднанні стиків стальних труб малих і середніх діаметрів, зварюванні стикових з'єднань стальних елементів товщиною до 6-8 мм, зварюванні кольорових металів, алюмінію і свинцю та ремонтного зварювання чавуна.
Газове зварювання виконують лівим або правим способом.
При правому способі зварювання, полум'я зварювального пальника направлене на шов, а процес зварювання ведеться зліва направо. Пальник переміщується спереду дроту зварювального, а формування зварного шва проходить згідно рисунку 2.1.
Рисунок 2.1. Правий спосіб газової зварки.
На рисунку 2.2. схематично показаний рух пальника та зварювального дроту при правому способі газового зварювання.
Рисунок 2.2. - Траєкторії руху зварювального дроту та пальника при правому способі газового зварювання.
При лівому способі зварювання полум'я зварювального пальника направлено від шва, і процес зварювання ведеться зправа наліво. Пальник переміщується вслід за зварювальним дротом, і формування зварювального шва проводять по схемі рисунку 2.3.
Але потрібно відмітити, що зовнішній вигляд при лівому способі (в особливості при зварюванні металу малої товщини) краще, так як зварник при цьому способі добре бачить кромку застигаючої ванни і дякуючи цьому забезпечує рівномірну висоту і ширину валика.
Практика показує, що при зварюванні металу товщиною до 3 мм більш продуктивним є лівий спосіб, а при більшій товщині (в особливості при зварюванні із скосом кромок) - правий спосіб.
Рисунок 2.3. - Лівий спосіб газового зварювання та траєкторія руху зварювальника дроту та пальника.
Дослідження газового зварювання сталей відносно великої товщини (5-12 мм) лівим і правим способом були встановлені слідуючи особливі способи зварювання:
1. Потужність полум'я повинна встановлюватись із розрахунку 150 л/год ацетилену на 1 мм товщини зварювального матеріалу.
2. Кут зрізу кромок при правому способі повинен бути приблизно на 10-150 менше, ніж при лівому способі, при чому пальник повинен переміщуватись поступово вздовж шва без поперечних коливань, зварювальним дротом необхідно проводити коливальні рухи, які сприяють кращому переміщуванню ванни і формуванні шва потрібної ширини.
3. Кут нахилу мундштука пальника при правому способі до поверхні виробу повинен бути на 10-200 більше, ніж при зварюванні лівим способом.
4. При дотриманні приведених вище умов продуктивність правого способу зварювання на 20-25% вища, а розхід газів на 15-20% менша, ніж при лівому способі зварювання.
Основними факторами, які визначають режими газового зварювання, повз швидкості зварювання, яка при ручному дуговому процесі може бути різною, є кут нахилу наконечника пальника, потужність полум'я і діаметр зварювального дроту. Нахил мундштука пальника до поверхні металу залежить в основному від товщини зварювальних листів і від теплофізичних властивостей металу. Чим більша товщина металу, тим більший кут нахилу мундштука пальника.
Потужність полум'я. Про потужність зварювального полум'я прийнято судити по годинній затраті пального газу. Потужність полум'я залежить від товщини металу і його теплофізичних властивостей. Чим більша товщина металу і чим вища його температура плавлення і теплопровідність, тим більшу потужність полум'я необхідно вибирати для його зварки. Так, наприклад, при зварюванні мало вуглецевих і низьколегованих сталей, годинний розхід ацетилену встановлюється по слідучим емпіричним формулам:
для лівого способу
л/год, (2.1)
для правого способу
л/год, (2.2)
де S - товщина зварювальної сталі, мм.
Зварювання швів відбувається в різних просторових положеннях. Найбільш простою є зварювання швів в нижньому положенні. Полум'я пальника напрямляють з таким розрахунком, щоб кромки зварювального металу знаходились в відновлюючій зоні на відстані 2-6 мм від ядра полум'я.
Шви в вертикальному положенні виконують, ведучи зварювання зверху вниз при товщині металу до 3 мм, лівим способом. Пальник розташовують під кутом 45-600 до шва, а дріт - під кутом 900 до полум'я. (див. рисунок 2.4, а, б).
Горизонтальні шви (див. рисунок 2.4, в) зварюють правим способом, запобігаючи стіканню рідкого металу на нижню кромку за рахунок тиску газів полум'ї.
Стельові шви (див. рисунок 2.4, г) виконують також правим способом, так як при ньому тиск газів полум'я утримує ванну рідкого металу від стікання. Зварювальний дріт при цьому тримають нахиленодо вісі шва.
де а - зварювання вертикальних швів знизу вверх;
б - теж саме (зварювання наскрізним валиком);
в - зварювання горизонтальних швів;
г - зварювання стельових швів.
Рисунок 2.4 - Зварювання швів в різних просторових

 
 

Цікаве

Загрузка...