WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Розробка технологічного процесу склеювання деревини заготовок тумби для телерадіоапаратури - Дипломна робота

Розробка технологічного процесу склеювання деревини заготовок тумби для телерадіоапаратури - Дипломна робота

однаковою.
Якщо при температурі до 20 °С термін зберігання смоли становить 4...6 і навіть 12 місяців, то при температурі 25...35 °С зменшується до 30.. 40 діб. Длясмоли збільшення терміну зберігання є позитивною характеристикою.
З метою зменшення тривалості твердіння до смоли добавляють хімічні речовини - прискорювачі реакції, що зменшує час твердіння до кількох годин. Смолу, до якої добавили прискорювач реакції, прийнято називати клеєм Як прискорювач до смоли додають від 1 до 5 і навіть 10 % різних видів хімічних речовин. Збільшення кількості прискорювача приведе до різкого зменшення тривалості твердіння клею, що не завжди є виправданим, оскільки може сприяти передчасному твердінню, коли клей ще не нанесли на поверхню, яку треба склеювати, або не надали необхідного тиску. Тому продовжувати Інтенсифікацію процесу твердіння клею таким способом не рекомендується Це можна робити тоді, коли смолу і прискорювач реакції наносити окремо, смолу на основу, а розчин прискорювача на личківку чи іншу поверхню, що склеюють. У такому випадку твердіння клею починається після формування пакета, тому частку прискорювача можна збільшити, але необхідно встигнути надати пакету необхідний тиск. У тих випадках, коли дозволяє площа цеху або коли не регламентується продуктивність виконання операції, можна використовувати лише хімічні прискорювачі. Таке склеювання прийнято називати холодним. Як затверджувач для карбамідо-формальдегідних смол часто використовують щавлеву кислоту.
Більше поширення на практиці набув комбінований метод інтенсифікації процесу склеювання, коли до смоли додається хімічний затверджувач, а потім заготовки з нанесеним клеєм піддаються впливу підвищеної температури - гарячий спосіб склеювання. При такому способі, коли температуру плит преса довести до 130... 160 °С, тривалість твердіння клею становитиме 45..90 с., що є прийнятним для промислових умов склеювання. Найбільш поширеним затверджувачем для гарячого склеювання карбам ідо-формальдегідними смолами є хлористий амоній, якого додають 1,0...1,5 вагових частин на 100 вагових частин смоли. Як недолік такого методу інтенсифікації процесу склеювання слід вважати необхідність нагрівання клейового шару, що потребує додаткових енерговитрат і не завжди є зручним.
Нагрівання клейового шару здійснюють:
- через деревину ;
- акумульованим теплом;
- безпосереднім нагріванням клейового шару.
Кожний з цих методів можна здійснити різними способами.
Нагрівання через деревину може бути: контактним, конвективним та термо-радіаційним, як показано на рис. 1.
Рис. 1 Способи нагрівання клейового шару через деревину: а - контактний від нагрітої плити; б -електроконтактний, в - конвективний в нагрітій камері;
г - терморадіаційнип за допомогою інфрачервоних променів
Розглянуті способи є більш ефективними у тих випадках, якщо хоча б одна із заготовок, яку треба склеїти, має невелику товщину, наприклад, при личкуванні. Нагрівання контактуючих елементів або повітря в камерах здійснюється паром або електрострумом. Недоліком такого способу нагрівання є те, що деревина не належать до хороших провідників тепла і при її нагріванні будуть втрати тепла. Нагрівання клейового шару акумульованим теплом здійснюють нагріванням однієї або двох контактуючих сторін, як це показано на рис.2)
а б
Рис. 2. Нагрівання клейового шару акумульованим теплом:
а - одностороннє; б - двостороннє.
Втрати тепла при цьому є незначними, але забезпечити температуру вище 100°С до моменту запресування досить проблематично, тому цей спосіб застосовують на невеликих підприємствах.
Безпосереднє нагрівання клейового шару можна здійснити (рис. 3):
- струмами промислової частоти;
- струмами високої частоти.
Рис. 3. Схема безпосереднього нагрівання клейового шару: а - струмами промислової частоти: б - струмами високої частоти
Для нагрівання клейового шару струмами промислової частоти між заготовками що склеюють, крім клею, помішають металеву сітку, через яку пропускають струм промислової частоти і таким способом нагрівають сітку і клей. Для більш рівномірного проходження струму через клейовий шар інколи до нього добавляють речовини, які сприятимуть цьому. Для цього використовують сажу, яку змішують з клеєм перед нанесенням на поверхню. Для такого способу нагрівання товщина заготовки не має значення. Недоліком способу є значні витрати сітки, яку залишають у клейовому шарі після склеювання Якщо сажу змішати з клеєм, то він набуде темного кольору, що може забруднити деревину і недопустиме при прозорому опорядженні Широкого застосування на практиці такий спосіб нагрівання клейового шар) не знайшов.
Нагрівання клейового шару струмами високої частоти (за кордоном - струмами радіочастоти) ґрунтується на різних діелектричних характеристиках деревини та клею. У діелектриках, розташованих між обкладинками конденсатора, під дією електричного поля відбувається зміщення електронів всередині молекул з утворенням диполів, які орієнтуються під дією електричного поля. Це явище має назву поляризації діелектрика. Якщо змінити знак електричних зарядів на обкладинках конденсатора на протилежний, то диполі прагнутимуть переорієнтуватись і займуть інше положення.
4.1. Підготовлення клею
Серед великої різноманітності клейових мaтep
iaлiв для склеювання деревини та деревних матеріалів при виготовленні виробів з деревини найбільше застосування знайшли клеї:
- білкові;
o рослинного походження;
o тваринного походження,
o синтетичні (на основі термореактивних смол);
o карбамідні; сечовинні;
o фенольні;
o формальдегідні;
o меламінові; комбіновані;
- дисперсійні;
- епоксидні;
- клеї-розплави;
- поліуретанові;
- каучукові;
- клейові плівки, стрічки;
- клейові синтетичні нитки та ін.
Вибір того чи іншого типу клею залежить від умов експлуатації, способу склеювання обладнання та ін. Також впливає його наявність в даний час на ринку та ціна. Товарні марки клею змінюються залежно від рецептури та виробника.
Лише незначна кількість товарних видів клею є готовими до безпосереднього вживання. Решта має бути спеціально підготовленою перед нанесенням на поверхню Процес підготовлення клею залежить від його товарного виду і типу клею та включає такі операції:
- для білкових клеїв - подрібнення (плиткового), замочування у воді, підігрів до певної температури, змішування з іншими компонентами для надання необхідних властивостей;
- синтетичні клеї на основі термореактивних смол, як правило, є дво- і більше компонентними і складаються з основи у вигляді рідини певної концентрації та ініціаторів реакції, які бувають у вигляді порошку або розчину, а також інших домішок для зміни властивостей клею. Лише після змішування складових частин утворюється клей, який матиме той чи інший період життєздатності залежно від

 
 

Цікаве

Загрузка...