WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Технології гірництва - Реферат

Технології гірництва - Реферат

копалини доставляють споживачам або на збагачувальну фабрику, а породу у звалище. У багатьох кар'єрах працюють крокуючі та роторні екскаватори, кожний а яких замінює тисячі людських руд. Тому продуктивність праці в кар'єрах висока, а собівартість отримуваної продукції низька. У кар'єрах майже повністю вибирають корисну копалину з родовища. Але найголовніше те, що рівень механізації набагато вищий, ніж у копальнях.
Основні недоліки відкритого способу добування корисних копалин-руйнування родючих земель на великій території та забруднення навколишнього природного середовища. Останні часом практикують рекультивацію земель, тобто їх відновлення та повторне використання на території колишнього кар'єру.
Підземним способом добувають корисні копалини, які залягають глибоко в земній корі. Цим способом добувають кам`яне вугілля, руди різних металів, солі.
Гірниче підприємство, на якому видобувають корисні копалини підземним способом, називають копальнею (шахтою).
Сучасна копальна є водночас лабораторією для вивчення надр Землі. На території, яку займає родовище корисної копалини, може бути одна або кілька копалин.
Площу родовища, яка розробляється однією копальнею, називають копальняним (шахтним) полем. Воно може бути довільної форми, але найчастіше у вигляді прямокутника. Розмір поля залежить від потужності покладу та кута його падіння . Не можна добувати корисні копалини під будівлями, спорудами та водоймами. Про це слід пам`ятати, встановлюючи термін служби копальні, який визначаєтьсяобсягом запасів і запроектованою виробничою продуктивністю копальні.
У разі побудови копалень в одному районі економічно вигідно мати централізоване господарство на поверхні землі для обслуговування кількох копалень, до якого належать котельні, компресорні, механічні майстерні, збагачувальні фабрики тощо.
Відкритий і підземний способи добування корисних копалин мають певні недоліки, уникнути яких можна, використовуючи хімічні, фізико-хімічні, біохімічні та мікробіологічні способи добування корисних копалин, які об`єднані назвою геотехнологічні способи добування корисних копалин або геотехнологія.
Геотехнологічні способи добування корисних копалин полягають у добуванні корисних копалин без побудови копалин і кар`рів.
В основі геотехнології лежить свердловинний спосіб добування корисних копалин. Суть цього способу полягає в тому, що напроти родовища роблять свердловину, яку подають робочий агент. Роль робочого агента виконують гаряча вода, водяна пара, розчин кислот, лугів, бактерії тощо. Під дією робочого агента корисна копалина переходить у пару, розчин, розплав або гідросуміш, яку виштовхують з тих самих свердловин, або розташованих поруч. Геотехнологія охоплює багато способів добування корисних копалин. Назва кожного з них залежить від робочого агента.
1. Теплофізичний спосіб. Робочим агентом служить гаряча вода або пара, які через свердловину подаються до місця залягання корисних копалин. Робчий агент розчинює або розплавляє корисні копалини і з свердловини на поверхню виходять розчини або розплави цінної сировини. Таким способом можна видобувати сірку, важку нафту, бітум, озокери тощо.
2. Гідравлічний спосіб. При цьому способі робочим агентом вода, яку під тиском подають у свердловину. Вода подрібнює, розмиває гірскі породи, які викачують на поверхню. Таким чином добувають золотоносні піски та фосфорити.
3. Гідрохімічний спосіб. При цьому способі руду під землею обробляють розчином лугу або кислоти, потім із свердловин викачують розчини, багаті на корисні елементи. Таким чином добувають уран, мідь і сірку.
4. Системи технологій видобутку та переробки торфу.
У північній частині України розташовано понад 2500 родовищ торфу. Його загальні запаси перевищують 2,2 млрд. т. Найбільш значні поклади торфу мають Волинська (0,46 млрд. т), Рівненська (0,36), Чернігівська (0,28), Київська (0,27) та Львівська (0,22) області. Є торф у Тернопільській, Сумській та Полтавській областях. Серед найбільших торфових родовищ України - Ірдинське (розробляється), Бучанське, Замглайське (розробляється), Наданчигівське, Шостківське, Брюховицьке та інші. Нині тут щороку видобувають 25 тис.т. торфу, а бурого вугілля видобувають 10-12 млн. т.
Торф залягає головним чином у Поліській зоні - це, території Волинської, Рівненської, Житомирської та Чернігівської областей . Є торф і в інших областяей , на території Львівської , Тернопільської, Полтавської та інших областей .В Україні щорічно добувають 5млн.т торфу.
Торфова промисловість - це розробка і механічна переробка торфу. Торф використовують як паливо для ТЕС, як комунально-побутове паливо (у вигляді брикетів), як органічне добриво для сг, з торфу виготовляють живильні горщечки для розсади овочів ,а також пресують плити та блоки для тепло- та звукоізоляції в будівництві. В хімічній промисловості торф використовують для отримання горючих газів , дьогтю, коксу, етилового спирту, штучного воску, і багато іншого.
Розробка торфу починається з підготовки торфового родовища , яке забезпечує ру і роботу машин, а також добування торфуз мінімальними втратами , можливість його до необхідної залишкової вологості, зберігання і транспортування споживачам.
Підготовка торфового родовища складається з осушення родовища, вилучення деревної та кущової рослинності, корчування та виведення корчів , знищення живого трав`яного і мохового покровів. Планування (вирівнювання) поверхні, будівництво мостів.
Добування торф в Україні ведеться переважно відкритим (фрезерним) способом.
Технологія добування фрезерного торфу складається з таких основних операцій:
1. Фрезерування(зрізання) верхнього торф`яного шару на глибині 5-20 мм. з метою отримання торф`яної кришки .
2. Одно-трьох разове ворушіння торф`яної кришки з метою її осушення.
3. Валкування висушеної торф`яної кришки (готова продукція).
4. Уборка.
Виготовлення торф`яних брикетів:
1. Подрібнення торфу .
2. Сепарація (відбір часток необхідної величини) .
3. Штучне висушування до залишкової вологості 12-14%.
4. Пресування висушеного торфу в брикет.
5. Складування і зберіганнч брикету.
6. Реалізація брикетів.
Продуценти хімічної

 
 

Цікаве

Загрузка...