WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Ліпні роботи - Реферат

Ліпні роботи - Реферат

прямолінійних або криволінійних витягнутих архітектурних деталей без рельєфної порізки можна виготовляти за допомогою відповідних шаблонів. У цьому параграфі ми в основному розглянемо технологію виконання простих моделей за допомогою шаблонів.
За модель може також служити кусок старої ліпнини, знятий з раніше опорядженої ліпленням поверхні. Це здебільшого роблять, виконуючи ремонтні роботи.
Моделі у вигляді витягнутої архітектурної деталі виконують на столі-верстаку, на кришку якого кладуть мармурову, гіпсову або скляну (завтовшки 8-10 мм) плиту з отвором діаметром 10-15 мм в її геометричному центрі. Розмір кришки верстака 1x2-2,8 м.
Шаблон для виконання моделі на столі виконують у натуральну величину за профілем деталі, поданої у робочих кресленнях. Шаблон виготовляють так само, як і під час витягування архітектурних деталей безпосередньо на поверхні. На Рис. 7 подано зразки шаблонів для виконання прямолінійних і криволінійних архітектурних деталей різного профілю.
Розглянемо виконання моделі прямолінійної архітектурної деталі за шаблоном, поданим на Рис. 7, а. Спочатку вздовж довшого краю кришки стола прибивають дошку (правило) 1 так, щоб вона виступала над площиною кришки на 3-4 см. До опорної дошки шаблона 4 прибивають полозок 2 так, щоб він знаходився над правилом і ковзав по ньому. Після цього шаблон протягують по всій довжині правила і слідкують за тим, щоб він рівномірно пересувався (не скакав). Довжина моделі прямолінійної деталі має бути не більше 1 м. Довші деталі під час висихання і при перенесенні до місця встановлення деформуються (вигинаються).
Рис. 7. Зразки шаблонів для виконання витягнутих архітектурних деталей:
а - з однією опорною дошкою; б - з двома опорними дошками; в - для криволінійної циркульної деталі; г - для прямолінійної і криволінійної деталей; д - для криволінійної деталі; 1 - правило; 2 - полозок; 3 - підкоси; 4 - опорна дошка (санчата); 5 - профільна дошка; 6 - профільна металева пластинка; 7 - паз для штифта; 8 - штифти; 9 - радіусна рейка
До початку витягування деталі правило, полозок і частину кришки верстака, яка буде зайнята деталлю, змащують мастилом. Приготовлений густий гіпсовий розчин (тісто) лопаткою наносять на кришку стола смугою, що дорівнює висоті деталі, за кілька разів тонкими шарами. Після накидання кожного шару шаблон протягують оббитим жерстю боком уперед. При наступному накиданні розчину слідкують, щоб він заповнив усі ділянки деталі. Коли деталь готова і повністю затвердне, її змочують водою і знову пересувають шаблон у тому ж напрямку, здираючи верхній шар гіпсу. Після цього модель вкривають рідким розчином гіпсу і протягують шаблон у протилежному напрямку. Після повного затверднення моделі кінці її підрізають під прямим кутом ножем або пилкою, вкривають оліфою чи лаком і використовують для виготовлення форми.
Для виготовлення циркульної криволінійної моделі користуються шаблоном, поданим на Рис. 7, в. Для виконання цієї роботи спочатку на кришці стола відмічають смугу, що дорівнює ширині майбутньої моделі. З цією метою штифт шаблона вставляють у відповідний отвір на кришці стола (у центрі) і, обертаючи шаблон з притиснутим до нього олівцем, намічають відповідні лінії. Далі роботу виконують так само, як і при виконанні прямолінійної моделі.
Дрібні моделі рельєфних порізок (намиста, гороху, листя тощо), якими прикрашають різні архітектурні елементи будівлі, в тому числі і витягнуті архітектурні деталі, вирізують вручну з гіпсових заготовок прямокутного перерізу з профілем рельєфної оздоби, попередньо виготовлених за допомогою шаблона або відлитих у спеціальних формах.
На Рис. 8 подано послідовність виконання порізки гороху. Спочатку виготовляють шаблон, у профільній дошці якого вирізують профіль гороху і профіль пластинки, на якій він буде триматись. За цим шаблоном на столі-верстаку витягують заготовку завдовжки 20-25 см (Рис. 8, б). Коли заготовка затвердне, приступають до вирізування рельєфу гороха вручну. Для цього на заготовці олівцем позначають розміри горошин. Вирізують горошини, користуючись долотами різного профілю і розмірів (див. Рис. 2, в, г). Вирізану модель обережно шліфують дрібнозернистою шліфувальною шкуркою і вкривають шелаковим лаком або оліфою.
Такий спосіб виконання рельєфних порізок досить складний, тому краще виготовляти такі моделі з дерева, металу, пластмаси, виточуючи їх, якщо це можливо, на відповідних верстатах.
ВИГОТОВЛЕННЯ ФОРМ
По готовій моделі виготовлюють відповідну форму, в якій в подальшому будуть відливати потрібну кількість архітектурних деталей. За ступенем складності форми бувають прості, що складаються з однієї черепашки, і складні (кускові) - з декількох черепашок. Якщо модель глиняна або пластилінова, то спочатку виготовляють чорнову форму, а потім робочу. При застосуванні моделей, виготовлених з твердих матеріалів (гіпс, дерево, метал), одразу виготовляють робочу форму.
Рис. 8. Послідовність виконання порізки гороху:
а - профільна дошка шаблону; б - гіпсова заготовка; в - порізка гороху
Для створення чорнової гіпсової форми модель з м'якого матеріалу плоским боком кладуть на змащену мастилом відповідну ділянкустола і покривають її шаром підфарбованого густого гіпсового розчину завтовшки 6-8 мм. Розчин роблять кольоровим, щоб після відливання в цій формі гіпсової моделі можна було бачити межу між моделлю і формою, від якої її потрібно відділити. Для підфарбування гіпсового розчину до нього додають невелику кількість мінерального пігменту (вохри, залізного сурика, мумії тощо). Коли перший шар розчину затвердне, накладають другий шар розчину білого кольору завтовшки до 30 мм.
Після затверднення гіпсової форми з неї видаляють глину, очищаючи кожну заглибину, промивають водою і сушать. Коли форма повністю висохне, її змащують мастилом і заповнюють гіпсовим розчином. Після затверднення розчину форму обережно, щоб не пошкодити модель, розбивають, розколюючи долотом на окремі куски. Відмиту модель обробляють, усуваючи на ній шорсткість, дрібні пошкодження поверхні, ра-ковини та інші дефекти. За цією моделлю виготовляють робочі форми.
Форми, що виготовляють за моделями з твердих матеріалів, роблять так само, але без підфарбування гіпсового розчину. Поверхню моделі попередньо вкривають за 3-4 рази спиртовим лаком або нітролаком.
Якщо гіпсова деталь великого розміру або складного рельєфу, форми для її відливання роблять кускові, тобто складені з кількох черепашок. Розміри кусків (черепашок) форми можуть бути від 5 до 50 см, завтовшки до 4 см. Розміри кожного куска у формі можуть бути різні, бо межі їх вибирають залежно від контуру рельєфу так, щоб не перерізувались окремі елементи високого рельєфу. Це дасть можливість під час формування деталі легко відділяти від неї кожний кусок форми.
Щоб виготовити кускову форму, підготовлену модель плоским боком кладуть на змащену мастилом ділянку стола. Потім приготовляють таку кількість гіпсового розчину, якої вистачить на ділянки моделі у межах одного або двох кусків форми. Розчин укладають так, щоб кожен кусок зверху виступав у вигляді піраміди. Це роблять за допомогою лопатки. Коли розчин затвердне, куски знімають з моделі, краї їхні підрізають ножем, змащують мастилом і встановлюють на місце. Так само формують усі наступні куски форми. Послідовність у формуванні кусків залежить від складності рельєфу моделі, форми архітектурної деталі, тому для кожної деталі вона буде різною.
Щоб кускову форму можна було легко зібрати, для неї роблять спеціальний гіпсовий кожух. Перед влаштуванням кожуха висушену кускову форму, не знімаючи з моделі, змащують мастилом і покривають гіпсовим розчином у декілька шарів. Перший шар роблять рідким розчином, оббризкуючи ним форму так, щоб розчин зайшов у всі заглибини. Коли цей розчин затвердне, послідовно накладають наступні шари розчину так, щоб кожух був завтовшки 6-8 см.

 
 

Цікаве

Загрузка...