WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Будова, ремонт і експлуатація газорозподільчого механізму - Реферат

Будова, ремонт і експлуатація газорозподільчого механізму - Реферат


Реферат на тему:
Будова, ремонт і експлуатація газорозподільчого механізму
Механізм газорозподілу складається з таких основних деталей: 4 розподільного вала; o його привода; + штовхачів; ф штанги; o коромисла; o впускних і випускних клапанів.
Залежно від розташування клапанів і розподільного вала можна виділити три типи механізмів газорозподілу:
o з нижнім розташуванням вала й клапанів (рис. 1), коли останні встановлюються в блоці циліндрів (двигуни ГАЗ-51, ГАЗ-52-04, ГАЗ-69, ЗИЛ-157, ЗИЛ-164 та ін.);
o з нижнім розташуванням вала й верхнім - клапанів (рис. 2);
o з верхнім розташуванням вала й клапанів (рис. 3), коли останні встановлюються в головці блока циліндрів (двигуни ЗИЛ-130, КамАЗ-5320, ГАЗ-4210, ВАЗ-2108 та ін.).
У разі нижнього розташування клапанів (див. рис. 2.10) зусилля від кулачка розподільного вала 10 передається штовхачу 9, а потім через регулювальний болт 7 з контргайкою 8 - клапану 2, головка якого відходить від сідла /. Під час роботи механізму газорозподілу стержень клапана переміщується, здійснюючи зворотно-поступальні рухи в напрямній втулці 3. На нижньому ходу втулки вільно встановлюється пружина 4, верхній торець якої впирається в картер, а нижній - у тарілку 6, закріплену на конусі стержня клапана сухариками 5. Закриваються клапани під дією пружини в міру того, як виступ кулачка виходить з-під штовхача.
Більшість сучасних двигунів мають механізм газорозподілу з верхнім розташуванням клапанів, що дає змогу зробити компактну камеру згоряння, забезпечити краще наповнення циліндрів пальною сумішшю, спростити регулювання клапанів і теплових зазорів.
Рис. 1. Механізм газорозподілу двигунів з нижнім розташуванням розподільного вала
та клапанів:
1 - сідло клапана; 2 - клапан; J - напрямна втулка; 4 - пружина; 5 - сухарики; 6 - тарілка; 7 - регулювальний болт; 8 - контргайка; 9 - штовхан;
10 - розподільний вал
Рис. 2
Механізм газорозподілу двигунів з нижнім розташуванням розподільного вала
та верхнім - клапанів:
І - сідло клапана; 2 - клапан; 3 - напрямна втулка; 4 - головка блока циліндрів; пружина; 6 - коромисло; 7 вісь коромисла; 8 - контргайка; 9 - регулювальний гвинт; 10- штанга; 11 - кулачок; 12- штовхан; ІЗ - ковпачок; 14- тарілка; 15- втулка; 16 - сухарики; 17 - стопорне кільце.
У рядних двигунах із верхнім розташуванням клапа-1 в (див. рис. 2.) зусилля від кулачка 11 розподільного вала передається штовхачу 12, а від нього - штанзі 10. Остання через регулювальний гвинт 9 діє на коротке плече коромисла 6, яке, повертаючись на осі 7, натискує своїм носом на стержень клапана 2. Внаслідок цього пружина 5 стискається, а клапан переміщується від сідла 1, що залежно від призначення клапана забезпечує впускання пальної суміші або випускання відпрацьованих газів. Після того як виступ кулачка 11 вийде з-під штовхача 12, клапанний механізм по-вертається в початкове положення під дією пружини 5. Під час роботи клапанного механізму положення напрямної втулки 3, запресованої в головку блока циліндрів 4, фіксується стопорним кільцем 17, а положення регулювального гвинта 9 - контргайкою 8. Верхній кінець стержня клапана закріплено сухариками 16, установленими в тарілці 14 за допомогою втулки 15.
Розподільні вали в разі верхнього розміщення клапанів можуть встановлюватися в блоці циліндрів - нижнє розташування (двигуни ЗИЛ-130, ЗИЛ-4331, КамАЗ-5320) або на головці блока -- верхнє розташування (однорядні двигуни автомобілів сімей ВАЗ і "Москвич").
У механізмі газорозподілу з верхнім розташуванням розподільного вала (див. рис. 3) немає штовхачів і штанг, завдяки чому зменшуються маса й інерційні сили клапанного механізму, що дає змогу збільшити частоту обертання колінчастого вала й знизити рівень шуму під час роботи двигуна.
У двигунах автомобілів сім'ї ВАЗ із приводом на задні колеса (рис. 3, а) розподільний вал розташований в окремому картері на головці 2 блока циліндрів і обертається в підшипниках ковзання. Привод до клапанів 7, розміщених в один ряд, здійснюється безпосередньо від кулачків 4 розподільного вала через одноплечі важелі (рокери) 3. Одним кінцем одноплечий важіль спирається на стержень клапана, іншим - на сферичну головку болта 5 і втримується на ній за допомогою шпилькової пружини 7.
У двигунах автомобілів сім'ї "Москвич" (рис. 3, б) клапани 7 розташовані в два ряди й приводяться в дію коромислами 9 від кулачків 4 розподільного вала. Для регулювання теплового зазору в клапанах слугує регулювальний болт 5 із контргайкою 6, який зв'язаний зі сферичним наконечником 8.
У двигунах передньоприводних автомобілів ВАЗ-2108 "Спутник", ВАЗ-2109 (рис. 3, в) верхній розподільний вал установлено в окремому корпусі 10, розташованому на головці блока циліндрів 2, в яку запресовано чавунні сідла 14 та напрямні втулки 73 клапанів 7. Верхня частина втулок ущільнюється металогумовими оливовідбивачами з ковпачками 72. Клапани 7 приводяться в дію безпосередньо кулачками 4 через циліндричні штовхачі 75 без проміжних важелів. У гніздах штовхачів розміщено шайби 77 для регулювання зазору h у клапанному механізмі.
Рис. 3 Механізми газорозподілу двигунів з верхнім розташуванням розподільного вала та клапанів автомобілів:
А - ВАЗ-2105, ВАЗ-2107 "Жигулі"; б- "Москвич-2140"; в - ВАЗ-2108 "Спутник", 1 - клапани; 2 - головка блока циліндрів; 3 - важіль; 4 - кулачки розподільчого вала; 5 - болт; 6 - контргайка; 7 - шпилькова пружина; 8 - сферичний мечник; 9 - коромисла; 10- корпус; 11- шайба; 12 - ковпачки оливовідбивачів; 13 - напрямна втулка; 14 - чавунне сідло; 15 - штовхач
У V-подібних восьмициліндрових двигунах застосовують верхнє розташування клапанів (рис. 4). Нижній розподільний вал таких двигунів, установлений в розвалі блока, є спільним для клапанів правого й лівого рядів циліндрів. Клапани 9 (впускний і випускний), що переміщуються в напрямних втулках 10, відкриваються під дією зусилля, яке передається від кулачків 6, /через штовхачі 19, штанги 18 та коромисла 14, установлені на осях 13. Закриваються клапани під дією пружин 12, нижні кінці яких упираються в шайби 11. Якщо у випускних клапанів є механізм обертання, їхні пружини спираються на опорні шайби 17 цього механізму. Верхніми кінцями пружини обох клапанів упираються в тарілки 20. За два оберти колінчастого вала впускні й випускні клапани кожного циліндра відкриваються
Рис. 4. Механізм газорозподілу V-подібного двигуна:
7 - зубчасте колесо; 2 - упорний фланець; J - розпірне кільце; 4 - опорна шийка; 5 - ексцентрик; 6, 7 -

 
 

Цікаве

Загрузка...