WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Тепло- і електроенергетика, їх призначення, розвиток та області застосування - Реферат

Тепло- і електроенергетика, їх призначення, розвиток та області застосування - Реферат


Реферат на тему:
Тепло- і електроенергетика, їх призначення, розвиток
та області застосування
Електроенергетика впливає не тільки на розвиток господарства, а й на територіальну організацію продуктивних сил. Будівництво потужних ліній електропередач дає змогу освоювати паливні ресурси незалежно від віддаленості районів споживання Розвиток електронного транспорту розширює територіальні межі цієї галузі промисловості. Достатня кіль-кість електроенергії притягує до себе виробництво електросталі. алюмінію та інших кольорових металів, в яких частка паливно-енергетичних витрат у собівартості готової продукції значно більша порівняно з традиційними галузями промисловості. У ряді районів України (Донбас, Придніпров'я) електроенергетика визначає виробничу спеціалізацію їх, є основою формування територіально-виробничих комплексів.
У розвитку й розміщенні електроенергетики в Україні визначаль-ними є принципи: концентрації виробництва електроенергії шляхом будівництва великих районних електростанцій, які використовують дешеве паливо й гідроенергоресурси; комбінування виробництва електроенергії і тепла з метою теплопостачання міст та індустріальних центрів; широкого освоєння гідроенергоресурсів з урахуванням комплексного розв'язання завдань електроенергетики, транспорту, водопостачання, іригації та рибництва; випереджального розвитку атомної енергетики, особливо в районах з напруженим паливно-енергетичним балансом.
Розміщення електроенергетики залежить переважно від наявності паливно-енергетичних ресурсів і споживачів електроенергії. Нині майже третина електроенергії виробляється у районах споживання і понад 2/3 -у районах її виробництва. Поки що місце для будівництва ДРЕС вибирають, враховуючи зручність транспортування палива й електроенергії та екологічну обстановку. Якщо вчені розробляють високоефективні методи транспортування електроенергії на великі відстані, то ДРЕС будува-тимуться переважно в східних районах України.
В Україні є чотири види електростанцій, які розрізняють за вико-ристовуваним ресурсом:
теплові - працюють на твердому, рідкому й газоподібному паливі; серед них вирізняють конденсаційні й теплоелектроцентралі;
атомні - в якості палива використовують збагачений уран або інші, радіоактивні елементи;
гідравлічні - використовують відповідні гідроресурси й поділяються на гідроелектростанції, гідростимуляційні й припливні;
електростанції, що використовують нетрадиційні джерела енергії. Серед них найперспективнішими є вітрові, сонячні та ін.
Найпоширеніші в Україні теплові електростанції, які за характе-' ром обслуговування споживачів є районними (ДРЕС). Вони виробляють майже 2/3 усієї електричної енергії в державі. За останні ЗО років потужність цих станцій зросла у 5 разів. Частка вугілля в структурі палива, яке використовують ТЕС, велика. Перевагою ТЕС є відносно вільне розмі-щення, вдвоє менший обсяг капіталовкладень у них порівняно з ГЕС. Найбільшими ДРЕС в Україні є Вуглегірська, Старобешівська, Курахів-ська, Слов'янська (Донецька область), Криворізька-!, Придніпровська (Дніпропетровська область), Бурштннська (Івано-Франківська область), Запорізька, Ладижинська (Вінницька область), Трипільська (Київська-область) та ін.
Дедалі більшого значення набувають теплоелектроцентралі, споруджені поблизу споживача, оскільки радіус транспортування від них тепла невеликий (10-12 км), а коефіцієнт корисного використання тепла становить майже 70%, тоді як на ТЕС - тільки 30-35%. Теплоелектроцен- тралі обігрівають понад 25 міст України. Найбільші з них - Київська ТЕЦ-5, Дарницька (Київ), Київська ТЕЦ-6, Харківська ТЕЦ-5, Одеська, Калуська, Краматорська та ін.
Атомні електростанції не пов'язані з родовищами видобутку не+ обхідного для них палива, що забезпечує широкий маневр розміщення їх., АЕС зорієнтовані виключно на споживачів, особливо на райони з обме-женими ресурсами палива та гідроенергії. Україна має достатні умови для розвитку атомної енергетики. Запасів урану вистачить більш як на 100 років. Нині річний видобуток урану становить 400 т за рік. За виробниц-твом уранового концентрату країна займає провідне місце у світі. Підготовлене до експлуатації Новокостянтинівське родовище, яке входить у десятку найбільших у світі Це дасть змогу ще видобувати 1000 т урану для всіх 15 реакторів. Потужності України з переробки уранової руди удвічі більші, ніж ті, що впкористовуклься тепер, у нас немає власного виробництва атомного палива з уранового концентрату. Створення власного виробництва палива з залученням іноземних та внутрішніх інвестицій дасть змогу скоротити валютні витрати на атомну енергетику на 30%. Необхідне виробництво елементів, які виводять тепло з реакторів. Створення повного ядерного циклу в Україні розраховане на 10-12 років і вимагає значних коштів.
В Україні працюють такі потужні атомні електростанції, як Запорі-зька, Південноукраїнська, Рівненська, Хмельницька. Під тиском громадськості припинено будівництво Кримської, Чигиринської, Харків-ської АЕС та Одеської атомної ТЕЦ. 15 грудня 2000р. має бути закрита Чорнобильська АЕС.
Гідроелектростанції (ТЕС) - одне з найефективніших джерел елек-троенергії. Переваги їх полягають у тому, що вони виробляють електроенергію, яка у 5-6 разів дешевша, ніж на ДРЕС, а персоналу для їх обслуговання потрібно в 15-20 разів менше, ніж на АЕС. Коефіцієнт ко-рисної дії ГЕС становить понад 80%. Однак розміщення їх повністю залежить від природних умов, а виробництво ними електроенергії має сезонний характер. Будівництво ГЕС на рівнинних ріках України завдає значних матеріальних збитків, оскільки потребує затоплення великих те-риторій під водосховища. Поки що гідроенергетика посідає незначне місце в енергетиці України -до 9° о потужностей і 9,2° о виробництва електро-енергії. Основні гідроелектростанції розташовані на Дніпрі - Дніпрогес, Кременчуцька, Каховська, Дніпродзержинська, Канівська і Київська; на Дністрі - Дністровська ГЕС-ЕАЕС; у Закарпатській області - Теребле-Ріцька. Крім того, близько сотні електростанцій невеликої потужності діють на малих

 
 

Цікаве

Загрузка...