WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Механізми керування автомобілем - Реферат

Механізми керування автомобілем - Реферат

насоса вміщено
Рис. 7
Насос гідропідсилювача рульового керування:
1 - корпус насоса; 2 - шків привода насоса; 3 - бачок; 4 - кришка насоса;
5 - запобіжний клапан; 6 - сідло запобіжного клапана; 7 - перепускний клапан; 8 - жиклер; 9 - розподільний диск; 10 - ротор; 11 - статор;
12 - вал насоса; 13 - лопаті
розподільний диск 9, який своєю торцевою поверхнею притискається за допомогою пружини перепускного клапана 7 до статора. Всередині перепускного клапана встановлено кульковий запобіжний клапан 5, притиснутий пружиною до сідла 6 запобіжного клапана. Зверху до корпусу й кришки прикріплено бачок 3, що має сапун і сітчасті фільтри для оливи.
Як тільки двигун починає працювати, ротор 10 насоса також починає обертатися, й лопаті 13 під дією відцентрових сил і тиску оливи щільно притискаються до криволінійної поверхні статора. Олива з корпусу 1 потрапляє в простір між лопатями й витісняється ними через розподільний диск у порожнину нагнітання й далі до штуцера лінії високого тиску. За один оберт ротора відбувається два цикли всмоктування й нагнітання.
Перепускний клапан 7 сполучений із порожниною нагнітання й штуцером лінії високого тиску й перебуває під різницею тисків оливи, оскільки жиклер 8 знижує тиск перед штуцером. Перепад тисків зростає в разі збільшення кутової швидкості обертання ротора. При досягненні певної подачі перепускний клапан відкривається й починає перепускати частину оливи в порожнину всмоктування, регулюючи тим самим тиск у лінії.
Запобіжний клапан, установлений усередині перепускного клапана, обмежує максимальний тиск у системі (650...700 кПа). Він спрацьовує, коли перепускний клапан з якихось причин не справляється з регулюванням тиску в потрібних межах.
Рульовий механізм з винесеним гідропідсилювачем застосовують у рульовому керуванні автомобіля МАЗ-5335 (рис. 8). Особливість розглядуваного рульового керування полягає у введенні до схеми рульового привода гідропідсилювача, виконаного у вигляді гідроциліндра, що діє водночас на сошку й поздовжню рульову тягу. Для цього гідропідсилювач 7 штоком шарнірно закріплено на кронштейні рами, а циліндр також через шарніри з'єднано із сошкою 2 й поздовжньою рульовою тягою 9. Решта елементів рульового керування такі самі, як на загальній схемі рульового керування (див. рис. 2, а).
Рис. 8
Будова рульового керування автомобіля МАЗ-5335:
1 - гідропідсилювач; 2 - сошка; 3 - рульовий механізм; 4 - рульовий вал; 5, 8 - відповідно нижній та верхній важелі поворотної цапфи;
6 - поперечна тяга; 7 - трубопроводи до насоса гідропідсилювача;
9 - поздовжня рульова тяга
Працює рульове керування так. Коли обертається рульове колесо, разом із ним обертається рульовий вал 4, приводячи в дію рульовий механізм 3, який повертає сошку 2. Сошка переміщує зв'язану з нею поздовжню тягу 9 і приводить у дію гідропідсилювач 1. Додаткове зусилля, що виникає в гідропідсилювачі, через поздовжню тягу передається на верхній важіль 8 цапфи, додаючись до зусилля від рульового механізму, й далі через нижні важелі 5 і тягу 6 спричинює повертання обох коліс. Таким чином гідропідсилювач збільшує зусилля, що прикладається від рульового механізму до привода, й полегшує тим самим повертання керованих коліс.
Рис. 9
Будова гідропідсилювача винесеного типу:
1 - гідроциліндр; 2 - шток; 3 - нагнітальний трубопровід; 4 - поршень;
5 - пробка; 6 - корпус кульових шарнірів; 7 - регулювальна гайка;
8 - штовхач; 9 - кульовий палець поздовжньої рульової тяги; 10 - кульовий палець рульової сошки; 11 - зливальний трубопровід; 12 - кришка;
13 - корпус розподільника; 14 - кришка гідроциліндра; 15 - золотник;
16 - стакан
Принцип дії гідропідсилювача (рис. 9) ґрунтується на використанні тиску оливи, яка подається від насоса до виконавчого механізму. Насос лопатевого типу приводиться від шківа колінчастого вала двигуна через клинопасову передачу. За виконавчий механізм править гідроциліндр, об'єднаний в одне ціле з розподільником і корпусом кульових шарнірів.
Розподільник (рис. 9) складається з корпусу 13 і золотника 15. Усередині корпусу є три кільцеві канавки: дві крайні сполучаються одна з одною і з нагнітальною лінією; середня сполучає з бачком насоса зливальну лінію. На поверхні золотника 15 також є три кільцеві проточки, сполучені каналами із замкнутими об'ємами. Золотник жорстко з'єднано зі стаканом 16 пальцем 10 рульової сошки.
Корпус 6 кульових шарнірів фланцем і болтами з'єднано з корпусом розподільника. В ньому розміщено кульовий палець 10 сошки й палець 9 поздовжньої рульової тяги. Пальці затиснуті між сухарями зусиллям двох пружин і зафіксовані гайкою 7.
Гідроциліндр 1 кріпиться до корпусу шарнірів за допомогою різьбового з'єднання з контргайкою. Всередині гідроциліндра вміщено поршень 4 і шток 2. На зовнішньому кінці штока нагвинчено головку, яка шарнірне з'єднує гідроциліндр із рамою. Внутрішню порожнину циліндра, сполучену трубопроводами з корпусом розподільника, закрито пробкою 5 і кришкою 14 із сальниковим ущільненням. Для захисту кінця штока, що виступає, від забруднень застосовано гумовий гофрований чохол.
Під час роботи підсилювача шток із поршнем, що розміщені в гідроциліндрі, залишаються нерухомими, а циліндр переміщується відносно них, коли олива під тиском подається в простір під поршнем або над поршнем (рис. 10). Названі відсіки циліндра можуть сполучатися між собою через зворотний кульковий клапан 2.
Рис. 10
Схема роботи гідропідсилювача:
1 - корпус; 2 - зворотний кульковий клапан; 3 - нагнітальна лінія; 4 - зливальна лінія; 5, 6 - пальці; 7 - корпус розподільника
Рис. 11
Рульові механізми легкових автомобілів:
а - "Москвич"; б- ВАЗ; в - ЗАЗ; г - ГАЗ-24; 1 - черв'як;
2 - регулювальна гайка; 3, 4, 21 - контргайки; 5 - регулювальна муфта;
6, 19 - пробки оливозаливних отворів; 7 - кришка картера; 8 - ролик;
9 - вісь ролика; 10 - рульовий вал; 11 - вал рульової сошки; 12 - сальник; 13 - рульова сошка; 14 - регулювальні прокладки; 15 - прокладка регулювального гвинта; 16, 20 - регулювальні гвинти; 17 - регулювальна пробка; 18 - стопорна гайка; 22 - болт стяжного хомута;
23 - болт контрольного отвору рівня оливи
У разі прямолінійного руху олива, що за допомогою насоса подається нагнітальною лінією 3 у розподільник, заповнює дві крайні кільцеві порожнини й, оскільки золотник займає нейтральне (середнє) положення, через зазори між золотником і корпусом 1 надходить у середню кільцеву порожнину й далі зливальною лінією 4 в бачок. Підсилювач не працює.
У разі повороту коліс, наприклад, наліво рульова сошка через палець 5 переміщує золотник уліво від середнього положення, внаслідок цього крайні й центральна кільцеві порожнини роз'єднуються середнім буртиком золотника. Олива під тискомпочинає надходити в простір під поршнем, а з надпоршневого відсіку зливається в бак. Під тиском оливи гідроциліндр переміщується відносно поршня зі штоком і через палець 6 пересуває поздовжню рульову тягу й усі зв'язані з нею

 
 

Цікаве

Загрузка...