WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Проектування системи охоронної та пожежної сигналізації підприємства - Дипломна робота

Проектування системи охоронної та пожежної сигналізації підприємства - Дипломна робота

заломлюється, повертається по тому ж шляху до сповіщувача і фокусується на фотоприймач. Сигнал, що приймається, відповідає черговому стану сповіщувача.
Якщо в контрольованому сповіщувачем просторі з'являється дим, то частина ІЧ-випромінювання або поглинається, або розсівається димовими частинками на шляху до відбивача і назад. Таким чином, тільки невелика частина ІЧ-випромінювання досягає приймача, що істотно зменшує видаваний ним сигнал. Це зменшення сигналу служить критерієм для ухвалення рішення про видачу тривожного сигналу сповіщувачем.
Димові пожежні сповіщувачі, засновані на описаному вище принципі, виявляють всі димові частинки, які можуть викликати ефект ослаблення, тобто світлі і темні, великі і маленькі. Тому вони підходять для раннього розпізнавання пожеж, димових частинок будь-якого розміру і кольору.
Димовий пожежний сповіщувач, заснований на принципі розсіювання світла.
При використанні цього принципу всі компоненти системи виявлення розміщені у вимірювальній камері сповіщувача таким чином, що світло від джерела не може безпосередньо досягати приймача. При цьому виробляється мінімальний сигнал S1, відповідний черговому стану сповіщувача. Тільки, якщо частинки диму присутні в оптичному каналі вимірювальної камери, частина розсіяного світу досягає приймача і викликає збільшення сигналу до значення S2, яке фіксується і оцінюється блоком обробки сигналу для ухвалення рішення про видачу тривожного стану.
Вирішальний вплив на збільшення сигналу роблять щільність диму і оптичні характеристики димових частинок. Крупні димові частинки мають значно велику здатність розсіювати світло, чим невеликі частинки. До того ж інтенсивність розсіювання зменшується залежно від відношення розміру частинки до використовуваної довжини хвилі. Таким чином, для даного принципу виявлення розміри димових частинок мають вирішальне значення. Більш того, інтенсивність розсіювання частково знижується із-за поглинання світла димовими частинками. З цієї причини частинки сажа або чорний дим мають інтенсивність розсіювання набагато менше, ніж білий дим.
Інтенсивність світлового розсіювання багато в чому залежить від кута, під яким вимірюється розсіяне світло. Тому існують сповіщувачі, що використовують як пряме так і зворотне розсіювання.
Димові сповіщувачі, засновані на принципі розсіювання світла, в основному виявляють видимі частинки білого кольору і, таким чином, підходять для тих типів пожежі, які характеризуються наявністю білого диму.
2.2 Вибір і обґрунтування структурної схеми системи охорони і протипожежної безпеки.
Для вибору структурної схеми системи охорони та протипожежної безпеки необхідно насамперед поставити чітко технічне завдання.
Для пожежної сигналізації в основному застосовуються біметалічні датчики, що спрацьовують при температурі 60...70°С. Як правило, така сигналізація малоефективна: при температурі зверху 70°С в приміщенні рятувати вже нічого, залишається тільки гасити пожежу. Тому дуже важливою є проблема виявлення вогнищ загоряння на ранній стадії. Існуючі ж системи сигналізації на основі газоаналізаторів і приймачів теплового випромінювання дуже дорого коштують.
При розробці пропонованого пристрою ставилася мета створити простий пристрій, що реагує на появу диму в приміщенні, що охороняється. Найкращих результатів досягають з комплектом промислових бар'єрних датчиків інфрачервоного випромінювання. При проведенні дослідів з вказаними пристроями було виявлено, що схема приймача має найбільшу чутливість до зміни оптичного середовища при подачі на випромінювач синусоїдальної напруги частотою близько 8 кГц.
Універсальний пристрій охоронно-пожежної сигналізації реагує на наступні типи нештатних ситуацій на об'єкті, що охороняється:
- поява диму або інша зміна оптичного середовища;
- перевищення встановленої температури повітря в діапазоні
20...60°С;
- поява відкритого вогню (збільшення освітленості);
- поява в зоні захисту рухомих об'єктів;
- проникнення в приміщення (у комплекті з датчиками охоронного шлейфу).
Структурна схема пристрою складається (рис.1) з інфрачервоного випромінювача (А1), приймача випромінювання (А2), блоку управління (БУ), термошлейфа (R20…R29) і блоку живлення (БП).
Рис. 1. Структурна схема пристрою охоронної і пожежної сигналізації
На структурній схемі позначено А1 і А2 - випромінювач та приймач інфрачервоного випромінювання, функцією яких являється виявлення димових частинок в контрольованому приміщенні.
БУ - блок управління, за допомогою якого аналізуються сигнали, що поступають з пожежних сповіщувачів та з шлейфу охоронних давачів. Саме блок управління приймає рішення про видачу тривожного сигналу на централізований пульт чи в лінію зв'язку.
R20…R29 - термошлейф, за допомогою якого виявляється підвищення температури в контрольованому приміщенні.
БП - вторинний блок живлення - використовується для живлення всього обладнання стабілізованою напругою +12В.
2.3 Розробка принципової схеми.
Принципова схема системи пожежної сигналізації складських приміщень описана в п.2.5 даної записки. Окремо слід зупинитися на побудові випромінювача ІЧ випромінювання, блока живлення та схеми витримки часу яка використовується для виключення спрацьовування пристрою в момент ввімкнення.
Випромінювач ІЧ-випромінювання:
Випромінювач ІЧ-випромінювання сконструйований на основі генератора на двох логічних елементах ІМС К176ЛА7. В колі зворотного зв'язку яких ввімкнено елементи R1 та С1 з номіналами, які задають частоту генерації рівною 8 кГц, резистори R2 і R3 служать для обмеження струму світлодіода HL1. Принципова схема випромінювача зображена на рис.2.
Рис.2. Схема принципова випромінювача ІЧ-випромінювання.
Схема витримки часу виконана за допомогою релейних елементів типу РЕС55 (К1, К2) та РЕС9 - К3. В якості часозатримуючого кола при ввімкненні пристрою використовується транзисторний ключ VT1, VT2 з елементами, що обумовлюють затримку часу - С1, R2. Принципова схема зображена на рис.3.
Рис.3 Схема принципова витримки часу в момент ввімкнення
Блок живлення пристроюпожежної сигналізації розроблений на основі схеми двопівперіодного випрямляча з фільтруючим конденсатором та стабілізатора напруги з додатковим регулюючим транзистором. Схема являється стандарною без додаткових елементів (рис.4).
Рис.4. Блок живлення. Схема електрична принципова.
Розрахунок елементів схеми приведено в п.2.4.
2.4 Розрахунок нетипових елементів та вузлів системи.
Розрахунок блоку живлення.
Так як в конструкції блока живлення використовується двохнапівперіодний випрямляч, діоди якого ввімкнуто за мостовою схемою, то за вихідними даними, а саме напруга на навантаженні Uн, струм навантаження Ін розраховуємо та вибираємо випрямні діоди та конденсатор фільтра.
1. Визначаємо змінну напругу, яка повинна бути на вторинній обмотці мережевого трансформатора:
UІІ=ВUн , де Uн - постійна напруга на навантаженні, В;
В - коефіцієнт, що залежить від струму навантаження (дорівнює 1,7).
UІІ=1,7 12=20,4 В
2. За струмом навантаження визначаємо максимальний струм, що протікає через кожний діод випрямного моста:
Ід=0,5СІн , де Ід - струм через діод , А;
Ін - максимальний струм навантаження, А;
С - коефіцієнт, що залежить від струму навантаження (дорівнює

 
 

Цікаве

Загрузка...