WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → 1. Автомобільні шини і їх будова. 2. Підготовка до роботи, порядок роботи та правила обслуговування ацетиленових генераторів. 3.Засоби захисту від ур - Реферат

1. Автомобільні шини і їх будова. 2. Підготовка до роботи, порядок роботи та правила обслуговування ацетиленових генераторів. 3.Засоби захисту від ур - Реферат


КОНТРОЛЬНА РОБОТА
з предмету: "Технічні науки"
1. АВТОМОБІЛЬНІ ШИНИ І ЇХ БУДОВА
Пневматична шина - найважливіша частина автомобільного колеса. Вона вбирає невеликі поштовхи та удари від нерівностей дороги під час руху. Це забезпечується еластичністю шини й пружністю повітря, яким її заповнено.
Рис. 1. Автомобільна шина у зборі з колесом:
1 - обід колеса; 2 - ободова стрічка; 3 - покришка;
4 - камера; 5 - г вентиль
Автомобільна шина (рис. 1) складається з покришки 3, камери 4 з вентилем 5 і ободової стрічки 2, надітої на обід 1 колеса. Шина захищає камеру від пошкоджень і тертя об обід колеса й борти покришки. Покришка утворює зовнішню несучу оболонку шини, а камера - її внутрішню порожнину. Іноді на легкових автомобілях застосовують шини без камери (безкамерні}. Герметичність у них досягається нанесенням спеціального герметизувального шару на внутрішню поверхню покришки й щільною посадкою покришки на полички обода. Безкамерні шини легші, менше нагріваються, але потрібна більша точність виготовлення обода, трудомісткіше технічне обслуговування цих шин.
Покришка (рис. 2) складається з каркаса 3, бортів 1, брекера (подушкового шару) 4, боковин 5 і протектора 6.
Каркас 3 слугує основою для покришки, надає їй потрібних міцності й гнучкості. Він складається з кількох шарів прогумованого корду. Залежно від розташування ниток корду в каркасі шини поділяються на: o діагональні (рис. 2, а); o радіальні (рис. 2, б).
У каркасі діагональних шин нитки сусідніх шарів корду перетинаються під певним кутом (95... 115°) і кількість шарів завжди парна. Під час контакту шини з дорогою змінюється кут перехрещування ниток корду, що призводить до підвищених деформації й теплоутворення, а також знижує термін служби шин.
Рис. 2. Поперечні розрізи покришок шин:
а - діагональної; б - радіальної; / - борти; 2 - дротяне кільце; 3 - каркас; 4 - брекер (подушковий шар); 5 - боковини; 6 - протектор
У радіальних шин (типу Р) нитки корду в каркасі розташовуються від борта до борта (по радіусу) й не перетинаються одна з одною. Така конструкція каркаса більш прогресивна: менша кількість шарів корду, зменшуються теплоутворення й опір коченню. Термін служби радіальних шин набагато більший, ніж діагональних.
Борти 1 (рис. 2) призначаються для кріплення покришки на ободі колеса. Борт складається з шарів корду, загорнутих навколо дротяного кільця 2, що створює нерозтяжну конструкцію й надає жорсткості посадковій поверхні покришки.
Брекер 4 - це гумотканинний прошарок, прокладений між каркасом Зїл протектором 6 по всьому обводу покришки. Брекер пом'якшує дію протектора на каркас. Для радіальних шин наявність брекера особливо важлива, оскільки він сприймає окружні зусилля й обмежує розтягання ниток корду.
Протектор 6 становить бігову частину шини. Ззовні він має рисунок у вигляді виступів і канавок між ними. Завдяки рисунку протектора забезпечується потрібне зчеплення коліс із дорогою, тому для різних покриттів доріг застосовують різні рисунки протектора.
Боковини 5 наносяться у вигляді тонкого еластичного шару гуми на бічні стінки каркаса й призначаються для захисту шин від механічних пошкоджень, проникнення вологи й т. д. На боковинах наносять позначення покришок.
Камери для автомобільного колеса виготовляють з еластичної повітронепроникної гуми. Розмір камери завжди дещо менший від розміру порожнини покришки, щоб у накачаному стані не утворювалися складки. Повітря в камеру подається через вентиль, що становить зворотний клапан, який дає змогу нагнітати повітря всередину й автоматично перекривати його вихід назовні. Вентиль складається з корпусу, золотника й ковпачка. Корпус роблять із латуні у вигляді трубки й закріплюють у стінці камери за допомогою гайки або вулканізацією.
Рис. 3. Спеціальні шини:
а - аркова; б - пневмокоток
Для підвищення прохідності автомобілів в умовах бездоріжжя (розмоклі Грунти, засніжені дороги, зоране поле) використовують спеціальнішими - аркові й пневмокотки (рис. 3, а, б відповідно).
Аркова шина має профіль у вигляді арки, відношення Н/В - 0,3-0,4, що створює велику площину контакту, зменшує питомий тиск на Грунт, а загалом сприяє підвищенню прохідності. Аркові шини встановлюють замість здвоєних задніх шин на спеціальний обід.
Пневмокотки мають П-подібний профіль перерізу, відношення Н/В - 0,2...0,3, характеризуються підвищеною еластичністю й дуже малим тиском на ґрунт, тому призначаються для транспортних засобів, які працюють на сніговій цілині, сипких пісках або в заболоченій місцевості. Спеціальні шини виготовляють в обмеженій кількості.
Позначення й маркування шин. На боковині кожної покришки наносять позначення (основні розміри) й маркування: товарний знак заводу-виготовлювача; дату виготовлення; порядковий номер; індекс максимально допустимої швидкості (L відповідає 120 км/год, Р - 150, Q - 160, S ~ 180 км/год); індекс вантажопідйомності (для шин легкових автомобілів 75 відповідає 387 кг, 78 - 425, 80 - 450, 82 - 475, 84 - 500 кг і т. д.); балансувальну мітку, яка показує найлегшу частину шини; норму шаровості для шин вантажних автомобілів.
Основні розміри шини (див. рис. 5.8) позначають двома групами цифр через риски. Перша група цифр означає ширину профілю В, друга - посадковий діаметр d на обід колеса. Ці розміри зазначають у міліметрах чи дюймах або мішаними. Наприклад, 8,40 = 15; 215 =380. Тут у першому позначенні ширину профілю В і діаметр d дано в дюймах, а в другому позначенні ці самі розміри зазначено в міліметрах. Для позначення радіальних шин у кінці ставлять літеру Р, наприклад 185= 15Р.
Дату виготовлення й завод-виготовлювач шини позначають цифрами та літерами, тут же зазначають номер покришки. Наприклад, 287Нк169527: число 287 (28-й тиждень 1987 р.); Нк - Нижньокамський шинний завод; 169527 - порядковий номер шини.
На боковинах покришок зазначають також модель, номер державного стандарту, штамп ВТК, сортність виробу. Для безкамерних шин роблять напис "Безкамерна", для морозостійких - "Північ".
Основні розміри покришки (В і d), зазначені на її боковині, дають змогу приблизно визначити зовнішній діаметр D за формулою D = d + 2Н, вважаючи, що висота профілю Н дорівнює його ширині В.
Для шин легкових автомобілів, що мають низький профіль, у позначенні розмірів зазначають відношення висоти профілю до ширини в процентах. Наприклад, для автомобіля ВАЗ-2108 розмір шини показують так: 165/70 R13. Тут 165 - ширина профілю (165 мм), 70 - відношення висоти профілю до ширини в процентах, R - радіальна, 13 - посадковий діаметр обода в дюймах.
Порядок монтажу й демонтажу шин. До експлуатації приймаються шини, які не мають дефектів і точно відповідають вимогам державних стандартів і технічних умов на шини. Автомобілі комплектуються шинами за рекомендацією шинної промисловості на підставі технічної документації на автомобіль і з урахуванням дорожньо-кліматичних умов. Відповідно до цих рекомендацій заборонено ставити наколеса одного моста шини діагональної й радіальної конструкцій, а також шини з різним рисунком протектора.
Монтаж шини виконують на чистий і справний обід. При цьому

 
 

Цікаве

Загрузка...