WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Загальні відомості про автоматизацію. Системи і засоби автоматизації. Переваги і умови впровадження комплексної автоматизації - Реферат

Загальні відомості про автоматизацію. Системи і засоби автоматизації. Переваги і умови впровадження комплексної автоматизації - Реферат

Пристрій, що виюнуе функції регулювання, називається автоматичним регулятором.
Системи автоматичного керування широко застосовуються в усіх галузях промисловості не тільки для керування машинами, верстатами, лініями та іншими транспортними об'єктами, а й для контролю якості обробки деталей та сортування їх.
Для запобігання несправностям, які можуть призвести до аварій, полому інструментів і устаткування в автоматичних лініях, застосовують засоби автоматичної сигналізації і захисту, які в будь-який час можуть зупинити лінію чи інший об'єкт.
Засоби автоматизації
Всі автоматичні системи складаються з автоматичних пристроїв, в які входять різноманітні елементи -прилади, механізми, апарати та ін. Елемент - це частина автоматичного пристрою, в якому відбуваються кількісні і якісні перетворення фізичних величин.
Залежно від виконуваних функцій в автоматичному пристрої всі елементи поділяються на три основні групи: первинні, проміжні і кінцеві.
Первинна група складається із задавальних і сприймальних елементів (задатчиків і датчиків) для добування первинної інформації.
Проміжна група складається з підсилюючих і перетворюючих елементів (підсилювачів, перетворювачів, реле), які здійснюють зв'язок між первинними і кінцевими елементами.
Кінцева група складається з виконавчих елементів (механізмів, приладів), які впливають на керуючий об'єкт. Якщо виконавчі елементи мають механічний вихід, то їх називають виконавчими механізмами.
Первинні елементи автоматичних пристроїв. До цієї групи належать задавальні і сприймаючі елементи. Задавальні елементи, або задатчики, задають програму, яку має виконати автоматична система. За допомогою задатчика настроюють автоматичну систему на відповідний режим роботи або встановлюють порядок дій та керуючий об'єкт. Сприймаючий елемент сприймає іззовні величини, на які він реагує.
За характером роботи сприймаючі елементи можна поділити на датчики і сприймаючі механізми.
Датчиком, або первинним вимірювальним перетворювачем, називають елемент, який перетворює вимірювану величину у вихідний сигнал для дальшої передачі і перетворення. Більшість датчиків перетворюють неелектричні величини в електричні.
Сприймаючим механізмом називають такий сприймаючий елемент, який при зміні регулюючого параметра не тільки виробляє сигнал, а й сам безпосередньо виконує потрібні вмикання або перемикання виконавчих органів.
Датчики поділяються на командні і вимірювальні. Командний, або пусковий, датчик подає команду на вмикання або вимикання механізму. Вимірювальний, або розмірний датчик здійснює вимірювання деталі, температури повітря та ін.
Рис. 2. Шляхові електричні датчиси:
а - замикалі.ний, б - роз-мнкальний, в - перемикальний; г - рухомий шток, 2 - корпус, 3 - рухомі контакти, 4 - пружина, 5 - нерухомі контакти
Командним датчиком є, наприклад, шляховий електричний датчик контактного типу (Рис. 2), призначений для вмикання і вимикання електродвигуна в той момент, коли рухома частина верстата або оброблювана деталь досягає заданого положення із замикальними, розмикальними і перемикальними контактами. У замикальному датчику (Рис. 2, а) при натискуванні рухомої частини верстата на шток 1 пересувні контакти 3 опускаються і замикають нерухомі контакти 5. Як тільки натиск на шток припиняється, рухомі контакти під дією пружини 4 повертаються у вихідне положення. У розмикальному датчику (Рис. 2, б) при натискуванні на шток замкнуті контакти розмикаються. В перемикальному датчику (Рис. 2, б) при натискуванні на шток одне електричне коло (верхнє) розмикається, а друге - замикається.
Шляхові електричні датчики контактного типу називаються шляховими вимикачами і перемикачами.
За допомогою датчиків або кінцевих вимикачів автоматизується робота верстатних ліній.
До вимірювальних належить електроконтактний датчик розмірів (Рис. 3). Контрольована деталь 1 підводиться під вимірювальний стержень 2, що переміщується в напрямній втулці 4. Якщо товщина деталі в допустимих межах, то рухомий контакт 5 не доторкнеться до нерухомих контактів 6. Коли товщина деталі менша за допустиму норму, стержень опускається і замикає нижній контакт. При цьому загоряється ліва сигнальна лампочка 7, що освітлює напис "менше". Якщо товщина деталі перевищує верхню межу допуску, стержень піднімається і замикає верхній контакт. При цьому загоряється права лампочка, що освітлює напис "більше".
Для автоматизації роботи сушильнонагрівальних установок застосовують температурні датчики: ртутні електроконтактні термометри, біметалеві термометри, термометри опору, термістори і термопари.
Ртутний електроконтактний термометр, або датчик температури, служить для сигналізації про зміну температури (термосигналізатор) або підтримування заданої температури (терморегулятор).
На Рис. 4 показаний електроконтактний датчик температури. Термометр 1 має два контакти, введені в капілярну трубку. Кон,-такт 2 (нульовий) розміщений внизу термометра біля ртутної кульки, а контакт 3 (задатчик) встановлений у верхній частині на задану температуру.
Якщо нагріта ртуть, розширюючись, підніметься до заданої температури, то контакти замкнуться, струм пройде через проміж-ковий пристрій 4 і вимкне нагрівач 5.
Біметалевий термометр має чутливий елемент з двох пластинок, що виготовлені з різнорідних металів з різними температурними коефіцієнтами лінійного розширення. Пластинки спаяні між собою і одним кінцем скріплені нерухомо. При нагріванні вільний кінець пластинок згинається вбік металу з меншим коефіцієнтом лінійного розширення. Таке переміщення використову-ється для замикання і розмикання електричного кола.
Термометри опору працюють на властивості провідників при нагріванні збільшувати електричний опір. Вимірювання температури здійснюється вимірюванням опору за допомогою електричного приладу.
Термістори являють собою високочутливі напівпровідникові прилади, в яких при підвищенні температури різко підвищується провідність.
Термопари - це чутливі елементи термоелектричного термометра, їх дія полягає в тому, що місця з'єднань різних провідників мають різну температуру, внаслідок чого в колі виникає термоелсктродіюча сила.
Рис. 3. Електроконтактний датчик розмірів:
1 - контрольована деталь, 2 - вимірювальний стержень, 3 - провід

 
 

Цікаве

Загрузка...