WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Технологічні аспекти виробництва біодизеля - Реферат

Технологічні аспекти виробництва біодизеля - Реферат


Реферат на тему:
Технологічні аспекти виробництва біодизеля
В сучасних умовах Україна використовує близько 50 млн. тонн нафтопродуктів у рік, з яких лише 10-12 % добувають із власних джерел. Ряд європейських держав, як і наша, мають дефіцит ресурсів нафти. Проте у світі вже стало загальноприйнятим використовувати альтернативні види палива, зокрема біодизель. Основною сировиною для цього пального є ріпак, його насіння містить від 38 до 50 % олії. Для вирощування ріпаку на площі 1 га витрачається 170 кг дизпалива, а з одержаного врожаю (насіння) можна виробляти 1,2-1,5 тонн біопалива, крім того, одержують ще й макуху - концентрований корм для годівлі тварин, а також солому.
Ріпакова олія як біопаливо може використовуватися у вигляді чистої олії холодного пресування та етерифікованої. У першому випадку паливо підходить для двигунів із вихровою камерою, дообладнаних додатково апаратурою для вприскування олії. На етерифікованій олії можуть працювати звичайні дизельні двигуни без переобладнання.
Технологія виробництва біодизеля доволі проста: одержану після пресування олію очищають від побічних продуктів, за допомогою метилового спирту в присутності каталізатора з олії видаляється гліцерин, який є досить дорогим, чим дозволяє знизити загальні витрати на виробництво основного продукту (речовина, що використовується в косметології та інших галузях), і на виході отримується пальне - РМЕ (ріпаковий метилефір) (рис. 1).
У ході додаткових заходів (очищення, дистиляції, кондиціонування) РМЕ звільняють від надлишків метанолу, каталізатора, додають присадки, що підвищують якісні показники біопалива (миючі присадки, антиоксиданти). Одержане біопаливо не тільки екологічно чисте, але й конкурентноспроможне та надійне в роботі. Побічний продукт - гліцерин можна використовувати як сировину в подальших хімічних перетвореннях, у тому числі разом із рослинною олією для одержання гліфталевих смол - сировини для отримання гліфталевих ґрунтів і емалей.
Рисунок 1 - Технологічна схема виробництва біодизеля
Якісні характеристики біодизеля (згідно вимог EN 14214) в порівнянні з характеристиками стандартного дизельного палива (згідно європейських вимог EN 590) наведені в табл. 1.
Таблиця 1. Норми фізико-хімічнихпоказників для біодизеля та дизпалива
Показники якості Вимоги до дизпалива (згідно EN 590:2004) Вимоги до біодизеля (згідно вимог EN 14214)
Густина при 15 °С, кг/м3 55 > 120
Фракційний склад, °С Т 95 % 51 > 51
Вміст сірки, ppm < 50 < 10
Вміст поліароматичних вуглеводнів, % мас. < 11 -
У промислових масштабах найбільш розповсюдженими у європейських країнах є дві технології одержання біодизеля: гомогенна та гетерогенна етерифікація ріпакової олії метанолом. Перевагами гомогенного технологічного процесу є: напівбезперервна технологія; легкість управління - повністю автоматизований процес; простота технології, яка не потребує центрифуг; можливість переробляти різні рослинні олії. Серед переваг гетерогенної етерифікації варто відзначити: безперервність технології, що базується на твердому каталізаторі (NaOMe), завантаженому у реактор; виняткова чистота одержуваного гліцерину (більше 98 %); дуже високий вихід біодизеля (99,9 % мас.); відсутність відходів виробництва малоцінних жирних кислот порівняно з гомогенною етерифікацією; відсутність відходів соляних потоків, що потребують утилізації; відсутність затрат на транспортування хімікатів, зокрема рідинного каталізатора і неорганічних кислот.
В умовах інтеграції України до ЄС тема біодизеля набуває особливої актуальності, адже згідно діючих директив ЄС по біодизелю (Biofuels Directive 2003/30/EC) з 2005 р. не менше 2 % всього об'єму дизельного палива повинні містити біодизель. Ця кількість буде збільшена до 5, 75 % мас. у 2010 р. Стимулюванням для впровадження технологій по виробництву біодизеля у Європі та в Україні є зниження податків, акцизних зборів та встановлення певних субсидій. Враховуючи збільшення частки автомобілів з дизельними двигунами, особливо в Європі, зростає надлишок товарних бензинів і недостача дизельного палива, тому виробництво біодизеля для ринку нафтопродуктів є набагато привабливішим, ніж високооктанові добавки на основі етилового спирту.

 
 

Цікаве

Загрузка...