WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Загальні відомості про облицьовування. Підготовка основи та шпону до облицьовування - Реферат

Загальні відомості про облицьовування. Підготовка основи та шпону до облицьовування - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Загальні відомості про облицьовування. Підготовка основи та шпону до облицьовування.
Загальні відомості про облицьовування
Підготовка основи до облицьовування
Підготовка шпону до облицьовування.
Загальні відомості про облицьовування
Облицьовуванням називають процес обклеювання деталей і вузлів, виготовлених із дешевих порід, тонкими листами струганого шпону цінних порід деревини або іншими листовими і плівковими матеріалами (папером, тканинами, синтетичним шпоном, синтетичними плівками та різноманітними пластиками), внаслідок чого поліпшуються декоративні властивості облицьованих поверхонь, підвищується їх міцність, зменшуються витрати цінної деревини.
Залежно від властивостей і розмірів основи облицьовування може бути одностороннім і двостороннім, одношаровим і двошаровим.
Одностороннє облицьовування допустиме тільки для брусків (ширина яких не перевищує їх подвійної товщини), тому що в брусках такого перерізу якщо й є жолоблення, то настільки незначне, що на якість виробу майже не впливає. Якщо облицювати з одного боку дошки або щити, то вони пожолобляться (їх потягне в бік шпону).
Двостороннє облицьовування застосовують частіше, і це дає значно кращі результати, тому що деталі склеюються з обох боків одночасно. Такі деталі просідають і висихають також одночасно, що не спричинює деформації й жолоблення. Двостороннє облицьовування здійснюється на всіх деталях і вузлах меблів.
Одношарове облицьовування здійснюється на рівній однорідній основі (розсіяно-судинних порід), а також по тришарових деревостружкових плитах, які мають ізотропну структуру. Для запобігання тріщинам при облицьовуванні масивних деталей напрям волокон шпону має становити 45-90° відносно напрямку волокон основи.
Двошарове облицьовування застосовують для неоднорідних порід (кільцесудинних), а також столярних плит.
Рис. 1. Дефекти облицьовування, що виникли внаслідок неякісної підготовки основи:
а - повітряний пузир, б - випинання шпону невисвердленим сучком при всиханні основи, в - просідання шпону на кучку при розбуханні деталі, г - просідання шпону внаслідок всихання клею або шпаклівки
Перший шар розміщують перпендикулярно до волокон основи, а другий - перпендикулярно до першого. Таке розміщення волокон робить деталь міцною і рівною.
Технологічний процес облицьовування складається з таких основних етапів: підготовка основи під облицьовування; підготовка шпону до облицьовування і наклеювання шпону на основу.
Підготовка основи до облицьовування
Рівність і гладкість облицьованої поверхні залежать від якості основи. Навіть хвилі, утворені фрезеруванням, можуть бути помітними на поверхні, облицьованій тонким шпоном (0,5- 0,7 мм). Тому основу слід вирівнювати і навіть вигладжувати шліфуванням до шорсткості 6-8-го класу згідно з ГОСТ 7016-82.
При підготовці до облицьовування основи з масиву деревини передусім треба видалити сучки, виколи, вм'ятини та інші вади, бо вони е причиною дефектів на облицьованій поверхні (Рис. 1). Сучок менше всихає і менше розбухає, тому при всиханні основи він винучує шпон (утворюється виступ), а при розбуханні втягує його (утворюється вм'ятина). Сучки висвердлюють і залатують вставками з тієї деревини, що й основа, по напрямку її волокон. Потім поверхню вирівнюють шліфуванням.
Підготовка плитових матеріалів до облицьовування полягає в основному в калібруванні їх за товщиною на рейсмусових або шліфувальних верстатах.
Незначні недоліки на поверхні основи можна шпаклювати. Шпаклівка має добре зчіплюватись з деревиною і не просідати, а також не затуплювати інструмент за нормальних режимів роботи.
Для приготування шпаклівки беруть такий клей, яким будуть здійснювати облицьовування. До клею додають 20-30 % деревного борошна (від маси клею) і перемішують до утворення однорідної маси. Шпаклівку наносять на поверхню шпателем. Якщо після висихання вона осідає, то ці місця шпаклюють повторно. Після шпаклювання поверхню шліфують.
Підготовка під облицьовування вузлів (коробок, рамок) полягає в закладанні торців і напівторців поздовжніми брусками (Рис. 2).
При використанні для облицьовування тонкого шпону цінних порід (0,4-0,7 мм) з великою завилькуватістю, з дуже розвиненими серцевинними променями або з великими судинами краще застосовувати марлю, яка запобігає розтріскуванню шпону. При одношаровому облицьовуванні марлю накладають на основу, а при двошаровому - між шпони.
Рис. 2. Способи зарівнювання торців перед облицьовуванням:
а - трьохгранним бруском, б - поздовжніми рейками, а - кутниками, в - вставками
Підготовка шпону до облицьовування.
Правильна підготовка шпону до облицьовування дає змогу економити цінні породи і краще використати їхні декоративні властивості. Тому цю підготовку слід вести раціонально, з повним використанням шпону.
Процес підготовки шпону до облицьовування складається з сортування і розмічування, розкрою шпону, прифуговування його кромок, добору та ребросклоювання млюну у форматні листи.
Сортування, розмічування і розкрій шпону. На меблеві підприємства шпон надходить пакетами, що складаються з пачок. Пакет містить 10-20 пачок, пачка має до 20 листів з однаковим рисунком. Це лає змогу добирати шпон перед розкроюванням за зовнішнім виглядом першого листа. Спочатку добирають широкі листи для облицьовування щитів, а вузькі беруть для облицьовування брускових деталей і кромок.
Якщо пакет складений з однієї колоди і в такій послідовності, як ріс стовбур, то його називають кнолем.
Щоб підібрати гарний рисунок на лицьові деталі виробу і най-економніше використати при цьому шпон, треба знати не тільки розміри всіх деталей, але й призначення їх. Підібраний шпон розмічають за допомогою шаблонів кольоровою крейдою на спеціальному столі, де можна розмістити кілька пачок шпону. Розмітку здійснюють на першому листі. Якщо пачка має дефекти, то при розмічуванні ці місця не включають в ділову деревину і при розкроюванні відкидають. Припуски для шпону дають залежно від розмірів облицьовуваних деталей (в середньому 30 мм на обидва боки).
Розкрій шпону в пачках можна здійснювати ручними дрібнозубими пилками, на стрічкопилкових верстатах та на круглопилкових з прямолінійним переміщенням супорта, але найраціональніше - на гільйотинних ножицях НГ 18 або НГ30 (Рис. 3).
Гільйотинні ножиці НГ30 випускають двох варіантів. При першому варіанті довжина заднього стола забезпечує хід каретки з упорами на відстань 2000 мм. При другому варіанті стіл вкорочений і розрахований на хід каретки до 1000 мм. На цих ножицях можна розрізувати пакет струганого і лущеного шпону в поздовжньому і поперечному напрямках з шорсткістю зрізу не нижче 6-го класу (згідно з ГОСТ 7016-82). Це дає змогу склеювати шпон на ребро (ребросклеювання) без фугування кромок.
Переміщення всіх механізмів здійснюється з гідравлічного пульта керування. Для безпечної роботи ножиці забезпечені захисними пристроями і блокіровкоюгідравлічної та електричної системи. Фугування кромок шпону. Фугування кромок шпону можна здійснювати вручну за допомогою ножа або

 
 

Цікаве

Загрузка...