WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Загальні відомості про облицьовування. Підготовка основи та шпону до облицьовування - Реферат

Загальні відомості про облицьовування. Підготовка основи та шпону до облицьовування - Реферат

спеціальної пилки, подвійним рубанком (листи шпону затискують струбцинами між двома дошками), а також на фугувальних і фрезерних верстатах за допомогою спеціальних затискувачів (Рис. 4).
Рис. 3. Гільйотинні ножиці НГ30:
1 - станина, 2 - задній стіл, 3 - каретка з упором, 4 - притискна балка, 5 - ножова балка, 6 - передній стіл
Найраціональніше фугувати кромки шпону на кромкофугувальних верстатах КФ-9 (Рис. 5). Для цього пачку шпону ставлять на стіл 6, висунувши її кромки в бік супорта пилки. Натискуванням на кнопку вмикають електродвигун 8 притискної балки 5. Валка опускається вниз і притискує пачку до стола. Електродвигуни приводу балки вимикаються автоматично. Після натискування кнопки вмикають електродвигун 9 подачі каретки, при цьому автоматично вимикаються електродвигун 3 шпинделя пилки й електродвигун шпинделя фрези. Внаслідок переміщення каретки по напрямній пилка відпилює край пачки, а фреза фугує її. Каретка, дійшовши до кінцевого вимикача, вимикає електродвигун подачі каретки, а натискуванням другої кнопки каретка переміщується в зворотному напрямку. Дійшовши до крайнього положення, каретка вмикає другий кінцевий вимикач і зупиняється. Натискуванням на кнопку притискну балку піднімають, пачку витягують і повертають протилежними кромками для вирівнювання і фугування їх. Далі процес повторюється.
Рис. 4. Схема фугування кромок шпону на фрезерному верстаті:
1 - стіл, 2 - пристрій для затискування шпону, 3 - пачка шпону, 4 - фреза, 5 - напрямна лінійка або упорне кільце
При фугуванні смуги шпону підбирають у формати потрібних розмірів.
Підбір шпону в листи. Для облицьовування щитів великих розмірів шпон підбирають в широкі листи (формати). Підбір листів може бути простим і фігурним. При простому підборі всі смуги шпону розміщують в одному напрямку, тобто вздовж волокон. Вони однакові за кольором і текстурою, рисунок розміщується симетрично. Такі види набору здіснюються "в ріст" або "впоперек".
При фігурному підборі шпон ріжуть на окремі шматочки, з яких потім викладають певний рисунок, враховуючи текстуру деревини. За характером рисунка розрізняють такі види набору шпону в листи: "в ялинку", "в півялинку", "хрестом", "в конверт", "в шашку", "у фриз" (Рис. 6). Крім цього, існують ще художні способи набору шпону (інтарсія), які використовуються при художній обробці деревини.
Листи шпону на основу наклеюють, як правило, більш шершавим боком, проте для збереження симетрії рисунка часто парні або непарні листи розвертають на 180°. В цьому випадку частина листів буде наклеєна на основу лівим боком (шершавим), а частина - правим. Такий спосіб простого підбору рекомендується для шпону з яскраво вираженими річними шарами.
При підборі шпону "в конверт" і "в шашку" пачку шпону розмічають по шаблону і розкроюють за наміченими лініями. Потім з окремих листочків добирають бажаний рисунок.
Підібрані ділянки шпону мітять кольоровою крейдою і передають для ребросклеювання в формати потрібних розмірів.
Рис. 5. Кромкофугувальний верстат КФ-9:
1 - станина, 2 - супорт, 3 - електродвигун пилки, 4 - пилка, 5 - притискна балка, 6 -стіл, 7 - напрямна каретка, 8 - електродвигун приводу балки, 9 - електродвигун приводу каретки
Рис. 6. Види набору шпону в листи:
1 -"в ялинку", б - "в крейцфугу" ("хрестом"), в - "в конверт" г - "в шашку", д - "в півялинку". е - "у фриз"
Рис. 7. Ребросклеювальний верстат РС-7:
а І- загальний вигляд, б - схема роботи; / - огрівальна ванночка з водою, 2 - рулон клейової стрічки, 3 - напрямна лінійка, 4 -- склеювані смуги шпону, 5 - подавальний рифлений валик, 6 - притискний ролик
Для ребросклеювання шпону в листи клейовою стрічкою застосовують стрічкові ребросклеювальні верстати РС-6 та РС-7 (Рис. 7). Ребросклеювання відбувається внаслідок щільного притискування смуг шпону до тонкої напрямної лінійки 3 і підведення їх до притискного ролика 6, де до початку смуги шпону приклеюють кінець клейової стрічки. Ці кінці підсувають під притискний ролик і включають механічну подачу.
Застосування клейової стрічки утруднює процес шліфування облицьованої поверхні (особливо стрічки), тому раціональніше стягнуті смуги шпону розміщувати клейовою стрічкою до основи.
Рис. 8. З'єднання листів шпону тер-моплавкою ниткою:
1 - лист шпону, 2 - термоплавка нитка
В такому випадку стрічку слід виготовляти з тонкого щільного паперу з невеликими отворами.
На сучасних підприємствах вже знайшли широке застосування і безстрічкові ребросклеювальні верстати РС-5 та більш модернізований РС-8. Для цього на прифуговані кромки шпону наносять глютиновий або синтетичний клей. Склеювана пара смуг подається з обох боків напрямної лінійки і двох рядів притискних роликів, встановлених під деяким кутом до напрямку подачі.
Ребросклеювання шпону можна здійснювати на безстрічкових ребросклеювальних верстатах і без попереднього намазування кромок шпону клеєм. У таких верстатах клей на кромки наноситься за допомогою роликів спеціального пристрою при подачі смуг шпону у верстат. Однак найраціональнішим є ребросклеювання смуг шпону за допомогою термопластичної клеючої нитки 0,3-0,35 мм зав товшки на спеціальних верстатах.
На меблевих підприємствах широко застосовується реброскле ювальний верстат фірми "Купер" (ФРН). Пара склеюваних ему І шпону подається так, як і в стрічкові верстати, і щільно притискується одна до одної. Замість стрічки на смуги шпону подається зигзагами клеюча нитка, яка сходить з бобіни і проходить через нагріваючі циліндри. Шпон разом з клеючою ниткою подається під нагрітий ролик, внаслідок чого нитка розтоплюється і склеює смуги шпону (Рис. 8). З'єднані форматки шпону наклеюються ниткою до основи.
Фігурний підбір шпону здійснюється на спеціальних столах з регулюючим вакуумним відсмоктувачем. На стіл, що має в кришці отвори, накладають смуги шпону, і за допомогою відсмоктувальної труби, з'єднаної з вентилятором, вмонтованої під кришкою, тримають смуги шпону в потрібному положенні. Для фігурного підбору шпону застосовують також столи інших конструкцій.
Список використаної літератури
1. Бобиков П. Д. Изготовление художественной мебели.- М. : Высш. шк., 1988.- 288 с.
2. Григорьев М. А. Материаловедение для столяров и плотников.- М. : Высш. шк., 1985.- 144 с.
3. Кулебокин Г. И. Столярное дело.- М. : Стройиздат, 1987.- 144 с.
4. Кряпов М. В., Гулин В. С., Берилин А. В. Современное производство мебели.- М. : Лесн. пром-сть, 1986.- 263 с.
5. Справочник мебельщика. Конструкции и функциональные размеры. Материалы. Технология производства. - М. : Лесн. пром-сть, 1985.- 360 с.
6. Черепахина А. Н. Эстетика современной мебели.- М. : Лесн. пром-сть, 1988.- 224 с.
7. Черняк В. 3. Строительные уроки русских мастеров.- М. : Стройиздат, 1988.- 192 с.
8. Шумега С. С. Спеціальна технологія меблевоговиробництва.- К. : Вища шк. Головне вид-во, 1981.- 242 с.
9. Шумега С. С. Технология столярно-мебельного производства.- М. : Лесн. пром-сть, 1984.- 265 с.
10. Яковлева К. Г. Лесная скульптура.- М. : Лесн. пром-сть, 1988,- 210 с.

 
 

Цікаве

Загрузка...