WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Ліпні роботи - Реферат

Ліпні роботи - Реферат


Реферат
на тему:
Ліпні роботи
ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ ПРО ЛІПНІ РОБОТИ
ІНСТРУМЕНТИ І ПРИСТРОЇ ДЛЯ ЛІПНИХ РОБІТ
МАТЕРІАЛИ І РОЗЧИНИ ДЛЯ ЛІПНИХ РОБІТ
ВИГОТОВЛЕННЯ МОДЕЛЕЙ
ВИГОТОВЛЕННЯ ФОРМ
ФОРМУВАННЯ ЛІПНИХ ДЕТАЛЕЙ
ВСТАНОВЛЕННЯ ГОТОВИХ ЛІПНИХ ДЕТАЛЕЙ
ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ ПРО ЛІПНІ РОБОТИ
Приміщення і фасади будівель з декоративною метою прикрашають рельєфними архітектурними ліпними деталями, які після встановлення на місце виступають з площини будівельної конструкції (стіни, стелі, колони тощо). До архітектурних деталей відносяться: карнизи, барельєфи, ліпні фризи, розетки, балясини та ін. Окремими елементами архітектурних оздоблень є іоніки, листя, горох, сухарі та інші деталі, які здебільшого виготовляють у вигляді стрічкового орнаменту (рис. ПО). Роботи, пов'язані з виготовленням архітектурних деталей і встановленням їх на місце, називаються ліпними. Такі роботи виконують ліпники архітектурних деталей.
Архітектурні деталі для оздоблення фасадів виготовляють з цементного розчину індустріальним способом на залізобетонних заводах і лише деякі дрібні збірні елементи і деталі можна виготовляти в приоб'єктних ліпних майстернях. Деталі для опорядження приміщень виготовляють з гіпсу в спеціально обладнаних ліпних майстернях. Застосовувати гіпсові деталі для опорядження зовнішніх поверхонь можна у виключних випадках при умові захисту їх від атмосферних опадів водостійким покриттям (оліфою, олійною фарбою, парафіном тощо) або під піддашком.
За своїм характером і, до деякої міри, за технологією виконання ліпні і штукатурні роботи споріднені. Особливо це спостерігається при виконанні рельєфних декоративних штукатурок, витягуванні архітектурних деталей шаблонами, створенні фактурної поверхні тощо. Тому, вивчаючи ліпні роботи, ми знову зіткнемося з приготуванням відповідних розчинів, виконан-ням моделей за допомогою шаблонів тощо.
Рис. 1. Ліпні вироби:
а - іоніки; б - намисто; б - горох; г - тригліф; д ~ розетка; є - балясина
Ліпні вироби, що надходять на будівництво з заводів будіндустрії або спеціальних майстерень, мають бути повністю опоряджені і готові до встановлення на місце. На їх зовнішній поверхні не повинно бути раковин, щілин, напливів розчину та інших дефектів. Відповідний рельєф кожного виробу має бути чітким і однаковим на кожній однотипній деталі.
Завезені на будівельні об'єкти ліпні вироби встановлюють у відповідності з проектом, додержуючись таких вимог:
деталі масою до 1 кг, виготовлені з гіпсу, заввишки до 10 см або виготовлені на цементному в'яжучому заввишки до 5 см, закріплюють відповідно на гіпсовому або цементному розчині;
деталі масою від 1 до 5 кг, виготовлені з гіпсу, заввишки більше 10 см або виготовлені на цементному в'яжучому заввишки до 5 см, закріплюють костилями або шурупами і на відповідних розчинах;
важкі деталі масою більше 5 кг закріплюють на клямерах і розчині;
якщо важкі деталі мають в собі арматурний каркас, то арматура з нього має виступати назовні. У цьому випадку деталь закріплюють за допомогою арматури до основних частин будівлі;
архітектурні деталі фасадів встановлюють одночасно з кладкою стін;
встановлювати гіпсові деталі в приміщеннях з експлуатаційною вологістю більше 60 % не допускається;
закріплювати ліпні деталі гіпсовою мастикою до бетонних поверхонь і поверхонь, обштукатурених цементними розчинами, не допускається.
Якість виконаних ліпних опоряджень повинна відповідати таким вимогам:
відхилення витягнутих ліпних деталей (карниза, паска тощо) від горизонталі і вертикалі не повинне бути більше 1 мм на 1 м довжини або висоти;
відхилення осі крупної окремо стоячої деталі від заданого положення не повинно бути більше 10 мм;
частини рельєфу гіпсової деталі у місцях стику повинні знаходитись в одній площині;
опоряджені стики між деталями мають бути непомітними;
рисунок у кутах повинен бути симетричним з обох боків кута.
Ліпні роботи виконують у такій послідовності: виготовлення моделей у натуральному розмірі, виготовлення форм, формування виробу, зовнішнє опорядження його і встановлення на місце.
ІНСТРУМЕНТИ І ПРИСТРОЇ ДЛЯ ЛІПНИХ РОБІТ
У ліпних роботах застосовують різні інструменти, які за призначенням можна поділити на чотири групи: різальні, скребкові, вимірювальні і допоміжні. З деякими з цих інструментів ви вже познайомились, бо вони застосовуються у штукатурних і деяких інших опоряджувальних роботах.
До різального інструменту відносяться долота, скарпелі, ножі та пилки.
Долота з прямими лезами (Рис. 2, в) застосовують для обробки плоских поверхонь відлитих форм, моделей і готових гіпсових деталей. їх виготовляють із сталі, дюралюмінію, латуні та інших матеріалів. Довжина долот 200-300 мм, ширина робочого леза 5-50 мм. Лезо долота може бути прямим або косим з рівним або зубчастим краєм.
Рис. 2. Різальний інструмент:
а - ніж; б - пилка-ножовка; в- прямі долота; г - напівкруглі долота; д - карпелі
Для обробки сферичних поверхонь гіпсових деталей застосовують напівкруглі долота (Рис. 2, г). За розмірами вони бувають такі самі, як долота з прямими лезами.
Ножі (Рис. 2, а) різні за розміром і формою застосовують для підрізування країв гіпсових виробів, розколювання невеликого розміру гіпсових чорнових форм та інших робіт. Ножі виробляють з якісної високовуглецевої інструментальної сталі, яка пройшла спеціальну термічну обробку.
Пилка-ножовка (Рис. 2,6) застосовується для розпилювання погонажних гіпсових деталей, відрізування їхніх кінців для з'єднання "на вус", розпилювання дощок і рейок при виготовленні шаблонів та інших робіт. Полотна пилок виготовляють з вуглецевої інструментальної гарячекатаної сталі з хімічно захисним покриттям. Ручки пилок роблять з пластмаси, деревини, алюмінієвих сплавів тощо. Довжина пилки 400-600 мм.
Скарпелі (Рис. 2, д) для ліпних робіт - це тонкі сталеві стержні завдовжки 200-300 мм з розплющеним робочим лезом завширшки 10-ЗО мм. Скарпелі застосовують для розколювання гіпсових форм, зрубування напливів розчину на цементних або ліпних виробах та інших робіт.
Рис. 3. Скребкові і згладжуючі інструменти:
а - стеки; б - косарики; в - лопатки
Рис. 4. Вимірювальні інструменти:
а - вимірювачі; б - циркулі; в - косинець; г -кутник
До скребкових інструментів відносяться стеки, косарики, лопатки, циклі та інші подібні інструменти.
Стеки, косарики і лопатки (Рис. 3) застосовують при виготовленні і обробці моделей, форм і готових ліпних виробів. Ними намазують гіпсовий розчин на пошкоджені місця виробу, підправляють усьонки, намазують на модель клей тощо. Ці інструменти робітник здебільшого виготовляє сам з міді, дюралюмінію, деревини твердих порід, кісток та інших твердих ма-теріалів. Робочі леза стек можуть бути прямі або зубчасті.
З цією ж метою можна застосовувати циклі з дрібними зубцями (див. рис. 99, а).
Рис. 5. Малярні щітки (а) і мутовки (б)
При виготовленнімоделей і шаблонів користуються різними вимірювальними інструментами: косинцями, кутниками, циркулями, вимірювачами, дерев'яними або металевими лінійками тощо (Рис. 4). Ці інструменти потрібні для виконання геометричних побудов при виготовленні профільних дощок шаблонів, перенесення розмірів рисунка в натуральну величину з робочого креслення на модель чи шаблон та інших робіт.
Крім зазначених вище інструментів, при виконанні ліпних робіт користуються круглими і плоскими малярними щітками (Рис. 5, а), якими наносять на модель і форми мастила, клеовий розчин, оліфу, тощо. Виготовляють ліпні вироби на столах-верстаках. Для перемішування гіпсового розчину в ящику та трамбування його після заповнення форм застосовують мутовки (Рис. 5, б).
МАТЕРІАЛИ І РОЗЧИНИ ДЛЯ ЛІПНИХ РОБІТ
Для виготовлення моделей застосовують глину або пластилін.
Глину можна використовувати яку завгодно, аби вона була

 
 

Цікаве

Загрузка...