WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Основні поняття про різання деревини - Реферат

Основні поняття про різання деревини - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Основні поняття про різання деревини
Для виготовлення з деревини різноманітних виробів потрібна переробка її на напівфабрикати, деталі і вузли. Цей процес здійснюється за допомогою різноманітних інструментів та устаткування.
Якщо процес обробки деревини здійснюється різанням, гнуттям, пресуванням або розколюванням (без зміни її хімічних властивостей), то його називають механічною обробкою деревини.
У деревообробній промисловості найчастіше застосовують механічну обробку деревини способом різання. Розрізняють два способи різання: із зняттям і без зняття стружки. Більш поширений спосіб різання із зняттям стружки: це пиляння, стругання, довбання, свердління, шліфування. Різання без зняття стружки - менш поширений спосіб, але він дає змогу виготовляти такі напівфабрикати, як шпон струганий і лущений для виготовлення клеєної фанери й облицьовування різноманітних деталей з деревини.
Для різання деревини в усіх випадках застосовують різець, що має форму клина (рис. 3, а). У кожного різця є чотири грані: передня, задня (фаска) і дві бічні.
Різання завжди виконується однією з кромок різця, яких у нього є п'ять. Передня кромка утворюється при перетині передньої і задньої граней; її ще називають різальною, бо вона в більшості різальних інструментів (в рубанках, долотах, стамесках та ін.) здійснює процес різання. При перетині передньої грані з бічними утворюються дві бічні кромки. В деяких інструментах ці кромки є різальними (в пилках для поперечного пиляння). Різальну кромку різця ще називають лезом. У різцях розрізняють і дві задні кромки, які утворюються при перетині задньої грані з бічними. Однак ці кромки різальними не бувають.
Різання називається відкритим, якщо за один прохід різець утворює одну поверхню різання, і закритим, якщо за один прохід різець утворює дві або три поверхні різання (наприклад, при вибиранні шпунта передня кромка формує дно, а дві бічні - стінки).
Кути, що утворюються при різанні деревини. Для того щоб відбувся процес різання, різець ставлять під певним кутом до площини різання. При різанні деревини утворюються такі кути (рис. 1, б): передній кут ? - між передньою гранню різця і перпендикуляром, опущеним до площини різання в місці дотику різця; задній кут ? (кут нахилу) - між задньою гранню і площиною різання; кут загострення ? - між передньою і задньою гранями різця; кут різання ? - між передньою гранню різця і площиною різання (він складається з двох кутів ? і ?).
Рис. 1. Різання деревини:
а - елементи різця: 1 - передня грань, 2 - бічні грані, 3 - задня грань; б - кути що утворюються при різанні деревини; v - передній кут, ? - кут загострення, ? - кут різання, ? - задній кут
Величина кутів загострення й різання дуже впливає на силу різання і гладкість поверхні. Тому при різанні деревини треба знати, під яким кутом загострювати різець і під яким кутом ставити його до оброблюваної поверхні.
Для ножів рубанків і доліт кут загострення - 25-35°, для стамесок - 18-25°.
Для стругання твердої деревини і торців кут загострення має бути більшим, ніж для стругання м'якої деревини вздовж або впоперек волокон. Кут різання вибирають залежно від напрямку різання. Оскільки деревина - матеріал неоднорідний, то розрізняють три основні види різання: в торець, вздовж волокон і впоперек волокон.
Різання вздовж волокон (рис. 2, а) в 2-2,5 раза легше, ніж різання в торець; волокна підрізаються і ніби відділяються, не задираючись. Поверхня чиста, а стружка тоненька у вигляді стрічкової спіралі. Різання вздовж волокон позначається значком |. Кут різання беруть 45-48°.
При різанні в торець (рис. 2, б) всі волокна деревини перерізаються, і при цьому відбуваються стискування і зминання волокон. Це найважчий вид різання, одержувана поверхня досить шорстка. Різання в торець позначається значком _[_. Кут різання беруть 30-35°.
Рис. 2. Напрямки різання деревини;
а - різання вздовж волокон, б - в торець, в - поперечне, г - поздовжньо-торцеве, д - поперечно-торцеве, є - поздовжньо-поперечне
При поперечному різанні, коли різець ставлять перпендикулярно до напрямку волокон (рис. 2, в), волокна частково розриваються, бо в цьому напрямку вони слабко зв'язані між собою. Поверхня деревини залишається досить шорсткою, хоч це різання в 5-6 разів легше від різання в торець. Поперечне різання позначають значком ?. Кут різання беруть 48-52°.
Крім цього, процес різання може відбутись і в інших напрямках: поздовжньо-торцеве (рис. 2, г), поперечно-торцеве (рис. 2, д), що дуже близькі до торцевого, поздовжньо-поперечне (рис. 2, є) та ін. При цьому кути різання беруть залежно від напрямку різання.
Фактори, що впливають на силу і шорсткість різання. При різанні деревини прагнуть затратити найменше сили і дістати поверхню з найменшою шорсткістю. Для досягнення цієї мети необхідно знати, які фактори впливають на силу різання і шорсткість поверхні. Вище ми ознайомились з тим, як впливає на силу різання і шорсткість поверхні напрямок волокон, які кути різання слід брати для відповідного напрямку.
Великий вплив на силу різання і шорсткість поверхні мають також кути, що утворюються при різанні деревини.
Кут загострення різця ?. Чим менший кут загострення різця, тим менше сили потрібно докласти; проте кут загострення менший за номінальний ослаблює міцність різця, особливо при струганні деревини твердих порід. Лезо таких різців швидко затуплюється, а при наявності навіть незначних сучків - викришується, їх треба часто заміняти

 
 

Цікаве

Загрузка...