WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Cпособи встановлення конструкцій по висоті - Реферат

Cпособи встановлення конструкцій по висоті - Реферат

СПОСОБИ ВСТАНОВЛЕННЯ КОНСТРУКЦІЙ ПО ВИСОТІ
Встановити опорні площини, точки будівельних конструкцій і обладнання на проектні відмітки можна геометричним нівелюванням, гідростатичним нівелюванням, мікронівелюванням тощо.
Геометричне нівелювання є найрозповсюдженішим способом для визначення в натурі проектних висот. Залежно від вимог до точності і схеми вимірювання застосовують нівелювання того чи іншого кламу. Зменшення довжини плечей і дотримання їх рівності підвищує точність робіт. При цьому, застосовуючи технічне нівелювання (методику), можна забезпечити точність в 2-3 мм, високоточне нівелювання -0,1 -0,2 мм. Для високоточного нівелювання необхідно використовувати нівелір з контактним рівнем і оптичним мікрометром, а також інварні або спеціальні штрихові рейки. Як відомо з попереднього розділу для перенесення в натуру проектної відмітки необхідно визначити горизонт інструмента, а потім і відлік на рейці. Необхідно пам'ятати, що при використанні високоточних нівелірів та інварних рейок висоту репера і проектної відмітки також необхідно виразити у півподілках. Відмітки на додатковій шкалі беруть лише для контролю і у визначенні горизонту інструмента не використовують.
В основу гідростатичного нівелювання покладена властивість рідини у двох сполучених посудинах находитись на одному рівні незалежно від маси і поперечного перерізу посудини. Принципово гідростатичний нівелір складається з двох посудин, з'єднаних шлангами. У посудину залита рідина, яка через шланг вирівнюється.
Згідно з малюнком перевищення між точками А і В буде
(1)
де З1 і П1 - відлік на шкалах задньої і попередньої посудини;
d1 і d2 - висоти посудини.
Перевищення між точками А і В вимірюють в прямому і зворотньому напрямках. Тоді при перестановці посудин матимемо
(2)
Формули 1 і 2 можна подати в такому вигляді
(3)
Різниця d1 - d2 - є місцем нуля (МО) прикладу. З формули 3 знаходимо
(4)
Основними джерелами помилок гідростатичного нівелювання є:
1. Нерівновага рідини у посудинах і вплив явища капілярності;
2. Неточність фіксації меніска рідини (відліку);
3. Вплив помилок встановлення приладу на поверхню нівелювання;
4. Вплив перепаду тиску і температури.
Дослідженнями встановлено, що коливання рідини в посудинах системи припиняється через 2-3 хвилини після встановлення приладу. Чим більший діаметр посудини, тим меншим буде меніск.
Значення помилки відліку залежить від способу фіксації поверхні рідини в посудині. Для зменшення цієї помилки використовують різні пристосування. Найчастіше - це контакт голки з рідиною, які підєднані до єдиної електричної системи або візуально. Голка пересувається всередині посудини за допомогою мікрометричного гвинта з головкою і поділками. Ціна такої поділки складає 0,01 мм. Вплив помилок встановлення приладу на поверхню нівелювання залежить від чистоти цієї поверхні.
У гідростатичних системах основним джерелом помилок є коливання температури. Очевидно, що точність нівелювання в закритих приміщеннях (температура більш-менш постійна) буде набагато вища, ніж на відкритих майданчиках. Від температури залежить і коефіцієнт розширення рідини.
Найрозповсюдженішим заповнювачем гідростатичних систем є вода з доданням формаліну або карболової кислоти. Привід'ємних температурах використовують спирт або антифриз.
Точність гідростатичного нівелювання можна отримати з формули 4.
(6)
При , отримаємо = 0 тобто помилка гідростатичного нівелювання дорівнює помилці відліку. Залежно від цього точність гідростатичного нівелювання сягає 0,1-0,05 мм.
Мікронівелювання застосовують для вивірення горизонтальності технологічних площин. Мікронівелір це твердий брусок, який опирається на площину, що вирівнюється, двома опорами. На брусок встановлюється накладний рівень з ціною поділки 5"-10". Накладний рівень термоізолюють. Щоб зменшити бічні нахили приладу, на брусок встановлюють поперечний рівень малої точності ( ). Замість передньої стаціонарної опори встановлюють рухому опору, яка жорстко скріплена з індикатором годинникового типу і за допомогою якого бульбашку рівня виставляють в нуль пункт.
Відстань між опорними точками називається базою нівеліра. В сучасних нівелірах база приладу може змінюватись залежно від розмірів тієї площини, які вивіряють.
При мікронівелюванні опорні точки мікронівеліра ставлять на площину, виставляють бульбашку рівня індикатором в нуль-пункт і беруть на шкалі відлік (а1). Після цього нівелір повертають на 1800, знову приводять бульбашку рівня в нуль-пункт і беруть відлік (а2). Це дає змогу знайти місце нуля (МО)
(7)
і перевищення
;
(8)
(9)
Після юстування приладу МО повинне бути постійним. Його коливання характеризує помилки вимірювань.
При подальшому нівелюванні площини задня опорна точка приладу ставиться туди, де досі знаходились передня точка. З формули 9 випливає, що
(10)
при маємо
(11)
Помилка m0 залежить від помилок приведення приладу в горизонтальне положення (mп), помилок відліку на індикаторі (mі) і шорсткості поверхні (mш), що нівелюється. Оскільки ці помилки незалежні, то
(12)
Оскільки бульбашку рівня приводять в нуль-пункт візуально, то
де - ціна поділки рівня.
Для даної бази мікронівера це помилка буде
(13)
При b = 1000 мм і =5"
Помилка в показах індикатора залежить від його класу. Для мікронівелірів переважно застосовуються індикатори годинникового типу з границею вимірювань 10 мм і ціною поділки 0,01 мм. Помилки у відліку можуть бути при цьому 10-20МКМ. Для високоточних робіт можуть застосовуватись індикатори з границею вимірювань 2 мм і ціною поділки до 1МКМ. При цьому помилка відліку може бути 1-2МКМ.
Жорсткість поверхні може відчутно впливати на точність нівелювання. До початку нівелювання на цій поверхні налічують місце встановлення мікронівеліра. Для цього під опори нівеліра пуансоном помічають кола, діаметр яких 6-8 мм. Особливо акуратно необхідно встановлювати нівелір при повороті його на 1800 і на похилих поверхнях.
Все це дає можливість отримати точність мікронівелювання в межах 8-10МКМ на одній станції.
Помилка в передачі відміток у мікронівелірному ході складатиме
де п - кількість станцій.
При довжині ходу L і базі b
(14)
Якщо взяти хід завдовжки 100 м між двома реперами, то при b = 1000 мм і mh =10МКМ помилка на середині ходу після вирівнювання буде
(15)

 
 

Цікаве

Загрузка...