WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Натуральний шпон – назад в майбутнє - Реферат

Натуральний шпон – назад в майбутнє - Реферат


Реферат на тему:
Натуральний шпон - назад в майбутнє
В Україні існують давні і міцні традиції використання натурального шпону у виробництві меблів. Однак сьогодні гнітючої більшості корпусних меблів виготовляється з ДСП і МДФ. А тим часом, багато хто і вітчизняні, і закордонні експерти сходяться в думці, що великі запаси деревини, у тому числі коштовних порід, географічне положення нашої країни та інші, фактори свідчать про те, що шпоновані меблі, поряд з меблями з масиву і клеєного щита - саме той вид продукції, що українські виробники можуть успішно експортувати на зовнішні ринки. Говорять також про ріст інтересу до таких меблів і серед вітчизняних споживачів.
Нехай простять нас фахівці високої кваліфікації, яких в Україні чимало, але ми все-таки поділимося своїми спостереженнями і скажемо про те, що для багатьох професіоналів вітчизняної меблевої галузі робота зі шпоном - у дивину. А почнемо, як і випливає, з початку - а саме, з історії виникнення шпону і найперших етапів його виготовлення
Ідея робити шпон з деревини коштовних порід і тим самим робити меблі й інші предмети інтер'єру ще більш красивими і практичними так само стара, як і свідомість того, що масив має свої недоліки, він схильний до утворення тріщин і коробленню. Згодом прийшло також усвідомлення необхідності як можна більш доцільного й ощадливого використання деревини коштовних порід. Але, насамперед, було визнано, що деревина в шпоні виглядає незрівнянно гарніше і різноманітніше, ніж у масиві.
Мистецтво виробництва і використання шпону відомо вже більш 1000 років. Але тільки спочатку XIX сторіччя удалося механізувати виробничі методи виготовлення шпону. У 1806 році Марко Ізамбард Брунель одержав британський патент на фанерорізальний верстат з ручним приводом. Згодом у 1843 році в місті Фрейбург (Німеччина) була заснована перша фабрика по виробництву шпону. Ця й інші, у той час нечисленні, фабрики працювали з використанням фанеропильних верстатів. Успіх фірм, що робили продукти з фанери, привели до підстави інших заводів усередині країни і за її межами, зокрема - в Америці, а також до подальшого стрімкого розвитку й удосконалення верстатів. На сьогоднішній день виробництво шпону - процвітаюча механізована галузь промисловості. Пилена фанера, сама стара форма шпону, що звичайно виготовляється в товщинах від 1 до 4 мм і скоріше являє собою тоненькі дощічки, сьогодні виготовляється в обмеженій кількості.
Економічне значення має тільки безстружечне виготовлення шпону, що досягається за допомогою стругання і лущення - технологій, для яких, поряд зі спеціальними знаннями в області деревини, також необхідні також незвичайні інженерські знання.
Заготівля круглого лісу
Ще при закупівлі лісоматеріалів дуже багато чого залежить від "накиданого ока": на форму колоди, якість деревини, його колір і текстуру. Немаловажний фактор - дбайливе відношення. Транспортування, прийом і збереження відібраного дерева вимагає відповідного відходу. Висячі деякою мірою тонни, колоди виглядають громіздко і переконливо, але при цьому дуже чуттєві до неправильного звертання,ушкодженням, викликаними в результаті падіння, під час транспортування або розвантаження корабля, вагона потяга або вантажного автомобіля. У свою чергу, неналежне збереження також зменшує не тільки кількість, але і впливає на якість одержуваного в результаті шпону.
Застосування східчастих гачків з метою запобігання появи ще більших тріщин, захисне покриття з поперечних сторін стовбура - усі ці заходи для догляду за лісоматеріалами, також як і, наприклад, збереження в воді чи водяне зрошення.
Шлях, що проходить велика частина колод від місця виростання до переробного заводу, - досить довгий, і рідко усі види деревини користуються однаковим попитом і є в наявності протягом усього року. Тому виробник шпону завжди повинен планувати запаси, щоб у будь-який момент міг відповісти на запити ринку.
На великих підприємство з виробництва шпону ведеться ретельний контроль: колоди, що надходять, пронумеровуються і вводяться в комп'ютер. На складській площадці не буває жодного колоди, про чиє походження, дату надходження і розміри не було би зведень. Жоден стовбур не проходить без контролю на переробку, і навіть перероблений на шпону стовбур може бути в будь-який час ідентифікований.
Корування і підготовка
Першими операціями по підготовці стовбура для переробки на шпон є відділення так називаного "брудного шару" з торців стовбура, оброблення на блоки з необхідними довжинами й корування. Потім приймається одне з найважливіших рішень. У залежності від виду і місця виростання дерева, а також у залежності від бажаного візерунка отриманого в майбутньому шпона, визначається, яким чином буде оброблятися і піддаватися подальшій переробці кожна окрема колода.
Колоди, призначені для виробництва струганого шпону, за допомогою стрічкопильних верстатів, у залежності від виду дерева, діаметра стовбура і виду майбутнього оброблення, розрізають на блоки (розміром у цілий стовбур, половину, третину або чверть стовбура).
Після цього визначається, яким чином блок буде закладатися на стругальний верстат, тобто, яким чином буде відбуватися розпилювання. У залежності від необхідного малюнка річних кілець визначається кут розрізу. При цьому попередня підготовка відбувається таким чином, щоб отриманий блок згодом при струганні можна було використовувати максимально,
Варіння і пропарювання
За винятком деяких видів деревини, таких, як, наприклад, клен, що обробляються на шпоні без попередньої обробки, всі інші повинні попередньо проварюватися і пропарюватися. Завдяки такій обробці, що відбувається у великих печах, волокно деревини стає більш м'яким і більш еластичним -настільки, що при струганні поверхня шпону виходить рівної. Процедура варіння або ж пропарювання може тривати години, днями або тижнями - у залежності від виду деревини. При цьому дуже важлива кваліфікація здійснюючих цей процес фахівців, оскільки неправильний час варіння або пропарювання може значно зашкодити якість, і особливо - колір коштовної деревини.

 
 

Цікаве

Загрузка...