WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Розробка технологічного процесу склеювання деревини заготовок тумби для телерадіоапаратури - Дипломна робота

Розробка технологічного процесу склеювання деревини заготовок тумби для телерадіоапаратури - Дипломна робота

операцію, щоб досягти необхідної якості заготовки зa умови високоїпродуктивності. Від правильно вибраного і дотриманого режиму залежить якість склеювання та продуктивність обладнання. При виконанні тієї чи іншої операції існує певна кількість параметрів, які безпосередньо впливають на режим (кутові параметри різця, швидкості різання та подачі, вологість, температура та ін.). Склеювання відрізняється від багатьох інших операцій в деревообробленні тим, що на її виконання впливає досить багато факторів.
Основними серед них є :
Стан поверхонь, що склеюють, - характеризується шорсткістю Rт. вологістю W, температурою t 0C.
Краще склеюються поверхні при Rт-100...300мкм, гірше - поверхні після циліндричного фрезерування. Вологість основи має бути W=8±2 %, личківки - на 1 ...2 % менше. Температура поверхонь t=15...25°С.
Стан клею характеризують в'язкістю, концентрацією, температурою. Клей з низькою в'язкістю легше змочує деревину, рівномірно наноситься, мас меншу питому витрату, але швидше всмоктується деревиною і довго твердне. Для кожної марки клею необхідна в'язкість вказується окремо. Щоб зменшити в'язкість клею, інколи роблять його спінювання з 0,5 ..1,0 % альбуміну, або за допомогою ультразвуку Щоб збільшити в'язкість клею, до нього додають наповнювачі - деревне борошно, тальк, каолін та ін. Концентрація клею взаємопов'язана з в'язкістю і їх слід розглядати одночасно. Температура клею при нанесенні на поверхні залежить від його типу і становить: для калогенових клеїв t=70...80°С, термореактивних - t=20...25°С, клеїв-розплавів t - 200°C, клейових ниток -t - 400...450° C.
Параметри навколишнього середовища характеризуються температурою та відносною вологістю повітря. Температура повітря у багатьох випадках взаємопов'язана з температурою деревини та клею і також впливає на процес склеювання в залежності від типу клею. Відносна вологість повітря впливає на процес склеювання аналогічно вологості деревних матеріалів і рекомендується 60-70%.
Питома витрата клею. Цей показник впливає на: витрати клею, собівартість процесу склеювання, міцність та якість з'єднання. Відомо, що для більшості клеїв із потовщенням клейового шару зменшується міцність з'єднання. Забезпечити поверхням, що склеюють, такий стан, щоб на них можна рівномірно нанести малу кількість клею без непроклеєних місць, досить важко. Для різних видів клею, навіть за однакових умов експлуатації, оптимальна витрата клею становить 100...150 г/м2 при личкуванні площин, 200...260 г/м2 - при склеюванні брусків та крайок і в 1,5 рази більша при склеюванні торцевих та шипових поверхонь Витрату плівкових клеїв визначають в м2 на м2 поверхонь, що склеюють. Витрати гумованої стрічки s клейової нитки залежать від щільності і розмірів їх основи, розрахункової ширини ділянок шпону та методу склеювання і становлять відповідно 3.5...12 і 1.7...3.0 г/м2.
Витримка перед запресуванням. Розрізняють відкритий період витримки основи, коні на неї нанести клей, але не накрили личківкою чи іншою заготовкою; закритий період витримки - витримка основи з нанесеним на неї клеєм, накритої личківкою або іншою заготовкою до прикладання зусилля. Як відкритий, так і закритий періоди витримки призначені для регулювання швидкості випаровування розчинників з клею і збільшення його в'язкості. Особливого значення ці фактори набувають при гарячому личкуванні в багато проміжкових пресах. Для такого випадку сумарне значення відкритого і закритого періодів витримки не повинно перевищувати 20 хв. Від правильного вибору тривалості відкритого і закритого періодів витримки залежатиме час витримки під тиском в пресу ?. можливість витискання клею зпід личківки та просочення на зовнішню поверхню.
Із зменшенням тривалості загального циклу .тичкування в однопроміжкових пресах до частки хвилини значення цього фактора зменшується.
Питомий тиск запресовування. Приклеювання заготовок відбудеться лише в тому випадку, коли після нанесення клею їх щільно притулити. Тому в процесі склеювання тиск відіграє дві функції:
- щільно наближає поверхні, що склеюють;
- розподіляє клейовий прошарок для рівномірного змочування всієї поверхні.
Величина питомого тиску залежить від виду клею, його в'язкості та якості поверхонь, то склеюють, і становить 0,1...1,2 МПа, для склеювання масивної деревини - 0,1..0,5 МПа, для личкування плит - 0,4..1,0 МПа. При інших однакових умовах питомий тиск більший при холодному склеюванні і при склеюванні твердішої деревини.
Температура плит преса. Роль температури в процесі склеювання залежить від природи (типу) клею та способу склеювання. У більшості випадків при склеюванні термореактивними клеями параметр температура відіграє роль прискорювача реакції. Якщо клей термопластичний, то підвищення температури гальмує протікання процесу склеювання. Для клеїв-розплавів, а також синтетичних ниток має значення перепад температур. Чим більшою буде різниця температури плавлення клею і навколишнього середовища, тим швидше буде його твердіння. При .тичкуванні щитових заготовок в гарячих пресах термореактивними синтетичними клеями температура плит преса становить 140... 160 °С.
Тривалість пресування. Тривалість витримки в пресі взаємозв'язана з температурою склеювання та видом клею, значною мірою впливає на продуктивність і становить при:
- холодному склеюванні - 3...7 год;
- гарячому склеюванні;
- при температурі плит 90...110 °С - 5...7 хв;
- при температурі плит 130... 160 °С -45...90с;
- при нагріванні струмами високої частоти -10...20с.
Витримка після склеювання
Для нормалізації внутрішніх напружень, що виникають у клейовому з'єднанні після склеювання, заготовки необхідно витримати перед подальшим обробленням. Тривалість такої витримки залежить від виду клею, вмісту в ньому вологи та методу склеювання і становить при:
- личкуванні у багатопроміжкових пресах - 24...48 год.;
- личкуванні у однопроміжкових пресах - не менше 2 год.;
- холодному склеюванні - витримка потрібна для видалення вологи.
Ступінь впливу тих чи інших режимних параметрів на міцність та якість клейового з'єднання різний і залежить від багатьох факторів.
3. Інтенсифікація процесу склеювання
Зменшення часу на виконання тієї чи іншої операції є природним для збільшення продуктивності, а отже, для зменшення енерговитрат і поліпшення економічних показників. Прискоренням твердіння (інтенсифікацією) синтетичних термореактивних смол, які широко застосовують при склеюванні та личкуванні, можна зменшити час твердіння смоли від кількох місяців до кількох десятків секунд.
Інтенсифікацію процесу твердіння таких смол можна здійснити:
- нагріванням смоли ;
- за допомогою хімічних прискорювачів реакції;
- одночасно хімічним і тепловим факторами;
- впливом іонізованого опромінення ?, ?, ?, ? променями.
Роль кожного з цих способів не є

 
 

Цікаве

Загрузка...