WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Нанесення лакофарбових матеріалів на поверхню деревини - Реферат

Нанесення лакофарбових матеріалів на поверхню деревини - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Нанесення лакофарбових матеріалів на поверхню деревини
Лакофарбові матеріали на підготовлену поверхню наносять вручну пензлями, а механізовано - розпиленням, наливом, зануренням та на вальцових верстатах.
Ручні інструменти для нанесення фарб. Для ручного нанесення фарб на поверхню деревини застосовують різноманітні пензлі (Рис. 1).
Рис. 1. Пензлі для нанесення фарб:
а - круглий ручник, б - флейц, в - розхльостка, г - фільонковий, д - трафаретний, е - шепірка. є - торцівка
Ручники круглі або плоскі - застосовують для нанесення фарби і розрівнювання її по опоряджуваній поверхні. Ці пензлі роблять із щетини. Довжина робочого кінця щетини не має перевищувати подвійного діаметра кільця або обв'язки. Лишки щетини обв'язують шпагатом. З робочого кінця щетину обрізують рівно або трохи опукло.
Флейц - плоский пензель з борсукового волосу. Застосовується для розрівнювання шару фарби на поверхні і загладжування слідів від ручника. Довжина волоса цієї щітки-пензля 50 мм, ширина -25-100 мм. Для фарбування вузьких місць застосовують маленькі флейци, або так звані шепірки.
Розхльостка - плоский пензель із щетини 100 мм завдовжки і більше - використовується для вирівнювання шару фарби.
Фільонкові тонкі пензлі з щетини застосовують для проведення фарбами тонких ліній на поверхні. Пальчикові шепірки складаються з кількох маленьких фільонкових пензлів. Вони застосовуються для фарбування поверхні під дуб.
Трафаретні пензлі виготовляють із щетини. Вони тонкі з рівним обрізом робочого боку. Основне призначення їх - набивання малюнків і цифр по трафарету. Довжина щетини - 15- 35 мм залежно від товщини пензля.
Торцівки використовують для нанесення шару фарби під шагрень (шкіру). Виготовляють їх із твердої хребтової щетини, що закріплена в отворах дерев'яної колодки з ручкою, з рівним обрізом щетини з робочого боку. Розміри робочої поверхні 100 х 50 і 100 х 200 мм.
Фарбування поверхні пензлями. Для опорядження виробів із деревини малоцінних і хвойних порід застосовують фарби й емалі, які повністю закривають колір і текстуру деревини, надаючи їй відповідного кольору.
Фарбують вироби, що експлуатуються на відкритому повітрі, а також кухонні, дитячі меблі та деякі меблі для громадских приміщень.
Для фарбування застосовують олійні, емалеві та поліефірні фарби.
Тривалість висихання олійної фарби (при t = 20 °С) не менше ніж 24 год. Тому для прискорення висихання до складу їх додають сикативи: до світлих фарб сикатив № 63, до темних - сикатив № 64. Крім того, щоб зменшити застосування харчових олій і скоротити тривалість висихання фарб, олійні фарби частіше замінюють емалями.
Емалеві фарби широко застосовують для непрозорого опорядження виробів з деревини, оскільки покриття їх значно гладші і швидше висихають (до 1 год). Майже всіемалеві фарби надходять у продаж в готовому до використання вигляді.
Розрізняють емалі олійні, поліефірні, емульсійні, нітроцелюлозні і спеціальні фарби. Найширше застосовуються нітроемалі НЦ-25, НЦ-415 та швидковисихаюча НЦ-11. До робочої в'язкості їх доводять розчинниками № 646 і № 647. Крім того, широко застосовується поліефірна емаль ПЕ-225, плівку якої можна облагороджувати до дзеркального блиску.
Ручний спосіб застосовують рідко, бо він малопродуктивний. Вручну можна наносити: спиртові лаки, деякі нітроцелюлозні лаки, політури та полірувальні і розрівнюзальні рідини, їх теж наносять пензлями або тампонами.
Ручний тампон являє собою шматок вати або шерсті, згоріг.тлй в марлю, міткаль або бязь. Лак за допомогою ручного тампона наносять рядами, які називають ласами, за 3-4 прийоми з проміжним висушуванням після кожного нанесення. В перерві і після закінчення роботи тампон слід промивати спеціальними розчинниками. Щоб тампон не засихав, його зберігають у закритих коробках.
Нанесення лакофарбових матеріалів розпиленням. Розпиленням можна наносити всі види лакофарбових матеріалів на будь-які поверхні: горизонтальні, вертикальні, профільні. Продуктивність праці при розпиленні підвищується в 5-6 разів порівняно з ручним способом.
Розпилення рідин здійснюється різними методами: стисненим повітрям, перегрітою парою, механічним способом, електростатичним, електромеханічним.
Найбільш поширений спосіб нанесення лаку за допомогою стисненого повітря (пневматичне розпилення), яке подається на пісто-лет-розпилювач під тиском 0,3-0,5 МПа. Лак подається до розпилювача під тиском 0,02-0,15 МПа. Зустрічаючи на своєму шляху сильний повітряний потік, лак розпилюється форсункою пістолета і лягає на опоряджувану поверхню у вигляді найдрібніших крапель, які, розпливаючись, утворюють суцільне покриття.
Основною частиною розпилювача є форсунка, яка має два сопла: матеріальне, з якого витікає розпилена рідина, і повітряне, з якого виходить стиснуте повітря. Найбільш поширені форсунки, в яких матеріальне сопло охоплюється кільцевим соплом для стиснутого повітря.
Рідина, що потрапляє до матеріального сопла, виходить з нього повільно, а стиснене повітря з повітряного сопла виходить з великою швидкістю (що досягає швидкості звуку) і за рахунок динамічного удару і сил тертя розпилює струмину рідини, що потрапляє в нього.
Рис. 2. Схеми форсунок зовнішнього і внутрішнього змішування: а - кільцева форсунка зовнішнього змішування, б - те ж, з додатковими отворами для розпалювання струмини, в, г - щілинні форсунки внутрішнього змішування: 1 - сопло, 2 - камера змішування, 3 - щілина
Розпилювання виконують розпилювачами різних конструкцій.-Найбільш поширені розпилювачі К.Р-Ю, К.Р-30, О-19 з соплом круглого поперечного перерізу і діаметром 1,2-2,5 мм (Рис. 2, а, б). Останнім часом на ряді підприємств застосовують розпилювачі з щілинною головкою О-45, ЗІЛ, С-152, ширина щілин яких регулюється в межах 1,5-3,5 мм (Рис. 2, в, г). Для цих розпилювачів потрібний тиск повітря 0,6-0,5 МПа. Особливе місце займають розпилювачі для нанесення двокомпонентних лаків. Конструкція цих розпилювачів передбачає змішування двох рідких компонентів безпосередньо у факелі розпилення. Такі розпилювачі можуть бути з однією або двома форсунками.
Лак до розпилювача можна подавати з балона (стаканчика місткістю 0,5 л), розміщеного у верхній частині пістолета, вище від максимального підняття під час роботи, самопливом або під тиском з лаконагнітального бачка. Останній спосіб найбільш прогресивний (Рис. 3). Лак можна наносити пістолетами-розпилювачами як у холодному, так і в підігрітому до температури 70...75 °С стані. Підігріті лаки мають більший сухий залишок, краще лягають на поверхню і не утворюють патьоків на вертикальних площинах. Підігрівають лак у спеціальних установках, де теплоносієм можуть бути електричний струм, пара або гаряча вода. Розпиленням вироби покривають лаком у спеціальних кабінах. Кожна кабіна має стіл, що обертається, на ньому розміщують опоряджувальний виріб. У кабінах-сушарках тунельного типу є конвейєр з підвісними етажерками для розміщеннядеталей і виробів. Для того щоб запобігти пожежі, в кабінах розміщують пристрій припливно-витяжної вентиляції, а з протилежного боку від опоряджувальника встановлюють водяні заслони.
На сучасних підприємствах для опоряджувальних ліній застосовують розпилювачі автоматичної дії К.РВ-2, КА-1. Принцип роботи їх аналогічний ручним розпилювачам, тільки опоряджувальний матеріал і стиснуте повітря подаються при натискуванні деталі, що рухається, на командний пульт (вимикач, повітряний клапан та ін.).
Рис. 3. Пневматичний иістолет-розпилювач 0-19:
1 - матеріальна камера, 2 - верхній штуцер для лаку, 3 - важілець, 4 - клапан, 5 - пружина, 6 - запираюча голка, 7 - гайка для регулювання повітряного клапана, 8 - повітряна камера, 9, 14 - канали для повітря, 10 - трубка, 11 - штуцер для повітря, 12 - собачка, 13 - втулка, 15 - кільцеве сопло для повітря, 16 - кільцева камера, 17 - бокові повітряні канали для сплющування струмини, 18 - знімна головка, 19 - матеріальне сопло
Безповітряне розпилення застосовується значно рідше, хоч воно дає змогу наносити лакофарбові матеріали підвищеної в'язкості. Під високим тиском розвивається велика швидкість струмини лаку із сопла розпилювача, яка перевищує критичну швидкість при даній в'язкості - це зумовлює розпилення рідини.
При безповітряному розпиленні можна застосовувати як холодні, так і гарячі лаки. Для холодних лаків треба створювати тиск до 24 МПа, а для гарячих (при температурі 70...100 °С) - 4,5- 7 МПа. Для холодного нанесення застосовують установку УБР, а для гарячого УБР-1М.
Нанесення лакофарбових матеріалів в електричному полі струмів високої напруги. При

 
 

Цікаве

Загрузка...