WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Будова, ремонт і експлуатація газорозподільчого механізму - Реферат

Будова, ремонт і експлуатація газорозподільчого механізму - Реферат

ЗМЗ-53-11, КамАЗ-740 застосовують ци-ліндричні штовхачі 7 (рис. 7, б), встановлені в спеціальних отво-рах _ напрямних. У дизелі автомобіля КамАЗ-740 напрямні знімні. Внутрішня порожнина штовхача має сферичну поверхню 10 під штангу й отвір 9 для зливання оливи. Для підвищення працездатності сталевих штовхачів їхню торцеву поверхню 8 у місці стикання з кулачком направляють спеціальним зносостійким чавуном.
Штанги передають зусилля від штовхачів до коромисел, їх ви-готовляють із сталевого прутка із загартованими кінцями (двигун автомобіля ЗИЛ-130) або з дюралюмінієвого стержня із сталевими сферичними наконечниками (двигуни ЗМЗ-53-11, ЗМЗ-24-04).
У дизелях ЯМЗ і КамАЗ штанги 4 (див. рис. 7, б) роблять із сталевої трубки. На кінцях штангнапресовують сталеві сферичні наконечники 11, якими вони з одного боку впираються у сферичні поверхні регулювальних гвинтів 5 (див. рис. 7, а), вкручених у коромисла 6, а з іншого - у штовхачі.
Коромисло передає зусилля від штанги до клапана й становить He-рівноплечій важіль, виготовлений із сталі або чавуну. Плече коромисла з боку клапана приблизно в півтора раза довше, ніж із боку штанги штовхача. Це не тільки зменшує хід штовхача та штанги, а й знижує сили інерції, які виникають під час їхнього руху, що підвищує довговічність деталей привода клапанів.
Коромисло карбюраторних двигунів розташовано на спільній порожнистій осі 13 (див. рис. 4), у кінці якої запресовано заглушки, Що дає змогу підводити оливу до бронзових втулок коромисел і сферичних наконечників регулювальних болтів 15. Осі 13 разом із коромислами встановлюють на кожній головці циліндра за допомогою стояків 16. На дизелях осі коромисел виконано як одне ціле із стояками, й кожне коромисло коливається на своїй осі.
Клапани відкривають і закривають впускні й випускні канали, що об'єднують циліндри з газопроводами системи живлення. Випускний лапан (рис. 8, а) складається з плоскої головки і стержня 1, з'єднаних між собою плавним переходом. Для кращого наповнення циліндрів пальною сумішшю діаметр головки впускного клапана роблять значно більшим, ніж діаметр випускного.
Оскільки клапани працюють в умовах високих температур, їх вихляють із високоякісних сталей (впускні - з хромистої, випускні стикаються з гарячими відпрацьованими газами й нагрівають-о температури 600...800 °С, - із жаростійкої) і в головку цилінд- рів запресовують спеціальні вставки (сідла) 75 із жароміцного чавуну. Застосування вставних сідел підвищує термін служби головки циліндрів і клапанів. Робоча поверхня головки клапана (фаска) має кут 45 або 30°. Фаску головки клапана старанно обробляють і притирають до сідла.
Стержні 1 клапанів мають циліндричну форму. Вони переміщу-юься у втулках 2, виготовлених із чавуну або спечених матеріалів і запресованих у головку блока. На кінці стержня проточено циліндричні канавки під виступи конічних сухариків 10, які притискаються до конічної поверхні тарілки 9 під дією пружини 8.
Рис. 8. Випускний клапан двигуна автомобіля ЗИЛ-130 із механізмом обертання:
А - випускний клапан, установлений на головці циліндрів; б, в - відповідно початкове й кінцеве робочі положення механізму обертання клапана; 7 -- стержень; 2 - напрямна втулка; 3, 7 - замкові кільця; 4- корпус механізму примусового обертання; 5 - кульки; 6 - опорна шайба; 8 - пружина; 9 - тарілка; 10 - сухарики; 11- конічна дискова пружина; 12 - поворотні пружини; 13 - порожнина клапана; 14 - головка циліндра; 15 - сідла
У двигунах ЯМЗ, КамАЗ та сім'ї "Москвич" для підвищення пра-цездатності механізму газорозподілу клапани притискаються до сідел не однією пружиною, а двома. При цьому напрям витків пружин роблять різним, щоб у разі поломки однієї з пружин її витки не потрапляли між витками іншої й не порушувалася робота клапанного механізму.
На впускних клапанах під опорні шайби у верхній частині напрямних втулок (у двигунах ЗИЛ, КамАЗ, ЗМЗ) встановлюють гумові манжети або ковпачки. Коли клапан відкривається, манжети щільно притискаються до його стержня й напрямної втулки, що запобігає можливому витіканню (підсмоктуванню) оливи в циліндри крізь зазор між втулкою та стержнем клапана (під час такту впускання).
У двигунах ЗИЛ-130, ЗМЗ-53-11 для кращого відведення теплоти від випускних клапанів застосовується натрієве охолодження. Для цього клапан роблять порожнистим і його порожнину 13 заповнюють металічним натрієм (див. рис. 8, а). Натрій має високу теплопровідність і плавиться за температури 98 °С. Під час роботи двигуна розплавлений натрій обмиває внутрішню порожнину клапана, при цьому теплота від його головки передається стержню й через напрямну втулку та головку циліндрів відводиться до охолодної рідини.
У клапанному приводі двигунів ЗМЗ (див. рис. 2), крім сухариків 16 і тарілки 14, є конічна втулка 15, що щільно обхоплює сухарики й стикається з тарілкою вузьким кільцевим пояском. Завдяки цьому зменшується тертя у з'єднанні й клапан може повертатися під Ією зусилля, що передається через коромисло.
Останнє сприяє зняттю нагару з головки та сідла клапана й запобігає обгорянню їх.
Фази газорозподілу - це моменти початку відкривання та кінця закривання клапанів, виражені в градусах кута повороту колінчастого вала відносно мертвих точок. Фази газорозподілу добирають експериментальне на заводі залежно від частоти обертання колінчастого вала при максимальній потужності двигуна та від конструкції його впускного й випускного газопроводів і зазначають у вигляді діаграм або таблиць.
Коли робочі процеси у двигунах розглядалися в першому наближенні, вважалося, що відкриття й закриття клапанів відбуваються в мертвих точках. Однак насправді моменти відкриття й закриття клапанів не збігаються з моментами перебування поршнів у мертвих точках. Це пояснюється тим, що час, який припадає на такти впускання й випускання, дуже малий (при максимальній частоті обертання колінчастого вала двигуна він становить тисячні частки секунди). Тому, якщо впускні й випускні клапани відкриватимуться й закриватимуться точно в мертвих точках, то наповнення циліндрів пальною сумішшю й очищення їх від продуктів згоряння будуть недостатніми. Отже, в чотиритактних двигунах впускний клапан має відкриватися до досягнення поршнем ВМТ, а закриватися після про-ходження НМТ.
Список використаної літератури
1. Боровських Ю.І., Буральов Ю.В., Морозов К.А. Будова автомобілів. - К., 1991.
2. Кисликов В.Ф., Лущик В.В. Будова й експлуатація автомобілів: Підручник. - К.: Либідь, 2002.
3. Шестопалов К.С., Чиняев В.Г. Устройство и эксплуатация автомобиля. - М., 1984.

 
 

Цікаве

Загрузка...