WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Спеціальні види опорядження - Реферат

Спеціальні види опорядження - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Спеціальні види опорядження
Опорядження під метали. Опорядження деревини під метали здійснюється трьома способами: металізацією (розпилення металу), бронзуванням (нанесення металевої пудри) і позолотою або срібленням (склеювання поверхні деревини фольгою).
Металізація полягає в тому, що розплавлений у спеціальному апараті (металізаторі) метал струменем стисненого повітря, що надходить у нього, розбивається на дрібні частинки (1 - 4 мкм), які з великою швидкістю (130-140 м/с) викидаються на оброблювану поверхню у вигляді факела. Внаслідок цього частинки металу проникають у пори деревини, зчіплюються з нею, і на поверхні утворюється суцільне тонке металеве покриття. Металізацію можна застосовувати не тільки для деревини, а й для інших матеріалів (папір, шкіра, бетон, скло, гіпс та ін.).
Для металізації деревини застосовують олово, цинк, свинець, мідь, латунь, алюміній, бронзу у вигляді дроту діаметром 1-2,5 мм. Дріт закладають у спеціальний апарат (УПН-1 або УПН-ЗТ), де він плавиться і в рідкому стані розпилюється. Після шліфування і полірування металізоване покриття стає блискучим.
Бронзування. Найпростішим і найдоступнішим способом імітації деревини під метали є бронзування, яке виконується двома методами: по тинктурі і на відлип.
Бронзування по тинктурі полягає в тому, що металевий порошок або пудру наносять на поверхню у вигляді алюмінієвої або бронзової фарби. Зв'язуючими компонентами (тинктурами) для внутрішніх приміщень можуть бути пісні оліфи, скипидарні й нітроцелюлозні лаки, а також водні розчини світлих клеїв; для зовнішніх - світла оліфа або хлорвініловий лак. Проте найкраще застосовувати тинктури № 99 і масляний лак № 8. Бронзування по тинктурі здійснюється як звичайне фарбування.
Бронзування на відлип полягає в тому, що на підготовлену поверхню спочатку наносять лак або клейовий розчин і витримують її до стану відлипання. Тоді поверхню спилюють бронзовою пудрою м'яким пензлем або коротко підстриженим тампоном із хутра чи бархату. Пудра зчіплюється з липкою поверхнею і утворює рівномірний шар, а та, що не прилипла до поверхні, змітається м'яким пензлем. Для закріплення бронзового порошку на поверхні деревини і для надання блиску її покривають безколірним лаком.
Позолота і сріблення по дереву застосовуються тільки при опорядженні приміщень і меблів спеціального призначення або для реставраційних робіт. Для цього застосовують тонесенькі листи фольги відповідних металів. Ці листи перекладені пергаментним папером і зібрані в спеціальні книжечки по 60-100 шт. Для приклеювання фольги застосовують глютинові і казеїнові клеї, а також масляні лаки. Позолота і сріблення здійснюються вручну за допомогою спеціального інструменту.
Дефекти, що виникають при опорядженні
Дефект Причина виникнення та спосіб усунення
Повітряні бульбашки на лаковій плівці Велика в'язкість лаку, дуже товстий шар нанесеного лаку, висока температура в приміщенні, вспінення лаку під час перекачування
Невисихання лаку Ґрунтовка не відповідає лаку, речовини, що входять до :кладу клітин деревини, не відповідають лаку; не дотримано пропорцій компонентів при змішуванні лаку
Погане розпливання лаку, нерівна плівка Велика в'язкість лаку, швидке висушування, велика швидкість повітря при висушуванні, протяги
Провали й отвори в лаковій плівці Забруднена поверхня (залишки масла, жиру і бруду). Надто швидке висушування ґрунтовки
Продовження таблиці
Патьоки Недостатня в'язкість лаку, етажерки встановлені не горизонтально
Недостатня адгезія Надмірна вологість нижнього шару, надмірна вологість повітря в цеху, товстий шар лаку, ґрунтовка не відповідає лаку
Недостатній блиск, сірі й білі плями Вологий шпон, надмірна вологість повітря в цеху для опорядження, вологість повітря для розпилення, ґрунтовка недостатньо висушена
Недостатня твердість покриття Не дотримано пропорцій компонентів при змішуванні лаку, дуже низька температура в цеху, старий лак
Пропалювання лаку При застосуванні НЦ-лаків і лаків кислотного тверднення погано заповнені пори, недостатньо висушений лак або порозаповнювач, занадто великий тиск при шліфуванні або поліруванні, занадто тонкий шар лаку
Набірний декор - це орнаментальні, інколи сюжетні рисунки, утворені твердими матеріалами, міцно з'єднаними з поверхнею деревини.
Матеріали, що утворюють рисунок, вставляються (врізуються) у заглиблення, підготовлені на оброблюваній поверхні, або разом з фоном наклеюються на поверхню, утворюючи суцільне набірне покриття. Залежно від техніки виконання і застосовуваних матеріалів такі покриття називаються мозаїкою, інкрустацією, мар-кетрі та набірним облицюванням.
Орнаментальний декор - це прикрашення поверхні предметів, виготовлених з деревини, візерунками, виконаними розписом різними фарбами або випалюванням.
Розпис можна виконувати як по деревині, так і по інших матеріалах. Розпис, що застосовується при опорядженні приміщень, називають альфрейним, а народні розписи з характерними сюжетами і технікою виконання називають за місцем їх виникнення (наприклад, хохломський, петраківський, загорськийта інші розписи).
Випалювання по дереву. Процес випалювання полягає в тому, що деревина, нагріта до 150 ... 170 °С, обвуглюється і набуває кольору від світло-жовтого до темно-коричневого. Цей процес може відбуватись і внаслідок дії кислот на деревину. Таку властивість деревини використовують для декоративного опорядження. Залежно від способу обробки випалювання буває таких видів: піротипія (гаряче друкування), пірографія (гаряче рисування), випалювання відкритим вогнем або тертям деревини об деревину на токарному верстаті, випалювання кислотами. Проте промислове значення мають тільки піротипія і пірографія, які застосовуються при опорядженні спинок і сидінь гнутих стільців та дитячих меблів.
Рельєфний декор на поверхні деревини утворюють різьбленням, витискуванням та токарною обробкою.
Різьблення буває різноманітних видів і способів виконання. Воно поділяється на п'ять основних груп: плосковиїмкове або заглиблене різьблення (в тому числі й граверне); прорізне або ажурне різьблення; рельєфне різьблення, що виступає над площиною, але не віддалене від неї; скульптурне різьблення, яке повністю або частково відділене від площини; комбіноване різьблення.
Різьблення виконується за допомогою спеціальних різбярських інструментів.
Витискування на деревині - це процес гарячого пресування з метою утворення на поверхні рельєфних рисунків. Витискування здійснюється нагрітими металевими штампами з вигравіруваними на них рисунками. Для підвищення пластичності деревини її перед витискуванням пропарюють. Витискування застосовують при виготовленні сидінь і спинок гнутих стільців та ін.
Накладки і вставки кріплять на лицьовій поверхні меблів, дверей, панелей, сувенірів та ін. Вони мають конструктивне, функціональне або суто декоративне значення.
Матеріал, форма і художня обробка накладок і вставокнадзвичайно різноманітні і мають відповідати стилю і смакам певної епохи.
Список використаної літератури
1. Бобиков П. Д. Изготовление художественной мебели.- М. : Высш. шк., 1988.- 288 с.
2. Григорьев М. А. Материаловедение для столяров и плотников.- М. : Высш. шк., 1985.- 144 с.
3. Кулебокин Г. И. Столярное дело.- М. : Стройиздат, 1987.- 144 с.
4. Кряпов М. В., Гулин В. С., Берилин А. В. Современное производство мебели.- М. : Лесн. пром-сть, 1986.- 263 с.
5. Справочник мебельщика. Конструкции и функциональные размеры. Материалы. Технология производства. - М. : Лесн. пром-сть, 1985.- 360 с.
6. Черепахина А. Н. Эстетика современной мебели.- М. : Лесн. пром-сть, 1988.- 224 с.
7. Черняк В. 3. Строительные уроки русских мастеров.- М. : Стройиздат, 1988.- 192 с.
8. Шумега С. С. Спеціальна технологія меблевого виробництва.- К. : Вища шк. Головне вид-во, 1981.- 242 с.
9. Шумега С. С. Технология столярно-мебельного производства.- М. : Лесн. пром-сть, 1984.- 265 с.
10. Яковлева К. Г. Лесная скульптура.- М. : Лесн. пром-сть, 1988,- 210 с.

 
 

Цікаве

Загрузка...