WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Складання меблевих виробів - Реферат

Складання меблевих виробів - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
СКЛАДАННЯ МЕБЛЕВИХ ВИРОБІВ
Конструктивні елементи меблевих виробів.
Устаткування для складання вузлів і груп.
Загальне складання меблевих виробів
Конструктивні елементи меблевих виробів
Складання меблевих виробів є багатоступеневим процесом і залежить від складності конструкції виробу та його конструктивних елементів.
Кожен меблевий виріб складається з таких конструктивних елементів:
деталі масивні (виготовлені із суцільного відрізка деревини), клеєні або збірні (у вигляді клеєних облицьованих брусків, гну-токлеєних масивних щитів та ін.);
вузли, тобто рамки, коробки та щити (основи, бічні стінки, дверцята та ін.), що мають самостійне конструктивне призчачення;
групи, які складаються з простих вузлів окремих деталей;
вироби, що складаються з деталей вузлів і груп.
Здебільшого деталі спочатку складають у вузли, після обробки вузлів (іноді і опорядження) - у групи, і вже потім деталі, вузли і групи - у вироби (Рис. 1).
Як видно з рисунка, залежно від конструкції виробів ця послідовність може бути порушена. Звичайно, прості вироби доцільніше складати з окремих деталей відразу у вироби. Вироби з великою кількістю деталей складати відразу нераціонально, бо це дуже важко і малопродуктивно, Тому процес складання поділяють на самостійні складальні операції.
Для складання будь-якого виробу важливе значення має точність виготовлення кожного елемента. Точно виготовлені деталі складають у вузли за допомогою столярних з'єднань і клею. При складанні рамок або коровок клей наносять на стінки шипів і провушин. Нанесення клею тільки на один бік з'єднуючого елемента не забезпечить високої міцності, тому що одна деталь з другою з'єднується не накладанням, а всуванням. При цьому ребрами гнізда або торцями шипа зчищається велика кількість клейового розчину, і це ослаблює з'єднання.
Рис. 1. Конструктивні елементи меблів
Якщо складений вузол додатково кріпиться гвинтами, металевими кутниками та іншими
скріплювальними елементами, то його спочатку обтискують, а потім скріплюють. Для обтискування вузлів при складанні їх застосовують верстати з ручним і механізованим приводом - вайми. Конструкції складальних вайм залежать від конструкції вузлів, які на них складатимуться.
Устаткування для складання вузлів і груп
Для обтискування вузлів і груп при складанні їх застосовують складальні вайми з гвинтовим, важільним, кривошипним, кулачковим і поршневим механізмами (Рис. 2). Ці вайми складаються з пристроїв для фіксації спряжуваних деталей і обтискного механізму, який приводиться в рух електродвигуном або стисненим повітрям.
Вайми з гвинтовим і важільним механізмами малопродуктивні, тому вони широко не застосовуються на підприємствах.
Складальні вайми з кривошипним або з ексцентриковим механізмом значно продуктивніші. Вони працюють від електродвигуна. В цих ваймах кривошипний механізм надає руху обтискному бруску, через нього зусилля передається на деталі, з яких складається рамка чи коробка. З боку упорного бруска вайма має пружинний або гумовий амортизатор, який при незначних відхиленнях у розмірах брусків запобігає зминанню їх.
Складальні вайми з кулачковим обтискним механізмом працюють подібно до вайм з кривошипним механізмом і мають аналогічну будову.
Складальні вайми з пневматичним обтискним механізмом найбільш поширені у меблевому виробництві. Вони мають просту будову, плавний хід і простий механізм керування. У пневматичних ваймах обтискують деталі за допомогою пневмоциліндрів або мембранних камер, в яких стиснуте повітря тисне на поршень (у пневмоциліндрі) або на мембрану (в камері). Поршень або шток мембрани зв'язані з обтискним бруском, що тисне на складуваний вузол - рамку чи коробку.
Рис. 2. Схеми механізмів стискування в складальних ваймах:
а - ручний гвинтовий механізм, б - педальний, в - кривошипний, г - кулачковий; д - пневматичний; 1 - гвинт, педаль, кулачок, поршень пневмоциліндра, 2 - передній притискний брусок, 3 - деталі рамки, 4 - задній упорний брусок, 5 - притискний брусок, 6 - пружина, що відтягує притискний брусок, 7 - ролик
Зібрані на клею вузли можна обробляти на верстатах тільки після певної видержки - повного висихання або затверднення клейового шва. Недотримування цього правила може призвести до порушення міцності і форми вузла.
Загальне зусилля Р для обтискування вузлів при посадці шипів в гнізда і щільного з'єднання їх визначають за формулою
Р = Р1 + Р2
де Р1 - зусилля для посадки шипів у гнізда, Н; Р2 - зусилля для обтискування заплечиками шипів спряжуваних деталей, Н. Зусилля Р1 можна приблизно визначити за формулою
Р1 = qfF,
де q - нормальний питомий тиск на бічну поверхню шипа при посадці його в гнізда, МПа; f - коефіцієнт тертя при посадці; F - сумарна бічна поверхня всіх шипів, що е на одному кінці з'єднуваних брусків, см2.
Бічна поверхня окремого плоского шипа дорівнює 2bl, де b - ширина щічки шипа, мм; l - довжина щічки шипа, мм.
Поверхню круглого шипа визначають за формулою ?dl, де d - діаметр шипа, мм; l - довжина шипа, мм.
Величину Р2 визначають за формулою Р2 = F3p, де F3 - сумарна площа заплечиків шипів на одному кінці з'єднаних деталей, см2; р - допустимий питомий тиск для стискування поперек волокон деревини (для сосни - 3МПа, для бука і берези - 4МПа, для дуба і ясеня - 5МПа).
Таблиця 11. Значення q і f для різних порід деревини при вологості 10 % і натягу 0.3 мм
Порода деревини Нормальный питомий тиск q на поверхні шипа, МПа Коефіцієнт тертя
гри складанні з клеєм при складанні
без клею при складанні з клеєм при складанні без клею
Сосна 40-45 13-16
Бук і береза 50-55 15-18 0,1-0,2 0,3-0,4
Дуб і ясень 55-62 17-22
Значення нормального тиску на бічну поверхню шипа з боку стінок гнізда залежить від натягу і породи деревини. Значний вплив на величину q і на коефіцієнт тертя шипа / має застосування клею, від чого залежать ступінь зволоження поверхневого шару деревини і зміни його пластичності. За даними проф. В. М. Михайлова для випадку, коли вологість деталей становить 10 %, а максимальний натяг у шипових з'єднаннях 0,3 мм, величину q можна брати за табл. 11. В цій же таблиці наведено значення коефіцієнта тертя шипа в гнізді.
Зібрані вузли (рамки, коробки) або облицьовані щити обробляють на верстатах, тобто здійснюють повторну обробку. Вид верстата, його конструкцію і пристосування вибирають залежно від форми і розмірів вузла, щоб забезпечити якнайвищий ступінь механізації обробки.
Обробку вузлів на верстатах здійснюють в такій самій послідовності, що й обробку деталей, тобто спочатку створюють

 
 

Цікаве

Загрузка...