WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Розробка технологічного процесу склеювання деревини заготовок тумби для телерадіоапаратури - Дипломна робота

Розробка технологічного процесу склеювання деревини заготовок тумби для телерадіоапаратури - Дипломна робота

увагу фугуванню крайок слід приділяти у тому випадку коли подальший набір ділянок буде виконуватися під певним кутом який не дорівнює 0 або 90° до напряму волокон.
Організація робочого місця біля крайкофугувального верстата показана на рис 5.
Рис 5. Схема організації робочого місця біля крайкофугувального верстата:
1 -верстат, 2 -стіл для вирівнювання крайок у па ті фугуванням,
3, 4 підстопні місця
Продуктивність таких верстатів визначають за формулою:
, личк/час
де ? проміжок часу для якого визначають продуктивність хв.;
п - кількість ділянок шпону, що одночасно обробляють, шт.;
Up, Ux - швидкості робочого та неробочого ходів каретки м/хв.;
l - довжина ходу каретки, м;
і - кількість установок на одну пачку ділянок шт.;
т - кількість ділянок на одну личківку, шт.;
Кр, Км, - коефіцієнти використання робочого та машинного часу.
Оброблені крайки ділянок повинні бути прямолінійними (відхилення від прямолійності не повинно перевищувати 033/1000) і без дефектів (виколів).
Підбір ділянок струганого шпону за кольором та текстурою має суттєвий вплив на зовнішній вигляд виробу особливо високохудожніх меблів. Залежно від призначення личківки розрізняють: фасадні, лицеві, нелицеві та невидимі. Підбір починають з кнотів (ділянок) дія фасадних потім для лицевих і лише пізніше для нелицевих та невидимих. Важливе є те щоб відповідного кольору та текстури шпону вистачило на всі фасадні та лицеві заготовки виробу чи набору з ypaxуванням можливих втрат на брак.
Розкроєні на необхідну довжину і прифуговані ділянки шпону підбирають за текстурою і склеюють ? листи (личківки) необхідних розмірів.
Підбір за текстурою здійснюють за однією із схем показаних на рис.6 - личківки набрані за схемою 6. А матимуть кращий рисунок але тріщини будуть розташовані з обидвох сторін що спричинить деякі негативні якості після личкування. Личківки, набрані зі схемою 6 Б, мають дещо гір ший рисунок але тріщини які виникають при струганні шпону розташовані з однієї сторони. Цю сторону при формуванні пакета слід розташовувати до основи. На практиці важко здійснити підбір пише за представленими схемами тому їх часто змішують-комбінують.
Рис. 6. Схеми підбору шпону за текстурою:
А - перевертанням довкола повздовжні вісі;
Б - паралельним зсувом сусідніх ділянок.
У разі коти поздовжні крайки ділянок шпону не будуть паралельними при їх наборі в личківки останні можуть набути форму показану на рис. 7. Щоб запобігти цьому під час їх склеювання ділянки повертають відносно осі перпендикулярної до пласті як це показано на рис. 7 Б. При цьому також можливий набір який показано на рис. 7.
Рис. 7. Можливі варіанти набору личківок, коли повздовжні крайки ділянок ділянок непаралельні: А - без повертання;
Б - з повертанням відносно осі перпендикулярної до пласті ділянки
Залежно від складності рисунка, що утримують при набори шпону (рис.8) набори розрізняють на:
- прості;
- складні;
- фігурні.
Рис. 8. Деякі види наборів шпону:
А - простий, Б - складний, В - фігурний.
Личківки із складним і, особливо з фігурним наборами, як правилo склеюють вручну. Якісно підібраний рисунок фігурного набору значно покращує зовнішній вигляд і, при майже однаковій витраті шпону може суттєво збільшити вартість готового виробу.
У масовому виробництві в більшості випадків використовують простий вид набору який здійснюють вручну або за допомогою спеціалізованих верстатів для ребросклеювання.
Способи ребросклеювання ділянок шпону у личківки за допомогою різних матеріалів, які знаходять застосування на практиці показано на рис.9.
Рис.9. Способи склеювання ділянок шпону А - клейовим швом, Б - гумованою стрічкою, В - клейовою ниткою, ? - клейовим перервним швом.
Ребросклеювання за допомогою лише клейового шва (рис 9, А) не є міцним і для струганого шпону застосовується рідко. Гумовану стрічку перфорують для збільшення міцності при склеюванні личківки з основою та легшого зішліфовування після личкування. При машинному способі ребросклеювання збільшується витрата стрічки порівняно з ручним. Кленова нитка, як і безперервний шов, практично застосовується при ребро-склеюванні за допомогою верстатів.
Після ребросклеювання у личківок, які виготовлені із шпону завтовшки 0,8 мм і менше, для зменшення розривів торців шпону під час транспортування, слід закріпити торці. Це здійснюється вручну гумованою стрічкою або на верстатах прохідного типу стрічкою чи синтетичною ниткою (рис. 9, А, Б). Підготовлена личківка матиме вигляд, показаний на рис. 10.
Рис. 10. Вигляд личківки, підготовлений до тичкування а, б, в, г - реоросндеиіоі гумованою стрічкою вручну. Гумованою стрічкою, перфорованою стрічкою та синтетичною ниткою, машинним способом відповідно А, Б - закріплення торців гумованою стрічкою та синтетичною ниткою відповідно.
Організація робочих місць біля верстатів для ребросклеювання та для закріплення торців показана на рис 4.
Рис. 4. Схеми організації робочих місць біля верстатів для
а - ребро склеювання, б - закріплення торців
5. Склеювання брускових заготовок
Склеювання брускових заготовок на практиці здійснюють для збільшення розмірів заготовок по довжині, ширині чи товщині. Таке склеювання відносять до комбінованих столярних з'єднань.
В такий спосіб краще використати бездефектну частину пиломатеріалів, але міцність склеєної заготовки не повинна бути нижчою, ніж масивної деревини. Склеїти деревину гладко торець в торець (рис. 12а) практично неможливо, оскільки не забезпечується необхідна міцність.
Рис. 12. Види з'єднання масивної деревини по довжині
а - торець в торець, б - "на вус", в - зубчастий гострий шип - 1, зубчастий тупий шип - 2, мікрошип - 3.
Для забезпечення відповідної міцності, з'єднання по довжині здійснюють на "вус" (рис. 12, б) роблячи при цьому нахил "вуса" завдовжки (8 ..12)h.
Для заготовок завтовшки 20 мм на одне таке з'єднання втрачається 160...240 мм бездефектної довжини, що є однією з причин, чому сьогодні воно знаходить застосування тільки для довжин 2 м і більше.
Зараз застосовують склеювання на зубчастий шип, за розташуванням пластей шипів паралельно або перпендикулярно до пласті заготовки (рис.13).
Рис. 13. Види з'єднання деревини на зубчастий шип:
а - перпендикулярно до пласті, б - паралельно до пласті
Основні операції технологічного процесу склеювання брусків по довжині такі:
- формування розмірів відрізків за перерізом;
- формування бездефектного відрізка по довжині;
- формування елементів з'єднання (на "вус", зубчастий шип); нанесення клею;
- запресування бездефектних відрізків у безперервний брусок;
- торцювання безперервного бруска по довжині на заготовки;
- технологічна витримка; калібрування заготовок;
- вторинне оброблення заготовок.
Залежно від

 
 

Цікаве

Загрузка...